Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Anděla si obvykle vykreslujeme coby mužskou postavu s křídly
Anděl
Anděla si obvykle vykreslujeme coby mužskou postavu s křídly. Oblečena je v bílém volném šatu a nejčastěji má světlé vlasy.
Samotné označení anděl má původ v řeckém slově „angelos“. Znamená „posel“ a skutečně odráží i hlavní úkol anděla, který má být jakýmsi poslem zpráv mezi lidmi a Bohem. Vůči Bohu má tato entita podřízené postavení.
Tradičně známe anděly hlavně z křesťanství, anděl předvídal také narození Krista i Jana Křtitele. Stejně tak andělé zvěstovali Kristovo zmrtvýchvstání. Nicméně se tyto postavy objevují i v jiných náboženstvích, například v judaismu. Někteří religionisté se též kloní k tomu, že andělé by mohli být reliktem původních pohanských bohů.
Řada lidí anděly stále vnímá coby symboly zbožnosti a spirituality. Některé výklady však anděla vidí především coby vyobrazení čistoty a nevinnosti. Andělé symbolizují také osvícení. Zároveň mají předměty s podobou anděla i status talismanu, anděla lze vnímat i coby ochránce.
Katolická víra ostatně věří přímo na strážné anděly, tedy na nadpřirozené bytosti, které mají zajistit každému jednotlivci ochranu. Ostatně zmiňuje se o nich dokonce i bible. K rozšíření uctívání těchto bytostí došlo hlavně v 15. a 16. století.
Andělské šperky
Šperky s andělem patří k mimořádně oblíbeným. Proč a kde se tato symbolika vlastně vzala? Jaké šperky se nosily v minulosti a které se nosí dnes? Proč „andělské“ šperky?
K tomu, abyste mohli nosit šperky s andělem, však již zaručeně není nutné se hlásit ke konkrétnímu vyznání. Symbolika anděla již do značné míry zobecněla. A například šperky s tímto motivem už běžně nosí lidé, kteří víru nevyznávají žádnou.
S andělem se vyrábějí zejména nejrůznější řetízky a přívěsky. Andělská křídla se však objevují také v podobě náramků či náušnic, a to ze stříbrných, zlatých, ale i bižuterních kovů. Ochranné andělské amulety lze zároveň propojovat se silou přírodních kamenů. Ty se rovněž někdy přímo opracovávají do podoby těchto mýtických bytostí.
I šperky podléhají do určité míry módním trendům. Šperk s andělem však v sobě ukrývá nadčasovou hodnotu. Častěji je symbol anděla doménou šperků pro dámy. Sluší totiž všem typům. Navíc je vhodný nezávisle na věku. Unosí ho malá děvčátka i dospělé ženy. V závislosti na zpracování mohou tyto šperky zanechávat i velmi luxusní dojem.
Šperk s andělem tak bezpochyby neurazí ani jako dárek i při zvláště významných příležitostech. Konkrétně zlaté šperky patří k elegantním a nadčasovým doplňkům, které se pořizují patrně nejčastěji.
Šperky s motivem anděla však stále pro řadu lidí znamenají víc než jen vkusný doplněk a považují je za prvky se silnou energií a schopností svého nositele neustále střežit. Hledáte-li tak šperk, který nebude obyčejný a ve šperkovnici jen tak nezapadne mezi mnoho podobných, jsou právě „andělské“ šperky tou pravou volbou.
Nejznámější andělé coby symboly:
Cherub
Cherub nebo zkomoleně cherubín (označení řeckého původu) je jednou z andělských bytostí, o které hovoří Starý zákon a Zjevení svatého Jana. Připisována byla těmto bytostem lidská i zvířecí charakteristika.
Podle některých zdrojů se jedná o vůbec nejdůležitější anděly, které jsou současně i nejbližší samému Bohu. Jejich úkolem je hlídat nebeskou bránu a strom života.
Pohledem moderní symboliky se též jedná o symbol zamilovaných. Velmi časté je tak zobrazení roztomilého baculatého cherubína například se srdcem probodnutým šípem. Často mají šperky s andělem i stylizovanou podobu.
Padlý anděl
Bytost, která zhřešila a coby trest byla svržena na Zem, to je padlý anděl. Jde tedy o entitu, které je připisováno zlo. Dokonce i samotný ďábel byl původně andělem.
