Objevte fascinující svět kasuárů, největších ptáků na Zemi. Zjistěte více o jeho jedinečném životním stylu, roli v...
Jantar
Šperky z tajemného jantaru

Vypadá jako každý jiný drahokam, ale kámen to přitom vůbec není. Faktem však zůstává, že jantar vypadá ve špercích naprosto úchvatně. O jantaru jste jistě již někdy slyšeli, možná ale nevíte, o co se přesně jedná. Jaké tajemství tato pryskyřice skrývá? A proč je ve šperkařství tolik oblíbeným produktem? Odpovědi na tyto a jiné otázky najdete níže v článku.
Co je jantar?

Jantar se považuje za kámen, ale jedná se o pryskyřici starou miliony let. Zbarven bývá do medově žluta či oranžova až červena. Pravděpodobně začal vznikat již v dávných prehistorických dobách, mnohé kousky jsou staré 25 až 40 milionů let.
Uznejte, že jantar má historii opravdu bohatou. Tato zkamenělá pryskyřice je tvořena zejména uhlíkem, kyslíkem a vodíkem, malým podílem síry a popelovin, dále též kyselinou jantarovou. V přírodě se nachází v různých formách, konkrétně to mohou být krápníky či zrna.
Cesta od pryskyřice k jantaru je dlouhá, součástí procesu přeměny je například polymerace, oxidace či kvašení. Ale ne každá pryskyřice je vhodná pro vznik jantaru, ta totiž musí být odolná vůči hnilobě a tlení.
Většinou jantar vznikl z pryskyřice, která vytekla ze stromu, zachytila se na rostliny či živočichy a postupně zkameněla díky vlivu tepla a tlaku.
Nejvíce jantaru byste našli v okolí Baltského moře, na poloostrově Sambia a také v oblasti Kaliningradu v Rusku. Právě v těchto oblastech se již přes sto let jantar těží. Nejstarší jantarové nálezy byly objeveny na Sibiři, v Mongolsku a Číně.
Vyskytují se i jantary zbarvené do modra, které jsou dosti ojedinělé. Ty byly objeveny například v Dominikánské republice. Naleziště jantaru se nachází i u nás, konkrétně na Šluknovsku či na severní Moravě. Z každého kouta světa vzejde ale trochu jiný jantar. Lze tak říct, že co jantar, to unikát.
Zajímavosti o jantaru

Již Thales z Milétu popsal některé vlastnosti jantaru. U jantaru vzniká záporný náboj statické elektřiny, jestliže ho budeme třít vlněnou látkou. Zajímavostí je, že právě od jantaru pochází název elektřina, jelikož řecký název jantaru je elektron. Další podstatnou vlastností jantaru je hořlavost.
Jantar je považován za téměř zázračný kámen, jelikož uzdravuje a chrání proti celé řadě neduhů. V historii byl často využíván při různých rituálech, jelikož údajně nastoluje rovnováhu a pohlcuje negativitu. Velkou roli hraje tato zkamenělá pryskyřice ve Feng Shui, kde představuje energii vody, ticha, klidu a čistoty.
Budeme-li se bavit o jeho účincích na lidské zdraví, údajně je skvělý na tlumení bolesti, a to jak fyzické, tak psychické. Blahodárné účinky má také na štítnou žlázu, trávicí ústrojí a pomáhá taktéž při alergiích.
Nápomocný bude i při problémech s klouby. Zde však výčet účinků jantaru zdaleka nekončí, ale to bychom mohli pokračovat opravdu dlouho.
Jantar je stejně jako jiné drahé kameny používané ve šperkařství spojován s astrologií. Tato zkameněla pryskyřice se skvěle hodí ke znamení Lva, Blížence a Panny. Bývá spojován z měsícem říjen. Je symbolem pozitivity, má uklidňující a povzbuzující účinek.
Často je označován za kámen rovnováhy a stability, kterou je schopen přenést i na vás. Šperky s tímto drahokamem jsou tak správnou volbou, jestliže právě tyto účinky vyhledáváte.
Jak jantar nosit?

Jantar má velmi specifickou barvu. Díky originalitě každého kusu vznikají krásné šperky, od jednoduchých přívěsků až po prsteny či náhrdelníky. Často si v sobě nese i kus své historie, tedy různé části rostlin nebo dokonce živočichů. Skvěle vypadá v kombinaci se stříbrem, se kterým vytvoří opravdu jedinečný kus šperku pro každou příležitost.
Vyjímat se na vás bude zejména, máte-li teplý podtón pleti. Hodí se na běžné nošení, při zvláštních příležitostech si s ním ale ostudu rozhodně neutrhnete. Dobře bude vypadat právě v kombinaci s teple zabarvenými kousky oblečení ve vašem šatníku.