Poznejte úžasný život puštíků, jejich chování, habitaty a ochranu. Odhalte tajemství těchto nočních dravců a jejich...
Náušnice
Náušnice
Náušnice jsou typickou ozdobou uší, jejíž obliba se táhne až do pradávných počátků zdobení těla člověka. Uši se buďto propichují a náušnice se zavěsí do místa vpichu nebo drží na uchu pomocí klipsy. Vyrábějí se z různých druhů materiálů v různých tvarech, jejichž možnosti jsou neomezené. Velmi oblíbené jsou náušnice s drahými kameny nebo perlami.
Historie
Počátky zdobení těla náušnicemi sahají až do těch nejstarších dob. Šperky ze zlata, včetně náušnic byly nalezeny v indickém městě Lothal a na sumerském hřbitově v Uru. Nacházely se v pohřebištích spolu s lapisem lazuli a karneolem.
Zdobily hlavy bohatých dam i v minojské civilizaci, která v období 2000 let př. n. l. vládla na ostrově Kréta. Zlaté, stříbrné a bronzové náušnice jsou vyobrazeny na freskách v honosném paláci Knóssos. Také ve starověkém Řecku byly velmi módní záležitostí. Za období výkvětu starého Říma se nosily velmi honosné náušnice, které se skvěle doplňovaly se složitými účesy římských matrón.
V pradávných civilizacích nacházejících se kolem Středozemního moře je nosili nejen ženy, ale i muži a děti. Byly nalezeny také v egyptských hrobech. Izraelité se taktéž honosili těmito ozdobami. Móda nošení náušnic byla velmi rozšířená mezi tureckými kmeny a také v Číně i Japonsku.
Staří Keltové v období laténské kultury, jejichž území se rozkládalo také v oblasti Čech a Moravy, byli zruční šperkaři a vytvářeli krásné ozdoby. Jejich nošení mělo význam nejen jako zdobení těla, ale také symbolický. Určovalo postavení osoby v hierarchii kmene a ochraňovalo ji před temnými silami. Keltské šperky měly různé tvary ve formě uzlů, zvířat nebo symbolů spojených s plodností, úrodou nebo válkou. V dnešní době jsou keltské šperky, včetně náušnic opět znovuobjevené a velmi oblíbené.
Staří Slované se také rádi zdobili. Nejen náušnicemi, ale i přívěsky, prsteny, náhrdelníky a dalšími ozdobami. Náušnice z dob Velkomoravské říše se mnohé dochovaly nebo našly ve vykopávkách. Mají zvláštní tvar do obloučku, který je hojně vyřezávaný a zdobený. Dělaly se bronzové, měděné, stříbrné i zlaté.
V období temného středověku se obzvláště u prostých dívek a žen ozdoby a líčení moc nepodporovaly. Žena měla být převážně cudná a nijak nevyčnívat. Navíc byly v módě čepce a pokrývky hlavy, které překrývaly zároveň i uši. Proto bylo nošení náušnic v evropských zemích na ústupu.
V průběhu 18. a 19. století móda se stala móda odvázanější, náušnice se opět začaly nosit a získaly znovu na oblibě. Módní styly secese a art deco, které zasahují do počátku 20. století, přinesly velmi zajímavé způsoby zpracování šperků. Zajímavý je především filigrán, který se skládá z mnoha zatočených drátků pospojovaných dohromady, jež vytváří jakoby krajku. Velmi oblíbené byly náušnice s perlami různých barev, které se skvěle hodily k perlovým náhrdelníkům.
V průběhu éry hippies v 60. letech 20. století a později nástupu módního stylu punku v 70. letech se stal moderní piercing. Náušnice se vkládaly nejen do ušního lalůčku, ale i do dalších částí ušní chrupavky. Čím více tím lépe. Objevily se nové materiály pro výrobu náušnic, jako je ocel.
