Josh Swiller se narodil v roce 1972 v New Yorku. V dětství trpěl ztrátou sluchu, což mu způsobilo řadu problémů při...
Korunovační klenoty: Skládají se především z koruny, žezla, jablka

Korunovační klenoty
V dobách, kdy panovala v celé Evropě monarchie byly vytvořeny významné korunovační klenoty, které jsou dodnes uloženy ve státních hradech evropských zemí. Skládají se především z koruny, žezla, jablka a dalších šperků. Jsou vyrobeny ze zlata a posázeny drahými kameny.

České korunovační klenoty
Korunovační klenoty jsou uloženy na podušce v Pražském hradu. Obsahuje Svatováclavskou korunu, žezlo a jablko a korunovační plášť s hermelínovými doplňky, pak také další insignie.
Klenoty pochází z roku 1345 – 1346, nechal je zhotovit Karel IV., při příležitosti své korunovace. Patří k nim také zlatý relikviářový kříž a korunovační meč Svatého Václava. Bývají jednou ročně vystavovány.
Koruna je celá ze zlata a jsou na ní drahé kameny. Zlato má ryzost 22 karátů a zdobí ji 30 smaragdů s rubíny. Na koruně jsou smaragdy, spinely, rubelit, akvamarín a také 20 perel.
Královské žezlo vytvořil zlatník Hans Haller roku 1533. Je zdobeno safíry, spinely a perlami. Na vrcholu žezla je obrovský spinel. Hlavice žezla je stylizována do tvaru květiny.
Královské jablko vzniklo roku 1527, je z 18 karátového zlato a na vrcholku ozdobeno křížem. Je na něm 8 safírů, 6 spinelů a 31 perel. Obě polokoule jsou ozdobeny scénami ze Starého zákona, především příběhy o Davidovi.
Před Karlem IV. měli Přemyslovci jen štít, meč a přilbu. Koruny se nezachovaly, jsou však vyobrazeny na freskách, pečetích a kronikách. Existuje prostá koruna Přemysla Otakara II., která je bez drahých kamenů, jen čistě tepaná ze zlata.

Britské korunovační klenoty
Korunovační klenoty Anglie jsou z Koruny sv. Eduarda, Imperiální koruna, žezlo, královské jablko, meče, ostruhy, dalmatiku a královský háv. Koruna sv. Eduarda je kopií z roku 1661. Je osázena diamanty, safíry, rubíny, smaragdy a perly a váží 2,23 kg.
Imperiální státní koruna byla zhotovena roku 1937 pro korunovaci krále Jiřího VI. Jsou na ni vyobrazeny tlapaté kříže a lilie a uvnitř sametový čepec. Je na ní 2868 diamantů, 273 perel, 17 safírů, 11 smaragdů a 5 rubínů.

Korunovační klenoty Svaté říše římské
Korunovační klenoty Svaté říše římské pocházejí z 10. století. Spadá sem koruna, korunovační kříž, svaté kopí, ceremoniální meč, říšské jablko, žezlo, korunovační evangeliář, korunovační oděv. Jsou uchovávány v Cáchách a Vídni.
Koruna váží 3,5 kg a jsou to destičky spojené panty, na kterých jsou vyobrazeny výjevy svatých. Koruna má na přední straně kříž. Je ozdobena drahokami a perlami a opatřena latinskými citáty.
Mezi klenoty patří i zlaté rukavice pošité perlami a drahokamy. Ve 14. století byly uloženy také v Praze v Chrámu sv. Víta. a také na hradě Karlštějně.

Ruské korunovační klenoty
Ruské korunovační klenoty jsou uloženy v Moskevském kremelském muzeu. Pocházejí z 13. století a skládají se z Čapky monarchovy a Kazaňské koruny. Jsou tepány z destiček, na kterých se třpytí drahé kameny a perly.
Ruská imperátorské koruna pochází ze 17. století a byla vytvořena ke korunovaci pro Kateřinu Velikou. Jsou na ni malé i velké perly. Má zlatý a stříbrný korpus se spinelem, je vykládána diamanty a má symbolizovat vavřínové listy.

Francouzské korunovační klenoty
Francouzské korunovační klenoty obsahují několik korun. Korunu krále Ludvíka ze 17. století, poté jeho nástupce a také císaře Napoleona.
Dále pak korunu císařovny Evženie, diamant Régent, Řád zlatého rouna, figurku Karla Velikého. Je mezi nimi obsažen i perlový diadém, perlové náušnice, kameje a drahokamy.

Polská královská koruna
Polské královské insignie pocházejí ze 14. století. Jsou uschovány na hradě Wavel a zdobí ji rubíny, safíry a smaragdy, také jsou na ní obsaženy perly. Je vyrobená ze zlata a stříbra.
