Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Vydejte se s námi za poznáním kříže
Kříž
Vydejme se po stopách prastarého symbolu. Kříž je symbolem, se kterým se už někdy setkal každý. Jaké poselství vlastně nese a kde se vzal?
Symbolika kříže
Kříže považujeme za jedny z nejstarších symbolů. A zároveň i za jedny z nejznámějších. Ač je tento motiv nejvýrazněji spjat hlavně s křesťanstvím, kříž využívá hned několik náboženství.
Kříž v křesťanství
Konkrétně v křesťanství kříž symbolicky upomíná na ukřižování Krista a stává se připomínkou jeho utrpení a zároveň i toho, že Ježíš Kristus svou smrtí vykoupil lidstvo z hříchů a věčné smrti. Prakticky se tak tento motiv stává i nástrojem vítězství.
V křesťanství existují dokonce čtyři základní typy ikonografických zobrazení kříže: crux quadrata neboli řecký kříž se čtyřmi stejnými rameny. Dále se používá crux immissa neboli latinský kříž, jehož základní dřík je delší než ostatní tři ramena.
Charakteristický je rovněž crux commissa v podobě řeckého písmene tau, někdy nazývaný kříž svatého Antonína. Poslední verzí je crux decussata, pojmenovaný podle římského decussis neboli číslice 10, známý také jako kříž svatého Ondřeje pro údajný způsob mučednické smrti svatého apoštola Ondřeje.
Keltský kříž
Také podobu keltského kříže nejspíše budete znát. Jde o typický kříž s kroužkem kolem průsečíku. Keltský křesťanský svět jej často kombinoval i s výše vzpomenutým křížem křesťanským.
Podoba tohoto původního pohanského symbolu má kořeny ve dvou prastarých motivech kruhu a kříže. Název keltský kříž vlastně není příliš přesný. Jeho původ sahá až k předkřesťanskému slunečnímu kříži, který se objevil už ve starověké Evropě.
Tento motiv ovšem rovněž dokazuje, jak zneužitelná symbolika je. Ve 30. a 40. letech 20. století používali variantu tohoto kříže také nacisté v Norsku. Po druhé světové válce symbol převzala řada bělošských nacionalistických skupin a hnutí. Dnes tuto verzi používají neonacisté, příslušníci hnutí skinheads, rovněž i členové Ku-klux-klanu a prakticky všechny ostatní typy bílých supremacistů.
Nilský kříž
Nilský kříž neboli Anch (Ankh) znáte pravděpodobně také. Jedná se o značně rozšířený symbol, který zejména coby přívěsek potkáte na mnoha lidech. Má podobu kříže s kapkou.
Považuje se za nejznámější a současně nejrozšířenější symbol starého Egypta. Přisuzováno je mu dokonce propojení s tamními nejvyššími bohy, kterými byl Osiris, Esset a Horus. Nazývá se klíčem k Nilu, bohyně Esset totiž údajně byla schopná chování Nilu skrze něj ovládat.
Mimořádnou sílu však tento symbol vykazuje obecně. Vyzařuje totiž mocnou energii. Kříž má totiž dvě strany, přičemž z jedné energie proudí a z druhé vychází.
Tento symbol mohl být využit k záchraně života, ale v případě, že jste se o to pokusili, dalo se s ním údajně také i velmi ublížit. V krajním případě má nilský kříž dokonce být schopný i někoho zabít.
Kříž svatého Petra
Kříž svatého Petra neboli obrácený (s příčným břevnem v dolní části) kříž je rovněž křesťanským symbolem. Spojen je s postavou apoštola Petra.
Dáno je to tím, že svatý Petr měl být ukřižován podobně jako Ježíš Kristus. To však samotný apoštol odmítl, považoval stejný způsob smrti za přílišnou poctu. Proto se rozhodl, že si přeje být ukřižován jednoduše hlavou dolů.
A podobně se latinský otočený kříž užívá dodnes. Kromě křesťanské ikonografie se dostal i do heraldiky. Ve znaku ho dokonce má několik českých obcí, například východočeské Zdechovice.
Jak se může symbolika měnit dokládá i právě obrácený kříž, který může být chápán i jako symbol temné magie. Využit totiž byl i příznivci satanismu, zejména pak přívrženci Církve Satanovy, kteří se shromáždili kolem Antona Szandora LaVeye. Symbolicky tímto motivem odmítají křesťanské hodnoty.