Dnes se vyrábějí náušnice mnoha rozličných tvarů, barev a materiálů. Tvůrci filmů se sci-fi tématikou zdobí své postavy zajímavými vesmírnými náušnicemi roztodivných tvarů. Můžeme tak očekávat, že náušnice mají za sebou nejen bohatou minulost, ale budou se dál nosit i v budoucnu.
Výroba náušnic
Náušnice se původně vyráběly tradičními nástroji, stejně jako jiné předměty. Později se způsobům výroby věnovali zkušení zlatníci a klenotníci. Zasazovali do nich drahé kameny, perly nebo broušené sklo. Obzvláště vyhlášení byli italští zlatníci, kteří své výrobky prodávali ve Florencii na Mostě zlatníků, který se táhne přes vodní kanál. Zlatnické dílny a obchody zde stále fungují.
V dnešní době je velmi populární výroba vlastních náušnic, prstenů a šperků celkově. Prodávají se různé komponenty, korálky, peříčka, textilní ozdoby a vše co si jen můžete představit. Pokud však chcete opravdový originál, můžete si zakoupit autorské šperky, které jsou vyrobeny ručně z drahých kovů, jako je zlato nebo stříbro. Jsou v nich zasazeny drahé kameny a mají všechna puncovní osvědčení. Náušnice s přírodními kameny jsou krásnou ozdobou, pro každou ženu. Zároveň mají léčivé účinky a působí příznivě na čakry a jejich harmonii.
Materiály pro výrobu náušnic
Původní náušnice, které si vyráběli pravěcí lidé, byly z kostí ulovených zvířat. Kostěné náušnice, vyrobené ze slonoviny, nebo v posledních letech čím dál populárnější mamutoviny, či jiných druhů kostí jsou oblíbené i dnes. Vyrábějí se v ethno a boho stylu pomalované i čistě bílé. Častou inspirací pro tyto typy náušnic jsou ozdoby, které nosí domorodé kmeny v různých koutech světa.
Domorodé kmeny inspirovaly také tvorbu dřevěných náušnic. Dřevo je dnes velmi populární materiál a hodí se hlavně k přírodním typům. Používají se lesní a přírodní motivy.
Měděné a bronzové náušnice se používaly jako ozdoba už od doby, kdy lidstvo objevilo tyto druhy kovu. Mají načervenalý lesk, s odstíny do oranžova a růžova. Vyrábějí se jako kruhy nebo také v různých keltských propletencích a starověkých tvarech.
Ocelové náušnice se dostávají do popředí převážně jako piercing nebo v gotických či steampunkových vzorech. Vyrábějí se z nich i krásné moderní jemné šperky.
Stříbrné náušnice jsou velmi oblíbené, jak v klasických tvarech, tak také jako piercing. Nejsou tak drahé jako zlato a jsou velmi zdobné. Stříbro je v dnešní době asi nejčastěji užívaným materiálem pro výrobu šperků. Novinkou je stříbro rhodiované, které časem nečerná, jako stříbro běžné.
Zlaté náušnice, to je prostě nestárnoucí klasika. Zlato je ideální materiál k výrobě šperků a neztrácí na své hodnotě. Náušnice si můžete pořídit nejen ze žlutého zlata, ale také z bílého nebo růžového, či jejich kombinace. Náušnice s kamenem vždy zaujmou každého, kdo dokáže ocenit pravou a jedinečnou krásu.
Druhy
Existuje několik druhů náušnic, které se liší tvarem i zapínáním.
Pecky
Peckové náušnice jsou malé velikosti a umístěny v ušním lalůčků za pomoci šroubků nebo puzet. Vyrábějí se z kovu v ozdobných tvarech nebo s drahými kameny. Jsou velmi nenápadné.
Kruhové náušnice
Jsou zasazeny v uších buďto pomocí šroubku, jako polokruhy, nebo je zapínání zabudováno v kruhu. Vypadají velmi efektně a zdobně, obzvláště velké kruhy jsou oblíbené u extravagantních žen. Kruhy menších tvarů působí jemně a svěže.
