Zaklínač (The Witcher) je fantasy série knih, kterou napsal polský spisovatel Andrzej Sapkowski. Příběh se odehrává v...
Úplněk představuje jedinečný přírodní úkaz

Úplněk
Úplněk představuje jedinečný přírodní úkaz. Proč lidstvo odedávna tolik fascinuje?

Co je to úplněk?
Úplněk je jednou z tzv. lunárních fází neboli fází Měsíce. Tyto fáze určují, jak velkou část Měsíce ozářenou Sluncem lze momentálně pozorovat ze Země.
Celý cyklus začíná tzv. novem neboli novoluním, kdy se Měsíc nachází mezi Sluncem a Zemí. K Zemi je přivrácen neosvětlenou částí, proto není vidět. Pouze v této fázi může nastat zatmění Slunce.
V tzv. první čtvrti je již měsíc částečně patrný, na obloze tvarem připomíná písmeno D. Latinsky se toto stádium označovalo jako „cresto“ čili „rostu“. Období, kdy je na obloze Měsíc patrný ve tvaru takto úzkého srpečku, trvá asi 6 dnů.
Poté nastává úplněk. Při úplňku dochází k tomu, že Sluncem osvětlená strana Měsíce je přivrácena k Zemi. Ideální je tato fáze pro pozorování zatmění Měsíce.
V poslední fázi má Měsíc na obloze tvar písmena C, říkáme o něm, že se ocitli v tzv. poslední čtvrti. Fáze ubývajícího Měsíce trvá přibližně 13 dní. Latinsky se tato fáze nazývala „decresto“ neboli „zmenšuji se“.
Protože latinské názvy první čtvrti a poslední čtvrti neodpovídaly tomu, co bylo reálně vidět na obloze, byl Měsíc nazýván největším lhářem neboli Luna mendax maximus. V češtině se používá vhodnější mnemotechnická pomůcka, kdy se říká, že Měsíc ve tvaru písmene D dorůstá (přibývá) a Měsíc připomínající písmeno C couvá (ubývá).

Jak úplněk ovlivňuje přírodu?
Úplněk má značný vliv na dění v přírodě. Dochází během něj také k tzv. skočnému přílivu, kdy příliv bývá nejsilnější. Prakticky se v tomto okamžiku násobí síly Slunce, Měsíce i Země, přičemž právě vliv Měsíce je na úplněk patrný nejzásadněji.
Značný vliv má také na zvířata. Některým z nich dokonce Měsíc určuje životní rytmus, neboť řada nočních druhů mu musela přizpůsobit své lovecké aktivity. Platí to však pro oba póly potravního řetězce, lepší viditelnost na straně dravců je vyvážena tím, že naopak kořist se dokáže dovedněji ukrýt.
Měsíční svit je však důležitý nejen pro lov, ale též pro páření. Pozorovatelné je to na změnách chování srnčí zvěře.
Zajímavé je, že úplněk dokáží rozeznat dokonce i některé rostliny. Zcela svérázným příkladem je chvojník, latinsky Ephedra foeminea. Ten úplněk přímo potřebuje k přežití. K opylení je rostlina připravena pouze jednou do roka během červencového úplňku.
Na úplněk reagují též polypy korálů ve Velkém bariérovém útesu. Rozmnožují se totiž během října a listopadu, po období úplňku.
K pozorování volné přírody nemá moderní člověk tolik příležitostí, ale vliv úplňku můžete rozpoznávat dokonce i na svém domácím mazlíčkovi. Váš pes může například dlouho do noci štěkat. Zvíře též může vykazovat vyšší neklid nebo být agresivní.

