Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Diamant
Šperky s diamanty a brilianty
Diamanty a brilianty - třpytivé a nádherné ozdoby pro celou řadu šperků. Prsteny, náhrdelníky, náušnice - na co si jen vzpomenete. Kdo by jim odolal, když se na kůži tak krásně vyjímají? Historie těchto drahých kamenů je velmi rozsáhlá, svou nadčasovost si však stále udržují. S těmito nadčasovými drahokamy rozhodně neuděláte krok vedle, ať už sháníte šperk pro sebe nebo pro své blízké. V čem tedy spočívá rozdíl mezi diamantem a briliantem? Mnoho lidí si stále pojem diamant a briliant plete, vy ale budete mít po přečtení tohoto článku ve věci jasno.
Briliant a diamant
možná nevíte, co si pod těmito pojmy představit. Diamant je surový nerost a nejtvrdší známý přírodní minerál. Zkráceně se jedná o uhlík v krystalické formě, který se v přírodě vyskytuje. Největšími producenty diamantů je Botswana, Lesotho, Rusko a Kanada. Tyto třpytivé krystaly vznikají v horním zemském plášti za velmi vysokých teplot a tlaků. To však není jediné místo, kde diamanty najdete. Zajímavé je, že se nachází i ve vesmírů, jelikož některé hvězdy jsou krystalické formy uhlíku. Diamanty jsou tak přímo nadpozemskou záležitostí, která najde využití v mnoha oborech, zejména ve šperkařství. Ve šperkařství se používají zejména vybroušené diamanty, tedy brilianty. Šperky s nebroušenými diamanty tak nemají klasickou podobu diamantového šperku, jak ho běžně znáte. Své kouzlo však mají taktéž.
Briliant je tedy ve zkratce vybroušený surový diamant. Je vybroušený do speciálního tvaru s mnoha ploškami, aby tak vynikl jeho lesk a třpyt. Za pravé brilianty jsou označeny kulaté diamanty s tímto brusem. Správný briliantový brus má celkem 57 plošek (faset), včetně jedné horní plošky. Za dechberoucím leskem briliantů stojí složitý výpočet sklonu úhlů fasetů, aby se světlo procházející diamantem odráželo co nejlépe a maximálně intenzivně.
Zajímavosti o diamantu
Diamant se objevuje ve všech barevných modifikacích, většinou je však bílý či průzračný. Zabarvení způsobuje stopová příměs jiné látky, kterou může být například bor, jež zbarvuje diamant do tmavě modré barvy. Vyskytují se také diamanty žluté, hnědé, zelené, růžové či červené. Sytější zbarvení většinou hodnotu diamantu zvyšuje. Tyto diamanty se ale spíše získávají v tlumených a matných odstínech. Perfektní diamant je však dokonale čirý a bez jakéhokoliv odstínu či zabarvení. Obsazuje nejvyšší desátou příčku v stupnici tvrdosti Friedricha Mohse, což ho dělá netvrdším nerostem na planetě. Hmotnost diamantů se nevyjadřuje v gramech, nýbrž v karátech. O problematice převodu jednotek není potřeba znát tolik informací, důležité je, že diamant o hmotnosti 1 g má zhruba 5 karátů. Budeme-li se bavit o diamantech prodávaných ve špercích, ty mají obvykle hmotnost v setinách až jednotkách karátů.
Zajímavá je také problematika čistoty diamantů. Ne všechny vytěžené diamanty se totiž využijí v klenotnictví, jelikož nejsou dostatečně čisté. Diamanty s vnitřními defekty jsou považovány za nečisté. Neputují do klenotnictví, ale využití najdou v průmyslu jako řezné nástroje či brusivo, právě díky vysoké tvrdosti tohoto materiálu.
Diamanty nemusí být jen přírodního původu, lze je také uměle vyrobit, a to krystalizací uhlíku z kovových slitin za velmi vysokých teplot a tlaků. Výroba není ani příliš nákladná, a tak se takto vyrobené diamanty používají především v průmyslu.
V dávných dobách lidé nevěděli, jak s diamanty pracovat, a tak se používali pouze surové a neopracované. Poprvé došlo k jejich broušení až v 15. století v Belgii, kde přišli na to, že diamanty se dají opracovat pouze za použití jiného diamantu, právě kvůli jeho tvrdosti. Z hlediska historie také stojí za zmínku Indie, kde byl v 6. století našeho letopočtu vynalezen první systém na hodnocení diamantů. Tento systém se odvíjel od kastovního systému, který dodnes v Indii funguje, kdy příslušníkům jednotlivých tříd byly přiřazeny barvy diamantů, jež mají povoleno nosit. Diamanty tím pádem sloužili k označení společenského postavení. Čím vyšší společenská vrstva, tím bělejší a více čirý drahokam. Králové si však mohli zvolit barvu bez omezení.
Zajímavé je taktéž spojení diamantů s kalendářními měsíci či astrologií. Diamant je kamenem měsíce dubna, a tak neváhejte diamantové šperky věnovat právě lidem narozeným v tomto měsíci. Podle astrologie je diamant kamenem slunce a je vhodný pro znamení Lva, Vah, Raka a Berana. Je považován za symbol průzračnosti a dokonalosti. Především je symbolem pevnosti a tvrdosti charakteru.
O diamantech se mluví také v souvislosti s léčitelstvím, kde je jeho využití dosti široké. Diamanty totiž údajně posilují urologický systém a napomáhají s léčbou žaludku. Účinky má také při neurologických onemocněních, můžeme se bavit například o epilepsii a jiných chorobách. Je považován za univerzální talisman, který chrání proti jedům a nemocem, dokáže také léčit chronické potíže a bolesti. Pročišťuje tělo od škodlivin v jakékoliv podobě.
Diamantové a briliantové šperky pro každou příležitost
Briliantové a diamantové šperky jsou opravdovou ozdobou. Váš look dokáží pozvednout na vyšší úroveň. Působí velmi elegantně, jemně a žensky, díky čemuž dokáží zjemnit kterýkoliv outfit. Briliantové prsteny budou skvělou volbou, jestliže hledáte vhodný snubní či zásnubní prsten. Každá žena chce nosit na rukou brilianty a nejen tam. Nádherně brilianty vyniknou i v náušnicích či náhrdelnících. Brilianty se skvěle doplňují se stříbrem, žlutým, bílým či růžovým zlatem. Briliantové šperky jsou však vhodné pro muže, dokonce jimi můžete obdarovat i své děti. Briliantové a diamantové šperky jsou znakem opravdového luxusu, který během let neztrácí na ceně. Krok vedle tedy rozhodně neuděláte, ať už chcete potěšit sebe či své okolí.
Doporučujeme další článek:
Nejkrásnější krystaly na světě
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Pokladnice šperkůPřejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Šperky s přírodními kameny