Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Léčivá moc kamenů
Léčivá moc kamenů
Mají skutečně kameny léčivou sílu? Podle některých lidí je to možné. Kde se tato víra vzala a které kameny se pro tento účel používají?
Kdy člověk objevil léčivou sílu kamenů
Lidstvo v magii kamenů věří již odpradávna. Předkové dnešních lidí ještě žili v tlupách, ale již se zajímali o svět kolem sebe a kouzlo kamenů jim pochopitelně nemohlo uniknout. První doklady o využití drahých kamenů máme již u mezolitické společnosti.
Poměrně populární „disciplínou“ bylo využívání moci kamenů také ve starověku. Lidé si v té době vyráběli ochranné amulety, ale pokoušeli se i o různé lektvary. Ve starověké Indii například praktikovali léčivé výluhy z drahých kamenů, Egypťané zase využívali působení kamenů na čakry.
Pacienty se s pomocí kamenů pokoušeli uzdravovat i Keltové. Dělali to tak, že pacienta obkládali léčivými kameny, do nichž měly všechny neduhy přejít. Postižený údajně do druhého dne po takovéto „kúře“ odcházel zdráv.
Naši předci zacházeli s kameny velmi dovedně a využívali i řadu jiných metod, například je drtili na prášek. Výluh z nich mohl kromě pití sloužit i ke koupeli, případně se kámen zkrátka přikládal na ránu.
Také v pozdějších obdobích sláva léčivých kamenů, které měly údajně zvláštní sílu, neutichla. Přidávaly se proto na panovnické insignie a další šperky. A to nejen proto, aby se jimi klenoty ozdobily, ale právě i za účelem využití jejich ochranného působení.
Vrchol zájmu o léčivé schopnosti kamenů procházel naším kontinentem během 15. a 16. století, kdy Evropa doslova propadla astrologii a kameny začaly být s touto oblastí propojovány. To k nim přitáhlo pozornost mnohem vyššího počtu lidí.
Druhým významným mezníkem v historii drahých kamenů bylo období 18. a 19. století, neboť došlo k objevení celé řady nalezišť.
Které choroby lze kameny údajně léčit
S jistou nadsázkou bychom mohli říci, že léčit s drahými kameny je možné údajně téměř vše. Nejedná se samozřejmě o léčebný postup, který by se podobal soudobé medicíně.
Založen je jejich princip na vyzařování zvláštních energetických vibrací. Nemalý podíl má samozřejmě i prostá lidská víra v ně, čímž ovšem sílu kamenů nelze nikterak degradovat. Pamatujme si však, že ať už jejich schopnostem věříme či nikoli, měli bychom léčivé kameny brát jen jako doplněk klasické léčby u odborného lékaře. Případné vážné zdravotní obtíže řešte, zanedbáním si můžete značně ublížit.
Všem kamenům je připisován léčebný efekt na tělo, ale i schopnost ovlivnit psychiku. I poněkud skeptičtější názorové proudy proto připouštějí, že co se týče schopnosti ovlivnit lidskou psychiku, bezesporu mají kameny svůj význam. Mohou nám do života přinést minimálně určitou formu povzbuzení, po níž se budeme cítit subjektivně lépe.
Vybrat si vlastní léčivý kámen můžete tak podle konkrétního problému, ale i na základě toho, k jakému znamení zvěrokruhu byl daný kámen přiřazen. Někteří lidé také věří primárně vlastní intuici a kámen si nevybírají. Mohli bychom naopak říci, že kámen si vybírá je. Nechá na sebe kameny zkrátka působit a vyberou si ten, k němuž je to v daném okamžiku přitahuje nejvíce.
A pozor, zásadně platí, že konkrétní kámen nese vždy vaši energii. Proto platí, že kameny se nepůjčují, ale ani nedarují.
Léčebné účinky kamenů
Pro ilustraci si představíme pouze některé vybrané kameny a jejich působení na psychickou i fyzickou stránku člověka.
Pozor, pakliže má kámen více odrůd, které se od sebe liší barvou, obvykle pro každou z nich platí, že má odlišné schopnosti. Výběr kamenů bychom tak neměli uspěchat.
Safír
Trápí vás horečka, vysoký krevní tlak nebo bolest hlavy, případně i dutin? V takovém případě by pro vás měl být vhodný safír, a to ve své nejznámější modré podobě. Ta má velice jemné vibrace. Doporučen je i při onemocnění astmatem a údajně má pozitivní vliv také u nejrůznějších zhoubných chorob.
Smaragd
Jedinečný zelený smaragd se používá pro posílení funkce srdce. Jde podle některých předpovědí i o prostředek, jak vyrovnat krevní lak. Používá se proti revmatismu a dně. Pro své regenerační schopnosti se používá k posílení unaveného zraku a k podpoře jater.
Růženín
Růženín dokáže působit na srdce a jeho rytmus. Doporučen je při léčbě psychosomatických chorob vyvěrajících z potlačených emocí. Dále se používá u onemocnění ledvin. Vhodný je při onemocněních krve, jako je anémie. Podle některých zdrojů je může být užit i pro pacienty s leukémií.
Ametyst
Ametyst se používá na podlitiny a rány obecně. Trápí-li pacienta jakékoli kožní choroby, opět se mu radí vyzkoušet ametyst. Měl by také ulevit od negativních emocí, které mohou vyvolat nespavost. Působí také příznivě na střeva a zažívací trakt.
Rubín
Také rubín je spojen s krví a s různými neduhy, které nás mohou tížit. Používá se tak například při vyrovnání krevního tlaku. U žen slouží k utišení menstruačních bolestí a k potlačení onemocnění dělohy. Zajímavá je jeho působnost též na infekční choroby.