Jak úplněk ovlivňuje člověka?
Úplněk je okamžikem, který je pro lidstvo magický, značné zaujetí tímto jevem vyjadřovali ve svých dílech i mnozí umělci. Stříbrná Luna se stala inspiračním zdrojem řady básní i obrazů. Ostatně již Karel Hynek Mácha ve své slavné básni Máj psal o „bledém lůny svitu“.
Měsíci se však připisuje i silný vliv na člověka. Řada lidí na svém psychickém rozpoložení úplněk skutečně intenzivně vnímá. Člověk se během něj stává citlivějším a vnímavějším.
Síla Měsíce má podle kartářů a ezoteriků vliv především na ženy, které lze považovat obecně za mnohem více emocionálně založené. Obecně je Měsíc pokládán dle astrologie za spjatý se ženskou energií a emocemi i citovými potřebami.
Ostatně emocionální vypjatost spojená s Měsícem má být i důvodem, proč se v tomto období řada sebevrahů rozhodne svůj záměr dokonat. Podle některých zdrojů dokonce probouzí úplněk v lidech šílenství. Ostatně vzpomeňme si na četné náměty filmových či literárních děl, jejichž ústředními postavami jsou upíři či vlkodlaci provozující své rejdy právě za úplňku.
Značný vliv úplňku se též připisuje jeho působení na děti. Ostatně traduje se, že úplněk může dokonce vyvolat porod. Vědecké studie sice nic podobného nepotvrdily, nejedna porodní asistentka by však byla ochotna přísahat, že porodnice za úplňku doslova praskají ve švech.
Pokud se naopak teprve na vlastního potomka chystáte, údajně je úplněk vhodný čas pro to začít početí realizovat, pokud si přejete chlapečka.
Poměrně běžné je i to, že při úplňku nemohou lidé spát. To však podle neurologů má zcela racionální základ. Úplněk totiž přináší světlo, což způsobuje blokaci melatoninu, který se též nazývá „hormon spánku“. Účinek úplňku na spánek potvrdily i vědecké studie.
Další zajímavou skutečností, která vychází z empirie, je to, že během úplňku též mnohem víc krvácejí rány. Věda pro to nemá racionální vysvětlení, ale vyšší výskyt krvácení pooperačních ran skutečně zaznamenán byl.
Podle astrologů hraje roli taktéž postavení Měsíce v našem horoskopu. Měsíc má tak údajně poukazovat na naše instinktivní citové potřeby. Luna v astrologii vládne Raku a je spojená s minulostí a našimi předky.

Jaké jsou rady a doporučení pro úplněk?
S jednotlivými lunárními fázemi je tak svázaná celá řada doporučení na téma, co dělat a co naopak nikoli.
Ostatně s úplňkem se pojí i některé tradice, zvyky a rituály. Například Velikonoce dle křesťanské tradice připadají právě na neděli po prvním jarním úplňku. Existuje taktéž celá řada magických rituálů, které je vhodné provádět právě v tomto čase.
Rady pro tuto fázi Měsíce se týkají nejen našeho psychického stavu, ale i tělesné schránky. Podle některých jde tak ideální dobu například pro hubnutí, další věří ve specifickou sílu a vyslovují tak přání, po jejichž splnění zvláště touží. Měli bychom si též prý pamatovat sny, neboť nyní mohou mít zvláštní význam.
Taktéž kartáři radí, abychom se v tuto dobu zbavovali nejrůznějších zlozvyků. Naopak se doporučuje nečinit zásadní životní rozhodnutí. Během úplňku ovlivněného emocemi totiž více tíhneme k pudovému rozhodování.
Dokonce se dámy v četných magazínech zaměřených na krásu a zdraví mohou setkat s teorií, že měsíční fáze mají vliv na krásu jejich kštice. Během úplňku by tak vaše vlasy měly vypadat mnohem lépe a zdravěji.
To je i důvod, proč bychom se měli během něj stříhat. Údajně totiž v průběhu této fáze do vlasů proudí energie, která je může posílit.
Úplněk by měl prospět nejen vašim vlasům, ale také postavě. Alespoň pokud si naordinujete redukční den, pro který má nastat během úplňku ten nejpříhodnější čas. Jestliže se potřebujete zbavit nadbytečných kilogramů, mělo by vám to jít téměř samo. Samozřejmě ale nemůžete čekat zázraky na počkání, dokonce i za úplňku se hubne zcela nemagickou metodou spočívající v omezení stravy.

Co je to superúplněk?
Jako takzvaný superúplněk označujeme stav, kdy Měsíc obíhající Zemi prochází ve fázi úplňku či novu tzv. perigeem a na své eliptické dráze se nejvíce přiblíží k planetě.
K superúplňku dochází proto, že Měsíc kolem Země obíhá po mírně výstředné elipse. Pokud je od Země vzdálen, říkáme o něm, že je tzv. v odzemí (apogeum). Jestliže je ale naopak blíž, hovoříme o tzv. přízemí (perigeum).
Protože přízemí a odzemí mohou nastat v různých fázích Měsíce, hovoříme o době, kdy k tomu dochází v úplňku, právě o tzv. superúplňku. Tento souběh nastává průměrně jednou za 14 měsíců, ale například rok 2021 byl výjimečný, mohli jsme totiž během něj pozorovat hned dva superúplňky.
Na obloze při tomto výjimečném úplňku vidíme Měsíc, který je větší než obvykle. Tento astronomický vliv však není zajímavý jen z pohledu pouhého pozorování.
Údajně má totiž superúplněk ještě silnější vliv na člověka než ten obvyklý. Například lidé, jimž se obtížně spí už při klasickém úplňku, vykazují v tomto období výraznější problémy.
