Objevte fascinující svět kasuárů, největších ptáků na Zemi. Zjistěte více o jeho jedinečném životním stylu, roli v...
Starožitné šperky
Starožitnosti
Kam až sahá jejich výroba a jaké materiály jsou nejoblíbenější?
Šperky jsou od nepaměti součástí mnoha kultur. Pro každého z nás mají jiný význam, pro někoho je to jen obyčejná cetka, kterou doladí svůj outfit, pro jiného šperk vyjadřující různou symboliku nebo šperk zobrazující moc a bohatství. Proč jsou šperky oblíbené v každé kultuře již po mnoho staletí? A jaké nejoblíbenější materiály jsou využity k jejich výrobě?
Historie šperků
Že jsou šperky ozdobou každého člověka, věděli lidé už před mnoha tisíci lety. Jenže tehdy měly docela odlišnou funkci než dnes. Historie šperků spadá už do období pravěku, kdy si už tehdejší neandrtálci vyráběli různé náhrdelníky, korálky a spony. Jako materiál využívali hlavně ulity vršatek, zuby, kosti, mušle nebo kameny. Vyrobené šperky sloužily spíše pro jejich praktickou stránku - připínali si jimi kusy oděvů, aby držely pohromadě.
Na skok do Egypta
Šperky podobající se těm dnešním se začaly vyrábět už ve starověkém Egyptě. Tehdy bylo oblíbené především zlato, a to hlavně kvůli jeho kujnosti a lesku. V tehdejším Egyptě šperky představovaly moc, nosila je pouze bohatá vrstva, především faraon a jeho rodina. Lidé se s nimi nechávali dokonce pohřbít, o čemž vypovídají hrobky faraonů, které byly plné náušnic, náhrdelníků, náramků či spon.
Není žádným tajemstvím, že už tehdy šperky představovaly jakési symboly a poslání. Stejně jako filmoví Egypťané, tak i ti skuteční se rádi obklopovali různými amulety a talismany, například v podobě skarabea či hieroglyfu “anch”, jenž představoval symbol života. Velmi populárními také byly korálky z různých barevných drahokamů (ametyst, karneol, živec či tyrkys).
Egypťané pevně věřili, že barva odráží aspekty našich osobností, a proto byla pro starověké Egypťany důležitá barevná symbolika. Žlutá a zlatá barva představovala slunce, tudíž byla využívána v korunách a ozdobách faraóna a jeho kněze. Červená barva zase chránila duši a zelené kameny spojovaly světy živých a mrtvých.
Řekové výrobě šperků naprosto propadli, jejich práce byla unikátní titěrná
Kouzlu honosných šperků postupně propadli i Řekové. Už v roce 1200 před našim letopočtem řecká společnost prosperovala hlavně z jejich výroby. Řecké šperky zahrnovaly korunky, náušnice, náramky, prsteny, sponky do vlasů, náhrdelníky či brože. Řecké ženy se rády zdobily zejména granulovanými náhrdelníky, za jejichž výrobou stojí etnikum Etrusků.
Římané si své práce a výrobků vážily
Římské šperky budily především respekt. Jelikož mýty a magie byly u dávných Řeků na pořadu dne, s kameny zacházely s úctou a respektem. Ovšem málokdo by tušil, že jejich šperky dobře posloužily v sebeobraně, a to zejména vlásenky do vlasů, které byly vyráběny tak, aby se jimi ženy snadno ubránily. Populární také byly silné náramky, jenž zdobily celé zápěstí a mnohdy i nadloktí
A jak to bylo se šperky u nás?
Je jasné, že i naši předkové z doby Velké Moravy nezaháleli a také si šperky vyráběli. Ovšem největšího rozkvětu se zlatnictví dočkalo až za doby Karla IV. Právě tehdy vznikly dnes už starověké šperky jako je Koruna, Jablko, Žezlo, Korunovační kříž či Svatováclavský meč. I naši předkové si na jejich výrobě dali pořádně záležet, osazovali je drahokamy či vzácnými kameny. Ty měly pověst nadpřirozené moci, která léčila či chránila před zlými silami. Za doby vlády Jagellonců na popularitě získaly dnes už starožitné prsteny, jimiž byly ozdobeny všechny prsty levé ruky a tři prsty na ruce pravé.
