Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Korunovační klenoty: Kompletní průvodce
Korunovační klenoty
V dobách, kdy panovala v celé Evropě monarchie byly vytvořeny významné korunovační klenoty, které jsou dodnes uloženy ve státních hradech evropských zemí. Skládají se především z koruny, žezla, jablka a dalších šperků. Jsou vyrobeny ze zlata a posázeny drahými kameny.
České korunovační klenoty
Korunovační klenoty jsou uloženy na podušce v Pražském hradu. Obsahuje Svatováclavskou korunu, žezlo a jablko a korunovační plášť s hermelínovými doplňky, pak také další insignie.
Klenoty pochází z roku 1345 – 1346, nechal je zhotovit Karel IV., při příležitosti své korunovace. Patří k nim také zlatý relikviářový kříž a korunovační meč Svatého Václava. Bývají jednou ročně vystavovány.
Koruna je celá ze zlata a jsou na ní drahé kameny. Zlato má ryzost 22 karátů a zdobí ji 30 smaragdů s rubíny. Na koruně jsou smaragdy, spinely, rubelit, akvamarín a také 20 perel.
Královské žezlo vytvořil zlatník Hans Haller roku 1533. Je zdobeno safíry, spinely a perlami. Na vrcholu žezla je obrovský spinel. Hlavice žezla je stylizována do tvaru květiny.
Královské jablko vzniklo roku 1527, je z 18 karátového zlato a na vrcholku ozdobeno křížem. Je na něm 8 safírů, 6 spinelů a 31 perel. Obě polokoule jsou ozdobeny scénami ze Starého zákona, především příběhy o Davidovi.
Před Karlem IV. měli Přemyslovci jen štít, meč a přilbu. Koruny se nezachovaly, jsou však vyobrazeny na freskách, pečetích a kronikách. Existuje prostá koruna Přemysla Otakara II., která je bez drahých kamenů, jen čistě tepaná ze zlata.
Britské korunovační klenoty
Korunovační klenoty Anglie jsou z Koruny sv. Eduarda, Imperiální koruna, žezlo, královské jablko, meče, ostruhy, dalmatiku a královský háv. Koruna sv. Eduarda je kopií z roku 1661. Je osázena diamanty, safíry, rubíny, smaragdy a perly a váží 2,23 kg.
Imperiální státní koruna byla zhotovena roku 1937 pro korunovaci krále Jiřího VI. Jsou na ni vyobrazeny tlapaté kříže a lilie a uvnitř sametový čepec. Je na ní 2868 diamantů, 273 perel, 17 safírů, 11 smaragdů a 5 rubínů.
Korunovační klenoty Svaté říše římské
Korunovační klenoty Svaté říše římské pocházejí z 10. století. Spadá sem koruna, korunovační kříž, svaté kopí, ceremoniální meč, říšské jablko, žezlo, korunovační evangeliář, korunovační oděv. Jsou uchovávány v Cáchách a Vídni.
Koruna váží 3,5 kg a jsou to destičky spojené panty, na kterých jsou vyobrazeny výjevy svatých. Koruna má na přední straně kříž. Je ozdobena drahokami a perlami a opatřena latinskými citáty.
Mezi klenoty patří i zlaté rukavice pošité perlami a drahokamy. Ve 14. století byly uloženy také v Praze v Chrámu sv. Víta. a také na hradě Karlštějně.
Ruské korunovační klenoty
Ruské korunovační klenoty jsou uloženy v Moskevském kremelském muzeu. Pocházejí z 13. století a skládají se z Čapky monarchovy a Kazaňské koruny. Jsou tepány z destiček, na kterých se třpytí drahé kameny a perly.
Ruská imperátorské koruna pochází ze 17. století a byla vytvořena ke korunovaci pro Kateřinu Velikou. Jsou na ni malé i velké perly. Má zlatý a stříbrný korpus se spinelem, je vykládána diamanty a má symbolizovat vavřínové listy.
Francouzské korunovační klenoty
Francouzské korunovační klenoty obsahují několik korun. Korunu krále Ludvíka ze 17. století, poté jeho nástupce a také císaře Napoleona.
Dále pak korunu císařovny Evženie, diamant Régent, Řád zlatého rouna, figurku Karla Velikého. Je mezi nimi obsažen i perlový diadém, perlové náušnice, kameje a drahokamy.