Křišťál
Tento kámen podporuje imunitu. Zejména dámy jej využijí pro zlepšení stavu vlasů, nehtů a pokožky. Minerál také snižuje otoky a používá se pro zlepšení funkce štítné žlázy. Potlačuje žaludeční nevolnosti a používá se u onemocnění plic. Ulevuje i od bolestí zubů.
Granát
Nejznámější červený granát má schopnost podporovat srdce a látkovou výměnu. Používá se při bolestech kloubů a také při impotenci. Vyzkoušet ho můžou i ti, kteří trpí revmatickými onemocněními. Působí na zánětlivá kožní onemocnění a pomáhá bojovat proti následkům cévní mozkové příhody.
Dbejte na správnou očistu svých kamenů
I vaše kameny potřebují vyčistit. Dokonce se o nich říká, že mají paměť. Ulpívá nich proto negativní energie, ať už z prostředí nebo od ostatních lidí. Doporučuje se kameny čistit pravidelně, nejlépe pokaždé, když je využijete k léčebným účelům.
Jen málo z nich má vlastní samočistící schopnost a vaši pomoc tak nepotřebují. Platí to z nejznámějších minerálů hlavně pro citrín a diamant.
Nejběžněji se většina minerálů čistí pod proudem tekoucí vody. Některé zdroje také doporučují spíše vodu minerální. Většina z nás tak bude očistu realizovat nejspíše doma, ale pokud máte k dispozici přírodní zdroj, dejte mu určitě přednost před kohoutkovou vodou.
Ovšem pozor, například perly vodu „rády“ nemají a mohli byste jim tím velice ublížit. Totéž platí, pokud se rozhodnete pro očistu mořskou vodou. Sůl některým minerálům také nedělá dobře, například tyrkysu. A to ani v krystalické podobě.
Svůj kámen po vyčištění nechte volně uschnout, nejlépe venku. Načerpá tak opět sluneční nebo měsíční energii. Vhodný je ale i parapet okna, kde se kameny „dobijí“. Některé však není vhodné ponechávat na přímém slunečním světle, pozor. Platí to kupříkladu pro akvamarín.
A co syntetické kameny?
Syntetické varianty přírodních minerálů mohou být vizuálně stejně zajímavé jako jejich přírodní protějšky. Naopak odstraňují dokonce problém s nejrůznějšími vadami, které nám z estetického hlediska vadí. Kameny vytvořené v laboratoři jsou zcela dokonalé, což ale působí mnohdy až nepřirozeně.
Například pro šperkaře poskytují umělé alternativy minerálů řešení hned dvou problémů: Jednak je možné snadno uspokojit velkou poptávku, kterou vykrýt nabídka přírodních kamenů nedokáže. A pochopitelně jsou mnozí spotřebitelé zaměřeni především na nízkou cenu, kterou umí syntetické alternativy nabídnout rovněž.
Nelze je tedy odsoudit, v určitých situacích mají své místo. A to zvláště pokud je prodejce poctivý a jasně deklaruje, že se jedná o kámen umělý. Jak jsou na tom synteticky vyrobené kameny s léčivou silou? Z pohledu léčivých účinků žádný význam nemají. Příroda je v tomto směru nenahraditelná a lidské ruce ji zatím nepřekonaly.
Šperky jako talismany i léčebné prostředky v dnešním pojetí
Štěstí, zdraví, láska nebo plodnost, to jsou nejčastější hodnoty, po kterých toužili naši předkové. A po kterých stále bytostně prahneme i my. Ač jsme součástí racionálního věku a žijeme v éře prudkého rozvoje vědy a techniky, dál si pořizujeme nejrůznější talismany a další šperky, u nichž věříme v intenzivní sílu. Mezi ty nejoblíbenější patří například:Buddhovy energetické náramky
Tyto náramky mají svoje kořeny v duchovně-filosofickém systému buddhismu. Jejich tradiční podoba je koncipována jako 21 kamenů ve tvaru kuličky s jedním dominantním kamenem (větší kulička). Tento kámen se nazývá guru nebo mistrovský. Podle buddhistů dokáží tyto náramky uzdravovat naši mysl a vrátit organismu rovnováhu a klid, a to díky jednotlivým kuličkám. Ani jejich uspořádání na náramku není náhodné. Symbolizují číslo 7, které zosobňuje vesmír, markrokosmos a úplnost. Dále se do těchto šperků otisklo číslo 3, které je číslem, překonávajícím jako vůbec první dualitu. Současně se jednotlivé kuličky spojují v kruh, který odráží absolutní dokonalost a úplnost. Uvádí se také, že léčebná síla náramku se liší podle toho, ze kterého kamene je vyroben. Nejběžnější jsou náramky růženínové, křišťálové či ametystové.
Čakrové šperky
Pojem čakra vychází z hinduismu. Označují se jím energetická centra v těle. Těmito místy proudí energie, a to v kruhu. Odtud i samotný výraz „čakra“, který bychom jednoduše mohli přeložit jako „kruh“ či „kolo“. Jsou-li čakry zablokované, tok energie se přeruší. Právě to vede k rozvoji různých onemocnění a psychické nepohody. Přikládání léčivých kamenů na danou čakru má proto napomoci k opětovnému harmonizování toku energie. Čakrové šperky tak mohou mít různou podobu. Existují náramky, náušnice i přívěsky a jednoznačně je na místě si vybrat takový výrobek, který se vám líbí. Kromě svého léčebného efektu tyto šperky pochopitelně neztrácejí ani estetický význam.
Publikováno v: Kameny a jejich moc