Historie diamantů není tak dávná
Je naprosto jasné, že jakmile obdarujete ženu diamantem nebo briliantem, bude štěstím bez sebe. Ne vždy tomu tak ale bylo. Ačkoliv první zmínka o něm pochází z roku 1477, kdy jej zasazený do prstenu Maxmilián Habsburský daroval Marii Burgundské, popularitu získal až o mnoho let později. Dokládají to například objevené starožitné náušnice či starožitné náhrdelníky, jejichž výrobci dali přednost jiným, již výše zmiňovaným kamenům a materiálům. To je dnes těžko uvěřitelné, ale kdo ví, jak by na tom diamanty byly dnes, kdyby Marcel Tolkowski nepřišel s diamantovým výbrusem?
Zajímavosti ze světa šperků aneb věděli jste, že...?
Za nejstarší známé šperky, se považují 130 000 let staré pařátky z orla mořského, které byly nalezeny v chorvatské Krapině. Za druhý nejstarší objev se objevuje zřejmě náhrdelník ze šnečích ulit, jenž byl objeven v jeskyni v Jižní Africe.
Abyste docílili stejného vzhledu svých šperků jako v den jejich koupě, budete se muset naučit o ně správně starat. Například šperky z perel by měly být čištěny pokaždé, když si je vezmete na sebe. Nebo mincovní stříbro budete muset velmi často leštit.
Pokud si myslíte, že první těžba diamantů proběhla v Jižní Africe, jste na omylu. Afrika je sice místem, kde se diamanty těží nejvíce, ale úplně poprvé se diamant vytěžil v Indii a to konkrétně už ve čtvrtém století před našim letopočtem.
Je zajímavé, že nikdy nikdo neurčil, jak by měl zásnubní prsten vypadat. A i přesto jdou nejvíce na odbyt prsteny s diamantem.
Nejdražší zásnubní prsten v hodnotě přes 10 milionů dolarů dostala zpěvačka Mariah Carey. Ovšem v porovnání s prstenem bývalé první dámy Jackie Kennedy, jehož dnešní hodnota činí 19,5 milionů dolarů (pořizovací cena byla 2,6 milionů dolarů), se posouvá na druhé místo.
Výrobci šperků se rok od roku musí přizpůsobit náročným klientům. Výjimkou nejsou ani perly, které dříve byly tak vzácné pro svůj původ. Jenže vzhledem k mnohdy nereálným požadavkům se většina perel dnes už pěstuje na farmách po celém světě.
Věděli jste, že přírodní čínská medicína využívá rozdrcené perly k úlevě od bolesti a lepšímu spánku?
Diamanty jsou staré víc jak 3 miliardy let, původně se jedná o černý uhlík. Říká se, že jednoho dne slunce zhasne a z jeho zbytku se stane jeden obrovský diamant.
Platina je velmi oblíbený a zároveň drahý materiál, který se v klenotnictví využívá. Jeho těžba není zrovna jednoduchá, během roku se vytěží ani ne 200 tun - ve srovnání se zlatem a stříbrem se skutečně jedná o zanedbatelné množství.
Největší perlou se stala ta, která vážila necelých 6,5 kilogramu, její cena se odhaduje asi na 800 tisíc korun.
NEJ šperkařské rekordy
Jednou tunou a 80 centimetry se může pyšnit největší zlatá mince, která byla představena australskou mincovnou v roce 2012 ve městě Perth.
Za nejdražší klenot vyrobený ze zlata se považuje náhrdelník s názvem L'Incomparable. Za jeho výrobou stojí klenotnická firma Mouawad. Získat jej můžete za 55 milionů dolarů. Kromě 90 zlatých ozdob je také tvořen bílými a žlutými diamanty.
Uhodnete cenu nejdražšího prstenu na světě? Je jím prsten s přirozeně modře zbarveným diamantem z 18 karátového bílého zlata. Pokud tedy v peněžence najdete 17 milionů dolarů, prsten je váš.
Říká vám něco název "Cullinan"? Jde o jméno největšího diamantu, který byl v roce 1905 objeven v Jižní Africe. Vážil neuvěřitelných 3107 karátů. Později byl však kvůli zpracování rozdělen na několik menších kusů, některé z nich jsou součástí britských korunovačních klenotů.
Pověsti a mýty se nevyhýbají ani šperkům
Český granát
Jak jsme již uvedli, šperky v dřívějších dobách doprovázely různé povídačky a pověsti. A jedna z nich se také váže na český granát, jenž je považován za kámen poctivosti a ochrany. Traduje se, že tento kámen byl umístěn do stěžně Noemovy archy, aby mu svítil na cestu.