Historie tohoto výkladu sahá až do 4. a 5. století n. l. Z pohledu religionistického je zajímavé, že výše popsané svržení andělů z výšin nebeských v samotné bibli nikde takto doslovně popsáno nenajdeme. Svůj původ má v katechismu a výkladu církevních autorit. A lidové pojetí náboženství následně tento výklad přejalo.
Velmi často se padlý anděl vyobrazuje s uťatými nebo poraněnými křídly. Přes zjevně negativní vyznění je symbol padlého anděla taktéž velmi oblíbeným motivem umělců. A šperkaře v tomto směru nijak nevyjímaje. Konkrétně ve špercích se s ním můžeme setkat většinou u vyznavačů stylů gothic, emo nebo steampunk.
Další náboženské symboly ve špercích
Strom života
Strom života je další oblíbenou symbolikou. Je poměrně univerzální a objevuje se v mnoha různých kulturách. Zná jej křesťanství i egyptská a čínská mytologie. Strom života se proto velmi často promítá i do šperků.
Jak si jej vysvětlit? Dobře patrné je na stromu života propojení země s nebesy. Svůj význam mají i jednotlivé větve, které zobrazují vyrůstání z jednoho kmene i jediných kořenů. Proto bychom mohli strom života označit za symbol propojující vše živé.
Nosit se tyto amulety mohou v podobě přívěsků na krk nebo třeba náramků. A pozor, věří se, že aby měly patřičnou ochranou moc pro svého nositele, měly by být darované z lásky. Jejich síla je údajně mnohem slabší, pokud si je koupíte sami. Pro posílení účinků byste navíc prý tento přívěsek měli nosit na vlastnoručně upletené šňůrce, nejlépe červené barvy.
Andělské zvonky
Andělské zvonky jsou šperky s rolničkou. Jeden výklad o symbolice tohoto šperku praví, že cinkání rolničky má schopnost přivolat našeho strážného anděla.
Jiná vysvětlení vzniku tohoto šperku jsou však o něco prostší: Původ je potřeba hledat na Bali a v Mexiku. Právě v těchto oblastech se tradičně nosí šperk nazývaný mexická bola. Využívají ho hlavně těhotné ženy.
Šperk totiž vydává jemné cinkání. Pokud jej nastávající matka nosí, tento zvuk dokáže nenarozené dítě vnímat. A to údajně již zhruba od 20. týdne těhotenství. Praktický důvod je ten, že novorozenec si zvuk pamatuje. Známý zvuk mu může později pomoci se uklidnit, neboť po narození jsou smysly dítěte zahlceny velkým množstvím vjemů.
Rolnička se proto používá jako oblíbený dárek pro nastávající matky. Hodí se však pro všechny, kteří jednoduše věří na spojení s anděly a chtějí se u toho současně ozdobit něčím krásným. Právě cinkání rolničky prý dokáže anděl vždy slyšet a najít tak cestu ke svému chráněnci.
Šperky s křížem v pojetí křesťanství
Kříž představuje nejznámější symbol křesťanství. Jeho předkřesťanská historie je však velmi dlouhá. Označit jej můžeme také za symbol střetávání ducha a těla nebo ženského a mužského principu. Odpradávna se křížem označovala důležitá místa.
Dnes se nosí jako ochranný amulet či šperk předznamenávající víru. V novodobém pojetí však už šperky s křížem často žádný hlubší význam nemají a jejich účelem je čisté zkrášlení. Proto se velmi často objevují jednoduché křížky z různých kovů, ať se jedná o neutrální stříbro, klasické žluté zlato nebo moderní růžové zlato. Pro náročné jsou k dispozici zdobné kříže vykládané kameny, například zirkony.
Drobné křížky se pořizují i malým dětem, typicky se dávají při křtu. Jemné šperky mohou rovněž nosit malá děvčátka. Naopak masivní kříže jsou přesvědčivým důkazem, že šperky nemusejí být jen doménou žen, ale zdobí se jimi i muži.
Jiné druhy křížů
Kříže jako symbol jsou opět značně rozšířené, proto se objevují nejen v křesťanství, ale dostaly mnoho různých podob. Ta se poté přetavila i do umu novodobých šperkařů.
