Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Náhrdelníky
Náhrdelníky
Šperky od pradávna sloužili nejen ke zdobení, ale také k projevu společenské úrovně či příslušnosti k určité sociální skupině. Právě z tohoto důvodu můžeme mezi šperky nalézt různé druhy, podle toho, na jaké části lidského těla byly nošeny, tzn. na rukou, nohou, krku či hlavě, ale také se speciálním upínáním na oděvy. Tendenci zdobit se nalezneme prakticky u každého společenství, od těch primitivních až po vyspělé, šperky plní v hierarchii i postavení velmi důležitou úlohu a využívají se k označování příslušnosti (ať už spolkové, rodinné nebo třídní). Setkáváme se s nimi při různých běžných obřadech a mnohdy jim byla připisována také mystická moc (zvláště obsahovaly-li speciální ozdobné symboly či prvky. V dnešní době si lidé pořizují šperky především jako módní doplňky, i mezi nimi se však stále nachází takové, kterým je připisována určitá moc, či naopak prozrazují něco o svém majiteli.
Náhrdelník jako jeden z klasických šperků
Náhrdelník je základním typem šperku, jehož různé formy můžeme nalézt prakticky ve všech kulturách. Důvodem je především jednoduché nošení a veliká variabilita, co se týká materiálů a provedení. Mezi prvotní šperky, které nesly charakter náhrdelníku, patřily takové, které byly vyrobeny z jednoduchých provázků či kůže a ozdobené hliněnými korálky, přívěsky nebo přírodninami. S postupným zdokonalováním nástrojů se také zdokonalovaly šperky – prakticky jakýkoliv nový vynález v oblasti běžných nástrojů se ihned promítl do tvorby šperků. Zpracování kovů přineslo šperky kovové, které bývaly zdobeny broušenými kameny, polodrahokamy či drahokamy. Hodnotu šperku pak určoval nejen materiál, který se do jejich ceny promítá prakticky dodnes, ale také emocionální pouto majitele. Náhrdelníky spolu s prsteny v tomto směru tvoří velmi důležitou skupinu, jelikož bývají nejčastějším typem daru a zároveň jsou spojeny také s obřady či přijímáním funkcí.
Typy šperků a náhrdelníků
Šperky tvoří rozsáhlou skupinu velmi žádaných produktů, jež (jak již bylo výše zmíněno) mohou plnit různé funkce. Základní členění šperků lze odvodit od způsobu nošení. V tomto případě lze rozeznávat:
šperky obepínavé – určené k nošení na končetinách (ruce, nohy, krk), které drží prakticky vlastním provedením, do této skupiny lze řadit:
náhrdelníky
náramky
ozdobné řetízky
hodinky
šperky nasazovací – mívají pevný obvod a nasazují se na různé části těla, především na hlavu (čelenky, tiáry, koruny) nebo na prsty (prsteny), do této kategorie lze zařadit také některé typy náramků
šperky provlékací – jsou ozdoby vyžadující vytvoření speciální díry na těle, kterou je provlečou, klasickým zástupcem tohoto typu jsou náušnice nebo různé piercingové šperky (do nosu, do jazyka či do jiných částí těla)
šperky upínací – mají speciální provedení upínání, které umožňuje jejich osazení na oblečení, jedná se o brože nebo řetízky k hodinkám či ozdobné knoflíky, špendlíky apod.
šperky do vlasů – jsou opatřeny několika různými řešeními, které jim umožňují držet v dlouhých nebo krátkých vlasech
K čemu mohou šperky sloužit
Kromě uvedeného členění lze rozlišovat také šperky, které jsou určeny pouze k tomu, aby doplňovaly oblečení, a ty, jež plní další funkce. Z tohoto pohledu lze šperky dělit na takové, které plnily funkci:
dekorativní – měly za úkol pouze zkrášlit tělo
rituální nebo náboženskou – jejich účelem bylo propůjčit majiteli určitý způsob, jakým vyznávat vyšší moc, nebo mělo jejich držení pomoci majiteli v léčbě či prevenci nemocí (talismany)
identifikační a sociální – šperky sloužili k rozeznávání vrstev či skupin obyvatelstva, ať už se jednalo o série stejných šperků nebo speciální šperky pro jednotlivce, které nesly vložený význam
hierarchická nebo poziční – tato funkce se u šperků zachovává do dnešní doby, plní ji nejen korunovační klenoty, ale také náhrdelníky radních či vysokých akademických hodnostářů, medaile, ale i vojenské řády apod.
Typy náhrdelníků
Mezi jednotlivými typy šperků mají náhrdelníky speciální postavení, jelikož nabízí velké možnosti provedení na poměrně velké ploše. Jelikož se navíc mohou nosit nejen na holém těle, ale také na oblečení, mohou být vyrobeny z velké palety různých materiálů a jsou často vhodné i pro osoby s citlivou kůží, kteří mohou mát problém s náramky, náušnicemi nebo prsteny. Základní členění náhrdelníků tak lze realizovat podle dvou hledisek, a to podle:
délky a složitosti
použitého materiálu
Obě tyto kategorie určují, k jakým příležitostem bude náhrdelník nošen a jaký je jeho primární účel. Jednoduché náhrdelníky z běžných materiálů (dřevo, kamenné či umělé korále, přírodniny) nebo jemné řetízky s přívěskem jsou určeny převážně pro každodenní nošení a jejich cena je zpravidla nízká. Naopak složitější náhrdelníky z drahých kovů nebo kamenů jsou určeny pro zvláštní příležitosti a jejich cena může dosáhnout až astronomických částek.