Polská královská koruna
Polské královské insignie pocházejí ze 14. století. Jsou uschovány na hradě Wavel a zdobí ji rubíny, safíry a smaragdy, také jsou na ní obsaženy perly. Je vyrobená ze zlata a stříbra.
Historie korunovačních klenotů: Od první korunovace k současnosti
Korunovační klenoty, symboly královského významu a moci, mají své kořeny hluboko v historii. Příběh jejich vzniku a vývoje je stejně pestrý a fascinující jako samotné klenoty.
První korunovační klenoty se objevily v dobách, kdy panovníci začali hledat viditelné znaky svého postavení. První koruny byly často jednoduché, vyrobené z kovu nebo dokonce dřeva, ale postupem času se stávaly stále složitějšími a bohatěji zdobenými. Začaly se objevovat drahé kameny a zlato, které podtrhovaly bohatství a moc panovníka.
Postupem času se vývoj korunovačních klenotů odrazil v kulturních a politických změnách. V některých obdobích byly klenoty skromnější, v jiných naopak velkolepé a okázalé. Byly to nejen umělecké objekty, ale také mocný politický nástroj.
V moderní době se význam korunovačních klenotů mění. Zatímco některé monarchie je stále používají při korunovacích, jiné je vystavují jako historické a kulturní poklady. Přesto jejich působivost a symbolika zůstávají stejně silné jako v době jejich vzniku.
Historie korunovačních klenotů je fascinující cestou plnou změn a vývoje. Od prvních jednoduchých korun po současné nádherné poklady, které můžeme obdivovat v muzeích a na výstavách. Každý klenot má svůj vlastní příběh a je součástí širšího příběhu o mocenských bojích, kulturním vývoji a lidské kreativitě.
Rozbor jednotlivých částí korunovačních klenotů
Korunovační klenoty nejsou jen náhodná sbírka drahých kamenů a kovů. Každý kus má svůj vlastní význam a účel. Následující rozbor se zaměřuje na hlavní součásti korunovačních klenotů, které se často objevují v různých kulturních a historických kontextech.
Části klenotů
- Koruna: Koruna je nejspíše nejznámější a nejvýznamnější součást korunovačních klenotů. Zastupuje autoritu a suverenitu panovníka. Design korun se v průběhu staletí měnil, ale většinou obsahuje drahé kameny a kovy, které symbolizují bohatství a moc.
- Žezlo: Žezlo je další klíčový prvek korunovačních klenotů. Jeho dlouhá a tenká forma připomíná hůl nebo prut, což jsou tradiční symboly autority a vedení. Některá žezla mohou být zdobena symboly, jakými jsou kříž nebo orlí pera, které mají další specifické významy.
- Jablko: Korunovační jablko, někdy také nazývané orb, je koule zdobená křížem na vrcholu. Symbolizuje křesťanský svět a panovnickou moc nad ním.
- Řetěz nebo plášť: Řetěz či plášť slouží jako další znaky královského postavení. Mohou být vyrobeny z drahých kovů a zdobené drahými kameny. Plášť může být také vyroben z hedvábí nebo jiných luxusních tkanin a zdobený zlatem a dalšími detaily.
- Meč: Meč symbolizuje sílu a ochranu. Často je součástí korunovačních ceremoniálů, kde panovník přijímá meč jako symbol své ochranné role.
Každá součást korunovačních klenotů hraje svou roli v celkovém symbolickém významu. Tyto artefakty nejsou jen nádherné kousky řemesla, ale také mocné nástroje symbolizující historii, autoritu a tradici.
Symbolika a význam korunovačních klenotů
Korunovační klenoty jsou mnohem více než jen okázalé projevy bohatství a moci. Jsou významnými symboly a mají hluboký význam, který se odvíjí od kulturních, náboženských a historických kontextů.
Koruna představuje nejvyšší autoritu a suverenitu. Je to symbol panovníka, který vládne bez nadvlády jiného. Design koruny, včetně počtu a umístění drahých kamenů a jejich barev, často nese další symboliku. Například zelený smaragd může symbolizovat plodnost a obnovu, zatímco rudý rubín může symbolizovat odvahu a statečnost.
