Zaklínač (The Witcher) je fantasy série knih, kterou napsal polský spisovatel Andrzej Sapkowski. Příběh se odehrává v...
Čínský horoskop je jiný než klasický horoskop co známe.

Klasický horoskop
Klasický horoskop založený na znameních zvěrokruhu určitě znáte a možná pravidelně čtete například v oblíbeném časopise. V čem se liší horoskop čínský a co je na něm zajímavé?

Co je to zvěrokruh a znamení zvěrokruhu?
Když se řekne, že se někdo narodil kupříkladu ve znamení Lva, nejspíše víte alespoň přibližně, co si pod tím představit. Dotyčný se narodil v příslušném rozmezí konkrétního měsíce. Možná ale netušíte, jak se sluneční znamení určuje a z čeho je odvozeno.
Slunečních znamení je celkem 12. Jde vlastně o pomyslné rozdělení zvěrokruhu na obdélníkových dílů vždy o délce po 30°.
Jednotlivá znamení odpovídají danému datu a času, jsou odvozena od polohy Slunce na zvěrokruhu právě v toto datum a čas. Pojmenování jednotlivá znamení dostala podle souhvězdí zvířetníku, se kterými se původně kryla.
Pro úplnost ještě vysvětlení, co je to ten zvěrokruh neboli zvířetník. Jde vlastně o pás ±8° (16°), který se na nebeské sféře táhne se symetricky podél ekliptiky. V tomto pásu se při pohledu ze Země pohybují všechny známé planety sluneční soustavy.
Pojmem nebeská sféra pak rozumíme kouli nebo polokouli, v jejímž středu se nachází pozorovatel. Do tohoto prostoru se promítá pohyb veškerých těles viditelných ve vesmíru. Ekliptika je pak průsečnice, v níž rovina dráhy Země kolem Slunce protíná nebeskou sféru.

Co je čínský horoskop?
Poněkud jiný systém oproti výše vysvětlenému principu zvěrokruhu v západním pojetí vyznává čínský horoskop.
Celý systém je opět v základu rozdělen na 12 částí. Ty jsou opět přiděleny zvířatům. Zvíře ale vždy vládne celému roku. Toto přiřazení ke konkrétnímu zvířeti se opakuje vždy po 12 letech.
Každé znamení se vyznačuje konkrétní charakteristikou obdobně jako v západním pojetí.
Na rozdíl od tradičního horoskopu se zde objevuje i 5 živlů. Těmto živlům vždy přísluší pětileté časové období. Živlem se rozumí kov, voda, dřevo, oheň a země.
Dále se perioda zvěrokruhu a živlů kombinuje i s tzv. náboji. Pod tím se skrývá jin a jang.
Čínský rok je navíc odlišný od našeho, neboť začíná přibližně na přelomu ledna a února. Začátek roku se totiž neřídí podle námi užívaného gregoriánského kalendáře, nýbrž dle fází měsíce. I proto se mu říká také lunární.
Proto ani čínský rok netrvá nám běžně stanovených 365 dní, jeho délka se řídí pohybem měsíce neboli luny.

Čínská znamení
- Krysa
- Buvol
- Tygr
- Zajíc (králík)
- Drak
- Had
- Kůň
- Koza
- Opice
- Kohout
- Pes
- Prase

O znameních podle čínského horoskopu
Ač se tradičně znamení určují zjednodušeně hlavně podle roku narození, je potřeba vzít v potaz výše vysvětlenou odlišnou délku roku. Pokud jste se tedy narodili v lednu a v únoru, znamení je potřeba zkontrolovat přesněji podle celého data.
Také ze znamení v čínském horoskopu lze dovozovat určité osobnostní charakteristiky, ale také vzájemnou kompatibilitu jednotlivých znamení ve vztazích, ať už pracovního nebo soukromého charakteru.
Vzhledem k tomu, že perioda jednotlivých znamení je vždy roční, nelze je úplně paralelně postavit proti našemu astrologickému systému slunečních znamení a porovnávat například vlastnosti jednotlivých zrozenců.

Kde se čínský horoskop používá?
Čínský horoskop navzdory svému názvu není rozšířen pouze v Číně. Tradiční je i v dalších asijských zemích.
A to převážně ve státech východní a jihovýchodní Asie. Čínský horoskop proto znají v Jižní Koreji, v Tibetu, na Tchaj-wanu, v Singapuru, v Nepálu, v Bhútánu, v Mongolskou, v Thajsku nebo v Kambodže.
Užíván je s jistými obměnami i v dalších zemích. V Japonsku se však prase nahrazuje divokým kancem, Vietnamci místo králíka používají kočku. To Kazaši draka v horoskopu vyměnili za hlemýždě a tygra za irbise.
Dále zdroje uvádějí, že historicky je doloženo užívání čínského horoskopu rovněž u Hunů a Protobulharů.

Legendy o původu čínského horoskopu
O vzniku čínského horoskopu koluje mnoho legend a mýtů. Vyprávění minimálně v českém kontextu nejrozšířenější vysvětluje původ výše popsaného rozdělení na jednotlivá znamení v závodu, který mezi sebou zvířata sváděla, neboť bylo jejich cílem zaujmout místo u lůžka umírajícího Buddhy.
Buddha si prý přibližně 500 let před naším letopočtem všechna zvířata povolal, a to jednak k oslavě nového roku, ale také u příležitosti svého odchodu. Slíbil jim za to odměnu a dostavilo se právě 12 tvorů reprezentujících určité typy a charakterové vlastnosti.
Z vděčnosti pak Buddha každému z nich umožnil vždy po dobu jednoho roku vládnout. Právě od té doby údajně zvířata k lidem přicházejí, aby ovlivnila jejich osud a životy.
Další rozšířený příběh pojednává o tom, že za čínským horoskopem stojí jadeitový císař. Ten oslavoval na nebesích narozeniny, ale nebyl si jist, kolikáté to vlastně jsou. Rozhodl se tedy, že prakticky na místě vymyslí kalendář.

Jak vznikl čínský kalendář?
Čínský kalendář je velmi starým systémem. Vůbec první zmínka o něm pochází z roku 2637 před naším letopočtem.
Jedná se o tzv. lunisolární kalendář, tedy zjednodušeně řečeno o takový, který v sobě spojuje prvky lunárního a solárního kalendáře. Toto spojení má eliminovat hlavně nevýhody obou kalendářů.
Funguje tedy primárně tak, že délka měsíců se řídí měsíčním cyklem, má tedy asi 29,5 dne. Délka roku odpovídá tzv. tropickému roku. Pod tímto termínem se rozumí období, kdy Slunce vrátí na své původní místo na ekliptice.
Tradičně jej používají v Číně, Tchaj-wanu, Japonsku, Vietnamu a v Koreji. Avšak dnes už je to spíše pro určování významných svátků, jako je právě počátek nového roku. Pro běžné činnosti slouží standardní gregoriánský kalendář.