Nošení náhrdelníku v dnešní době
Náhrdelníky jsou klasickým typem módního doplňku, který nosí řada žen, ale i mužů. Pokud jsou vyrobeny z jednoduchých či přírodních materiálů, jsou zpravidla nošeny pouze občasně s cílem dozdobit aktuální outfit. Náhrdelníky pro občasné nošení nejsou v dnešní době pouze výsadou žen, mohou je nosit také muži, standardně se však jedná o jiný druh náhrdelníku (obvykle z kovu), který vymezuje společenskou skupinu, k niž se jednotlivec hlásí (druh sportu, který provozuje, či hudbu kterou vyznává). Specifikem tohoto typu náhrdelníku je jeho sladění s oblečením nebo příležitostné nošení, které nemá honosný charakter. Náhrdelníky pro ženy, které jsou určeny pro běžné nošení, mohou být vyrobeny z těchto materiálů:
dřevěných korálů nebo přívěsků
umělého kamene
přírodních kamenných korálů
textilie
keramiky
bižuterie
a dalších
Tento typ náhrdelníku je možné pořídit v několika délkách, rozeznávány jsou tyto typy:
límečkové (collar), které se upínají těsně na krk, obvyklá délka nepřesahuje 36 cm
obojkové (choker) je položen na klíčních kostech a běžně není delší než 41 cm
polodlouhý (princess) je náhrdelník splývající na hruď do celkové délky 50 cm
středně dlouhý (matinee), který již patří do skupiny dlouhých náhrdelníků, zpravidla určený pro větší výstřihy, splývá až na prsa s délkou až 60 cm
dlouhý (opera) náhrdelník sahající pod prsa s délkou do 90 cm
velmi dlouhý (rope – čili provaz) s délkou přesahující 100 cm může sahat až po pupík
Ceny těchto náhrdelníků se mohou pohybovat od velmi levných až po relativně drahé, převážně však nedosahují vysokých hodnot, nejsou-li vyrobené z dražších materiálů nebo nenesou značku renomovaného výrobce.
Náhrdelníky ke každodennímu nošení
Vedle náhrdelníků pro občasné příležitosti jsou u obou pohlaví oblíbené také náhrdelníky pro každodenní nošení. Ty mají většinou formu tenčího řetízku z drahého kovu s přívěškem, který má nést jistou symboliku. Použití drahého kovu je v tomto případě logické především z důvodu trvanlivosti – zlaté nebo stříbrné náhrdelníky, případně řetízky z chirurgické oceli či platiny převážně s jemným vzorem a menší tloušťkou jsou doplněny kovovým či perlovým přívěskem, ale také přívěsky z drahých kamenů. Provedení tohoto typu náhrdelníku je obvykle nenápadné, aby bylo možné jej nosit k jakémukoliv oblečení, přívěsky mohou mít tvar symbolu či obsahovat dekorativně zasazený drahý kámen či polodrahokam, výjimkou nejsou ani náhrdelníky s přírodními kameny (například tyrkysem nebo vltavínem), které jsou umístěny v tvarované schránce. Tento typ náhrdelníků jsou ve vyšší cenové kategorii než náhrdelník pro občasné nošení, jejich variabilita s ohledem na kreativní či umělecké provedení, typ, materiál, tloušťku a vzorování řetízku a specifika přívěsku, definuje cenu, která je ovšem stále relativně dostupná běžnému uživateli. Hlavním důvodem pořizování tohoto typu šperku je obdarování blízké osoby.
Náhrdelníky nošené při zvláštních příležitostech
Nejrozmanitější skupinou jsou pak náhrdelníky pro speciální příležitosti. Jedná se o šperky, které jsou určeny k nošení na významné události, jako jsou plesy či společenské akce velkého významu. Tyto šperky mohou být dále kategorizovány především dle ceny – jedná se především o náhrdelníky vyrobené z drahých kovů a kombinované s drahými kameny nebo perlami. V této kategorii již většinou nenaleznete stříbrné náhrdelníky, vzhled stříbra je dosahován různými odstíny zlata, které se v tomto případě tradičně užívá k vytváření dekorativních vzorů. Nižší cenové kategorie zahrnují především perlové náhrdelníky nebo náhrdelníky s kameny, které mají charakter drahokamu či se jedná o diamant se speciálním brusem. V této kategorii se již upouští od řetízků (pokud se používají, jedná se o řetízky s velikou tloušťkou) a šňůra, která kámen nese, bývá většinou složitější nebo vykládaná drobnějšími kameny. Zatímco perlové náhrdelníky lze pořídit v různých délkách, náhrdelníky s drahými kameny jsou obvykle řešeny jako polodlouhé (princess) s výrazným dekorativním designem v dekoltu. Cena propracovaných náhrdelníků tohoto typu může být (s ohledem na velikost použitých kamenů a jejich kvalitu) pro běžného člověka nedosažitelná. Vzácné kusy se mohou pohybovat v částkách až v desítkách milionů dolarů, v současné době nejdražší náhrdelník je L'Incomparable s velikým žlutým diamantem, který dosahuje hodnoty 55 milionů dolarů.
Publikováno v: Druhy šperků