Perly
Mezi klenotníky po celém světě je známá legenda o perlách. Podle ní by se nevěsta v den své svatby měla obejít bez perel na krku, které v onen den značí spoustu slz v manželství. Další podobnou pověrou je, že žena by si nikdy neměla koupit perly sama pro sebe - v životě by se hodně naplakala.
Ametyst
Už ve starém Řecku se povídalo, že ametyst brání intoxikaci alkoholem. Proto Řekové schválně popíjeli alkoholické nápoje z kalichů vyrobených z ametystu, věřili, že tak zůstanou střízliví.
Podle další řecké legendy vyprávějící o vzniku kamene, se bůh vína Dionýsos zamiloval do mladé a krásné Amethyste. Ta si tak moc přála zůstat nevinnou a neposkvrněnou dívkou, že se jednoho dne proměnila v bílou křemennou desku. Dionýsos byl naprosto zoufalý, své víno tak nalil na onu křemennou desku, ta se zbarvila do fialova.
Asi největším rozšířeným mýtem se stal ten, že diamant je nerozbitný. Pravdou je, že diamanty jsou podle Mohsovy stupnice tvrdosti skutečně označen číslem 10, ale to vůbec neznamená, že je nemožné jej rozbít. Stačí do něj silně klepnout kladivem nebo vystavit jej vysokým teplotám.
Ve starověkém Římě věřili, že diamanty jsou slzy bohů. Na vzácnosti jim dodala také pověra, že Amorův šíp je zhotoven z diamantů.
Zlato
Myslíte si, že zlato má několik barev? Jste na omylu, jediné čisté zlato je ve skutečnosti žluté. Jeho další odstíny vznikají smícháním s jinými kovy, jako je například měď, železo, nebo stříbro.
Opál
Věříte na povídačky nebo ne? Opál byl dříve velmi oblíbený a využívaný kámen, dokonce staří Řekové si ho nesmírně vážili a uctívali. Říká se, že Francie nepřenesla fakt, že těžba opálu výrazně napomohla britskému průmyslu. Aby oblíbenost tohoto kamene klesla, vypustila Francie do světa fámu právě o tom, že nosí smůlu.
Šperky s nízkou tvrdostí
Myslíte si, že starožitné brože nebo starožitné přívěsky vyčistíte zubní pastou? Jste na omylu, ba naopak. Zubní pasta může vaše šperky dokonce poškodit, zvláště ty s nízkou tvrdostí.
Z čeho se šperky vyrábí?
Vyrábět šperky můžete prakticky z čehokoliv, ovšem někdy je dobré investovat do kvalitních a hodnotnějších kousků, které poslouží k mnoha příležitostem.
Jestliže se vydáte do klenotnictví pro stříbrný šperk, nejlepší volbou je šperk z tzv. mincovního stříbra, kdy daný kousek je vyroben z 92,5 procenta stříbra a 7,5 procenta mědi. Toto stříbro je odolné a dlouho vydrží, proto je tak oblíbené při výrobě prstenů, náhrdelníků, řetízků, manžetových knoflíčků či bižuterii.
Zlato patří mezi nejoblíbenější a nejvyhledávanější materiály vůbec, protože patří mezi ty nejkvalitnější a nejdostupnější. Pamatujte, čím více karátů zlato má, tím obsahuje nižší počet přidaných kovů a jeho hodnota nabývá na ceně.
Platina
V posledních letech se na trhu drží platina. Jedná se o jeden z nejvzácnějších a nejdražších ušlechtilých kovů. Vyznačuje se zejména svou extrémní odolností vůči rzi, což se také odráží na ceně. A kde ji můžete najít? Nejčastěji se využívá k výrobě snubních prstenů, protože právě ty mají vydržet manželům po celý život. Mimochodem, za přínos platiny vděčíme nejznámějšímu klenotníkovi jménem Cartier.
Titan
Ani zlato, stříbro či platina nejsou tak tvrdé jako titan. Tento kov je navíc nesmírně odolný vůči poškrábání, je lehký a naprosto hypoalergenní, což ocení zejména milovníci piercingových šperků.
Rhodium
Také tolik neznámé rhodium se řadí mezi drahé kovy a svými vlastnostmi konkuruje ostatním kovům. Šperky s příměsí tohoto kovu jsou chráněny před rzí, jsou hypoalergenní a jsou velmi oblíbené díky svému lesku. Nevýhodou je, že každé tři roky byste měli šperky nechat znovu tenkou vrstvou rhodia potáhnout.
Věříme, že vás náš článek zaujal a dodal mnoho přínosných a zajímavých informací ze světa šperků.
Doporučujeme další článek:
Náušnice
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Přejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Druhy šperků