Žezlo symbolizuje autoritu a moc. V mnoha kulturách je žezlo považováno za nástroj, který umožňuje panovníkovi vydávat rozkazy a udržovat pořádek. Symbolika žezla se může měnit podle toho, jaké prvky jsou na něm zobrazeny. Například orlí pero může symbolizovat moudrost a perspektivu, zatímco kříž na vrcholu žezla může symbolizovat náboženskou autoritu.
Korunovační jablko, někdy nazývané i orb, má křesťanský význam. Koule symbolizuje Zemi a kříž na vrcholu symbolizuje křesťanství. Tímto způsobem korunovační jablko symbolizuje panovnickou moc nad křesťanským světem.
Řetěz nebo plášť slouží jako znaky královského postavení. Mohou být vyrobeny z drahých kovů a zdobené drahými kameny. Plášť může být také vyroben z hedvábí nebo jiných luxusních tkanin a zdobený zlatem a dalšími detaily.
Meč symbolizuje sílu a ochranu. V kontextu korunovačních klenotů představuje meč ochrannou roli panovníka. Jeho význam se může lišit v závislosti na konkrétní kultuře nebo období.
Korunovační klenoty tedy nejsou pouze luxusní předměty, ale představují komplexní soubor symbolů a významů, které odhalují hluboké aspekty královské moci a autority.
Příběhy a legendy za korunovačními klenoty
Korunovační klenoty jsou obklopeny mnoha příběhy a legendami, které odrážejí jejich důležitost a tajemství. Tyto příběhy jsou často stejně fascinující jako samotné klenoty a dodávají jim další vrstvu významu.
Jedním z nejznámějších příběhů je legenda o svaté koruně Uherska, která je často považována za samostatnou entitu. Podle tradice má koruna svou vlastní duši a může rozhodovat o osudu národa. Tato legenda byla tak silná, že koruna měla své vlastní zástupce na soudních procesech a dokonce byla uznána za "krále," když byl trůn prázdný.
Další fascinující příběh je spojen s korunovačními klenoty Velké Británie. Zvláště drahý kámen zvaný Cullinan, který je součástí koruny, má za sebou dobrodružný příběh. Tento diamant byl považován za největší na světě, když byl objeven v Jižní Africe. Byl rozdělen na několik menších kamenů, z nichž některé jsou nyní součástí britských korunovačních klenotů.
V Rusku existuje legenda o tzv. Monomachově čepici, starobylé koruně, která byla údajně darována ruskému knížeti od byzantského císaře. Tato koruna je považována za jednu z nejstarších dochovaných a je obklopena mnoha příběhy o jejím původu a moci.
Korunovační klenoty Francie byly také obklopeny mnoha příběhy, zvláště během francouzské revoluce, kdy byly mnohé z nich zničeny nebo ztraceny. Některé z těchto klenotů byly později znovuobjeveny a staly se součástí národních pokladů.
Tyto a mnoho dalších příběhů a legend ukazují, jak korunovační klenoty nejsou jen fyzickými předměty, ale také nositeli příběhů, tradic a mýtů, které tvoří klíčovou součást našeho kulturního a historického dědictví.
Kde jsou uloženy korunovační klenoty: Bezpečnost a přístup
Korunovační klenoty jsou neocenitelné poklady, které vyžadují nejvyšší úroveň ochrany a zabezpečení. Kromě toho, že jsou velmi cenné, mají také nevyčíslitelnou historickou a kulturní hodnotu. Z tohoto důvodu jsou uloženy na místech, která splňují nejpřísnější bezpečnostní standardy.
Jedním z takových míst je Tower of London ve Velké Británii, kde jsou uloženy britské korunovační klenoty. Toto historické místo má vysokou úroveň zabezpečení a je střeženo královskou stráží. Klenoty jsou uloženy v zabezpečené vitríně a jsou k vidění pro veřejnost za přísných bezpečnostních podmínek.
V České republice jsou české korunovační klenoty uloženy ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě, konkrétně v Korunní komoře v kapli sv. Václava. Komora je na sedm zámků a k jejímu otevření je třeba sedmi klíčů, které jsou rozděleny mezi nejvyšší zemské úředníky.
Klenoty jsou k vidění jen velmi zřídka, obvykle při významných státních událostech.