Visací náušnice
Náušnice se zapínáním na závěs, na kterých visí ozdoba kovová nebo perla či drahý kámen jsou znakem luxusu. Byly často používány v dřívějších dobách než dnes. Se zapínáním na závěs máte jistotu, že vám náušnice nespadne. Visací náušnice na háček je moderní způsob, jak je nosit. Vychází z tradic afrických kmenů, které si náušnice do uší zavěsí pouze pomocí ohnutého háčku. Náušnice s kamenem nejlépe vyniknou jako visací.
Klipsy
Klipsy se dnes už moc nenosí, byly doménou spíše našich babiček. Hodí se ve chvílích, kdy žena nemá propíchnuté ucho a chtěla by se ozdobit. Existují také klipsy, které se zachytávají na horní straně ucha, ty mívají i řetízek, který je spojen s náušnicí umístěnou v lalůčku.
Zajímavosti
Náušnice měly vždy symbolický význam. Nesloužily jen jako ozdoba, ale označovaly postavení majitele ve společenském uspořádání. Nosili je ženy i muži. Výraznými náušnicemi se zdobili egyptští faraonové i keltští válečníci.
Ve středověku nosili jednu náušnici námořníci, u kterých znamenala, že se jim podařilo obeplout celý svět. Označovala tak jejich zkušenosti a znalosti mořeplavby.
V 80. letech náušnice nošená na levém uchu u mužů označovala příslušnost ke gay komunitě.
Nošení převážně zlatých a objemných náušnic může znamenat u méně rozvinutých národů symbol bohatství.
V Indii se nosí velmi složité zlaté šperky, které sahají od kroužku v nose, až po ucho a dále se táhnou ke zlaté čelence na hlavě. Tyto ozdoby můžete spatřit u indických nevěst.
Kdysi se nosívaly šperky také ve formě ochranných amuletů, tato móda se přenesla i do dnešní doby, kdy si můžete pořídit nejen amulet na krk, ale také náušnice s různými symboly nebo kameny. Drahokamy a minerály mají léčivé účinky, otevírají čakry a napomáhají k rovnováze organismu.
Drahé šperky a také náušnice se zapsaly do dějin. Francouzská královna Marie Antoinetta se ráda obklopovala luxusem, což jí bylo prostým lidem často vyčítáno. Nosila krásné honosné šaty, ale také výrazné šperky. Vlastnila sadu závěsných perlových náušnic a perlový náhrdelník s názvem Perla královny Marie Antoinetty. Váže se k nim příběh, kdy královna v době Francouzské revoluce zaslala šperky v dřevěné truhlici své rodině do Rakouska. Počítala s tím, že se zachrání před revolucionáři a šperky si vyzvedne. Poté však byla jata a popravena. Šperky se dostaly k její dceři Marii Terezii a její rodina je uchovala dodnes. V roce 2018 se prodaly v aukční síni Sotheby´s soukromému sběrateli za 32 milionů dolarů.
I my máme slavné náušnice. Pro český film o Boženě Němcové vytvořili zlatníci přesnou repliku jejích korálových náušnic, které jsou zobrazeny na portrétech a leží v muzejních sbírkách.
Nejdražší náušnice, které se prodaly v aukční síni stály 1,4 miliardy korun a jsou to modrý a růžový diamant na závěsu. Nesou jména řeckých bohů Apollo a Artemis.
Náušnice jsou tradiční a úžasnou ozdobou, kterou ocení jistě každá žena. Skvěle doplní jakýkoliv účes. Vlasy jsou korunou krásy a náušnice jejími drahokamy. Mohou mít hluboký symbolický význam nebo sloužit jako ozdoba, která vytvoří spojení mezi účesem a ladností vaší šíje.
Doporučujeme další článek:
Přívěsky
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Přejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Druhy šperků