I dnes si tak můžeme pořídit šperky s křížem nilským zvaným Anch, maltézkým nebo třeba keltským. Kříž otočený vzhůru nohama se nazývá Petrův. Odkazuje k postavě sv. Petra. Ten byl odsouzen k ukřižování. Údajně však nechtěl zemřít stejnou smrtí jako Kristus, neboť se necítil být takového konce hoden. Římané tedy kříž prostě otočili.
Stejnou symboliku obráceného kříže navíc používá i kříž satanský. To však má odlišný důvod, otočením původního křesťanského symbolu se zároveň popírají i křesťanské zásady. Podle některých výkladů představuje symbol kříže v této podobě meč obrácený k nebesům, jiné však také tvrdí, že kříž dokonce symbolizuje falus.
Madonky na krk
Madona je původním označením pro Pannu Marii. Patří k typickým vyobrazením křesťanského výtvarného umění. Přívěsky zvané madonky patří k velmi oblíbeným. Hojně se nosily za dob Rakouska Uherska, na popularitě nabyly též po první světové válce.
V původním pojetí šlo o malovaný obrázek, který byl vytvořen keramickými barvami, a to na porcelánu nebo smaltu. Zasazoval se do zlatého rámečku. Rámeček s ouškem se navíc zdobil ruční rytinou. Šperk byl tak velmi trvanlivý.
Svému nositeli dokáží madonky údajně přinášet štěstí a ochraňovat jej. Proto patřily k velmi cennému rodinnému dědictví. Uchovávaly se v ženském pokolení, předávaly se z matek na dcery nebo z babiček na vnučky.
I v současnosti řada lidí věří v magickou moc těchto medailonků. Podstatnou roli však v moderní společnosti hraje i estetická hodnota šperku.
Proto se objevují madonky z drahých kovů v podobě zlata, stříbra. Své místo u dnešních milovníků šperků má i velmi populární chirurgická ocel, oblíbená pro značnou kvalitu a zároveň příznivou cenu. Přívěsky se však vyrábějí i z levnějších bižuterních kovů.
Madonky bývají také označovány jako symbol mateřství a moudrosti. Zejména tak tento typ ozdoby může být vhodným dárkem pro každou maminku. Navíc se v mnoha rodinách bezpochyby ujme oživení tradice v podobě předávání tohoto symbolického šperku dalším generacím.
Růžence
Jako šperk může být též vnímán růženec. Původně se nicméně jednalo o pomůcku využívanou při stejnojmenných modlitbách.
Růženec ve smyslu předmětu má podobu řetízku s křížkem. Je na něm navlečeno pět nebo sedm skupin po deseti korálcích, které jsou vždy odděleny větším korálkem s mezerou na obou stranách. Korálky sloužily k tomu, aby si věřící nemusel počítat dílčí modlitby.
Pro výrobu růženců se odedávna používaly různé materiály. Mohly to být různé přírodniny, ať již rostlinného či živočišného původu, minerály i drahokamy nebo dokonce drahé kovy.
Obdobně se jako pomůcka pro počítání zdrávasů používal i tzv. růžencový prstýnek. Označit bychom jej mohli za jakousi „úspornější“ verzi růžence. Prsteny se buď nosily na prstu trvale nebo se navlékaly až při modlitbách. Vyráběly se též z drahých kovů a některé charakterizovalo i náročné zdobení drahokamy.
Růžence se nosí i dnes. Už však nejen v podobě řetízků, ale také jako náramky, často bývají vyrobeny právě z minerálů. Řada lidí je přesvědčena, že granáty či jiné kameny pak mohou tomuto doplňku dále vtisknout svou sílu.
Pentagram
Pentagram má podobu pěticípé hvězdy. Jedná se o dávný symbol odkazujícím k uctívání přírody. Vyobrazuje ženskou polovinu věcí. Vykládá se proto i jako symbol Venuše a rovnováhy. Západní vnímání pentagramu pochází z tradiční čínské medicíny.
Pentagram obrácený vzhůru je symbolem černé magie nebo také Satana. Rovněž kolem něj bývají zapsána jména Samael a Lilith. Samael je jedním z andělů, který je současně ztotožňován s andělem smrti, označuje se také jako pekelný kníže, nejbližší právě samému Satanovi. Lilith pak byla manželkou Samaela.
Šperky s pentagramem opět nosí vyznavači různých stylů souvisejících s temnou estetikou, jako je gothic, ale také black metal a mnoho dalších.