Ve Francii je většina korunovačních klenotů, které přežily francouzskou revoluci, uložena v Louvre. Jsou vystaveny v zabezpečených vitrínách a jsou dostupné pro veřejnost jako součást stálé expozice.
Ruské korunovační klenoty jsou uloženy v Klenotnici v Kremlu v Moskvě. Jsou k vidění jako součást stálé expozice, která představuje ruskou historii a kulturu.
Zatímco je důležité chránit je před krádeží a poškozením, je také důležité umožnit veřejnosti, aby mohla obdivovat jejich krásu a pochopit jejich historický význam.
Významné korunovace v historii s použitím korunovačních klenotů
Korunovace je okázalý ceremoniál, který označuje počátek vlády nového panovníka. Tyto události jsou často zaznamenány v historických záznamech a mnohé z nich jsou významné kvůli použití korunovačních klenotů. Několik příkladů význačných korunovací z historie ilustruje tento bod.
První korunovace, která byla zaznamenána do historie, byla korunovace Krále Chlodvíka I. ve Francii v roce 496. Tento panovník byl prvním králem franského kmenového svazu a jeho korunovace byla klíčovým momentem ve vzniku franského království. Klenoty použité při této korunovaci, ačkoli již neexistují, jsou považovány za první korunovační klenoty v historii.
Jedna z nejznámějších korunovací je bezpochyby ta, kterou prošel Karel Veliký v roce 800. Tato korunovace, která se konala v Římě na Vánoční den, je význačná tím, že byl korunován jako císař říše Římské, čímž se stal prvním císařem v západní Evropě od doby pádu Západní římské říše.
Korunovace královny Alžběty II. v roce 1953 je jednou z nejznámějších korunovací moderní doby. Tato událost, přenášená televizí po celém světě, představovala mnoho tradičních britských korunovačních klenotů, včetně koruny svatého Eduarda a imperiální státní koruny.
Korunovace Napoleona Bonaparte jako císaře Francouzů v roce 1804 je také jednou z nejvýznamnějších. Napoleon si nechal vyrobit nové korunovační klenoty a během ceremoniálu si sám nasadil korunu, což bylo odchýlení od tradice, kdy korunu nasazoval papež.
Tyto a mnoho dalších korunovací ukazují, jak korunovační klenoty hrají klíčovou roli v těchto významných historických událostech, symbolizují legitimitu a autoritu nových panovníků a představují důležité milníky v historii národů.
Umělecký pohled na korunovační klenoty: Styl a řemeslo
Korunovační klenoty nejsou jen symboly moci a autority, ale také vynikající díla umění a řemesla. V každém klenotu lze vidět dovednosti a styl doby, kdy byly vytvořeny, a každý kus představuje fascinující studii v oblasti historie umění a designu.
Jedním z nejvýznačnějších příkladů řemeslné dovednosti je koruna svatého Eduarda, součást britských korunovačních klenotů. Tato koruna, vytvořená pro korunovaci Karla II. v roce 1661, je bohatě zdobena drahokamy a perlami a je výrazným příkladem barokního stylu.
České korunovační klenoty, včetně slavné svatováclavské koruny, jsou také mistrovskými díly řemesla. Koruna byla vyrobena v roce 1347 pro korunovaci Karla IV. a je bohatě zdobena drahými kameny a perlami. Jejím výrazným prvkem je typický gotický styl, který odráží období, kdy byla vytvořena.
Francouzské korunovační klenoty také představují širokou škálu stylů a řemesel. Například koruna Ludvíka XV. z 18. století je zdobena diamanty a drahými kameny a je výrazným příkladem rokokového stylu.
Ruské korunovační klenoty, včetně slavné koruny Monomacha, jsou také fascinující z hlediska uměleckého a řemeslného díla. Koruna Monomacha, vytvořená ve 14. století, je zdobena drahokamy a zlatem a je jednou z nejstarších dochovaných korun.
Každý soubor korunovačních klenotů představuje unikátní kombinaci uměleckého stylu a řemeslné dovednosti. Při pohledu na tyto klenoty můžeme obdivovat nejen jejich krásu, ale také dovednosti a talent řemeslníků, kteří je vytvořili, a umělecké směry, které ovlivnily jejich design.
Zajímavosti a fakta o korunovačních klenotech
Korunovační klenoty jsou fascinující nejen kvůli jejich kráse a historické hodnotě, ale také kvůli řadě zajímavostí a faktů, které s nimi souvisí. Níže uvádíme několik z nich, které vám poskytnou hlubší vhled do těchto nádherných symbolů panovnické moci.
Zajímavosti
- Sedm klíčů k českým korunovačním klenotům: České korunovační klenoty jsou uloženy ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě a jejich komora má sedm zámků. Každý klíč je v držení různých úředníků, včetně prezidenta republiky, předsedy Poslanecké sněmovny a primátora Prahy.
- Nejstarší korunovační klenoty: Nejstarší dochované korunovační klenoty jsou koruna Monomacha a koruna svatého Štěpána. Obě pocházejí z 11. století a jsou součástí sbírky Korunovačních klenotů v Klenotnici v Kremlu.
- Nejmladší panovník: Nejmladší panovník, který byl korunován s použitím korunovačních klenotů, byl anglický král Jindřich VI., který byl korunován ve věku devíti let v roce 1429.
- Diamant v Imperiální státní koruně: V britských korunovačních klenotech je jeden z největších diamantů na světě, Cullinan II, také známý jako Menší hvězda Afriky. Tento diamant, který váží 317,4 karátů, je umístěn v přední části Imperiální státní koruny.
- Skotské korunovační klenoty: Skotské korunovační klenoty, známé také jako Honours of Scotland, jsou nejstaršími dochovanými korunovačními klenoty na Britských ostrovech. Byly použity při korunovaci skotských králů a královen od 15. do 17. století.
- Nejdražší korunovační klenoty: Údajně nejdražšími korunovačními klenoty na světě jsou ty, které náleží Íránské královské rodině. Cena těchto klenotů, které zahrnují takové poklady jako Darya-i-Noor diamant, je odhadována na miliardy dolarů.
- Ztracené a znovuobjevené korunovační klenoty: Některé korunovační klenoty byly během historie ztraceny, ale později byly znovuobjeveny. Například korunovační klenoty Skotska byly skryty před Oliverem Cromwellem během anglické občanské války a byly znovuobjeveny až v roce 1818.
- Symbolika korunovačních klenotů: Mnoho korunovačních klenotů nese silnou symboliku. Například Svatováclavská koruna je zdobena křížem, který je mírně nakloněn. Tento sklon symbolizuje trnovou korunu Ježíše Krista.
- Korunovační klenoty bez koruny: Některé soubory korunovačních klenotů paradoxně neobsahují korunu. Příkladem mohou být Norské korunovační klenoty, kde koruna není součástí souboru, přestože obsahuje mnoho jiných cenných předmětů.
- Nejlehčí korunovační koruna: Jednou z nejlehčích korun v historii byla koruna, kterou nosila královna Alžběta II. při své korunovaci. Vyrobena z lehkého materiálu, tato koruna vážila pouhých 1,3 kg.
Každý soubor korunovačních klenotů skrývá množství fascinujících příběhů a faktů, které ještě více prohlubují jejich význam. Tyto zajímavosti jsou důkazem nejen jejich historické hodnoty, ale také jejich trvalého vlivu a důležitosti v kulturní a politické historii národů.
Jak se měnily korunovační klenoty v průběhu staletí
Korunovační klenoty jsou mnohem více než jen symboly panovnické moci. Jsou to také historické artefakty, které odhalují fascinující příběh o tom, jak se měnila panovnická moc, umělecké styly a dokonce i technologie v průběhu staletí.
Středověké korunovační klenoty byly často jednoduché a méně zdobené než ty, které známe dnes. Koruny byly obvykle vyrobeny ze zlata nebo stříbra a zdobeny drahokamy a perlami. Přesto měly velký symbolický význam. Například Svatováclavská koruna, součást českých korunovačních klenotů, byla vyrobena ve 14. století a je jedním z nejstarších a nejvíce ceněných předmětů tohoto druhu.
V renesančním období se korunovační klenoty staly mnohem sofistikovanějšími. Zdobil je velký počet drahých kamenů a byly navrženy tak, aby zdůraznily bohatství a moc panovníka. Toto období také přineslo nové technologie v oblasti těžby a zpracování drahých kamenů, což umožnilo vytvářet ještě nádhernější a impozantnější klenoty.
V barokním období se korunovační klenoty staly ještě extravagantnějšími. Designy byly složitější a byly zdobené velkým množstvím drahých kamenů. Takovým příkladem může být koruna svatého Eduarda, součást britských korunovačních klenotů, která je bohatě zdobena a představuje výrazný příklad barokního stylu.
Průmyslová revoluce přinesla významné změny v technologiích výroby šperků, což umožnilo vytváření stále složitějších a detailnějších klenotů. Zároveň však začaly vznikat repliky korunovačních klenotů, které byly vystavovány veřejnosti, zatímco originály byly z bezpečnostních důvodů často uloženy mimo dosah.
V moderní době se korunovační klenoty stále používají, ale jejich význam se mírně změnil. Některé země, jako je Velká Británie, je stále používají v korunovačních ceremoniálech, zatímco jiné, jako je Švédsko, je vystavují jako historické artefakty.
Moderní klenoty jsou často navrženy tak, aby odrážely individuální vkus a styl panovníka, jako je například koruna královny Alžběty II., která byla vyrobena speciálně pro její korunovaci v roce 1953.
Historie korunovačních klenotů je fascinující cestou, která odráží mnoho aspektů naší společnosti. Od středověkého období, kdy koruny a žezla symbolizovaly neomezenou panovnickou moc, přes renesanci a baroko, kdy se staly výrazem bohatství a nádhery, až po moderní dobu, kdy jejich role a význam často zahrnují také reprezentaci národní identity a historického dědictví.
Budoucnost korunovačních klenotů: Tradice a inovace
Výhled do budoucnosti korunovačních klenotů je stejně fascinující jako pohled do minulosti. Jak se tyto historické symboly moci a tradice přizpůsobí měnícím se společenským a kulturním trendům? A jak se inovace a technologický pokrok projeví v jejich designu a využití?
Budoucnost
- Tradice v novém světle: I přes měnící se politickou krajinu zůstávají korunovační klenoty silnými symboly národní identity a historického dědictví. V některých zemích, jako je Velká Británie, se stále používají při korunovačních ceremoniálech, zatímco v jiných, jako je Švédsko nebo Česká republika, jsou vystavovány jako historické artefakty. Klenoty tak nadále hrají klíčovou roli v oslavách a ceremoniálech, které spojují minulost s přítomností.
- Inovace a technologie: S rozvojem nových technologií můžeme očekávat, že se objeví nové způsoby využití a prezentace korunovačních klenotů. Již nyní vidíme, jak se digitální technologie, jako je virtuální a rozšířená realita, využívají k vytváření interaktivních zážitků, které návštěvníkům umožňují prozkoumat tyto klenoty zblízka a dozvědět se více o jejich historii a symbolice.
- Udržitelnost a etika: V dnešní době je také stále důležitější zohledňování udržitelnosti a etických aspektů v oblasti šperkařství. To může vést k většímu důrazu na použití recyklovaných materiálů nebo kamenů získaných etickým způsobem.
- Nové formy a symboly: V budoucnosti můžeme také očekávat, že se objeví nové formy a symboly korunovačních klenotů, které odrážejí měnící se kulturní a sociální hodnoty. Například se mohou objevit nové designy, které zdůrazňují rovnost, diverzitu nebo spojení s přírodou.
- Adaptace na měnící se svět: Tradice korunovačních klenotů je hluboko zakořeněná, ale také se musí přizpůsobovat měnícímu se světu. Možná uvidíme větší inkluzivitu v zobrazení a využití těchto klenotů, aby odrážely různorodost a komplexnost moderních společností.
- Digitální korunovační klenoty: V digitálním věku se můžeme setkat i s konceptem digitálních korunovačních klenotů. Tyto virtuální artefakty by mohly být vytvořeny a vystaveny v online prostředí, přičemž by nabídly nové možnosti interakce a prohlížení. Takové inovace by mohly otevřít korunovační klenoty novým generacím a pomoci přiblížit jejich historický a kulturní význam širšímu publiku.
Ať už budoucnost korunovačních klenotů přinese jakékoliv změny, jedno je jisté: tyto historické symboly budou nadále hrát klíčovou roli v naší kultuře a historii. Ať už budou sloužit jako připomínka našich kořenů, oslava našich tradic, nebo jako prostředek k vyjádření našich hodnot a aspirací pro budoucnost.