Poznejte úžasný život puštíků, jejich chování, habitaty a ochranu. Odhalte tajemství těchto nočních dravců a jejich...
Zvířata
Motivy zvířat při výrobě šperků
Při výběru šperků se obvykle každý orientuje především podle toho, co je mu blízké. V současné době je možné pořizovat šperky z různých materiálů a také s různou tematikou, které mohou mít abstraktní nebo konkrétní tvar, formu či podobu. Při výrobě originálních či autorských šperků se obvykle uplatňují strategie specifického stylu a využívání kombinace drahých kovů s přírodními kameny, které jsou kombinovány tak, aby zůstával zachován konkrétní styl s ohledem na cílovou skupinu zákazníků. Díky těmto strategiím je možné si vybrat šperk, který bude přesně odpovídat vašemu vkusu či požadavkům.
Časté motivy využívané při výrobě šperků
Motivy převáděné do podoby šperků se obvykle mění s konkrétními trendy ve světě i v dané lokalitě, v níž se člověk nachází, a také s časem. V minulosti tyto motivy navazovaly především na víru, ať už se jednalo přímo o motivy liturgické, nebo byly šperky koncipovány jako talismany či amulety, případně vycházely z pohanských zvyků, které byly převedeny do podoby poplatné době nebo převzaty aktuální dominantní kulturou. Motivy zvířat či rostlinné formy (florální motivy) jsou však ve šperkařství hojně využívány prakticky po celou dobu, jelikož jsou navázány na běžný každodenní život člověka, případně jsou jim přisuzovány magické vlastnosti. Obdobně je tomu s motivy vesmírných těles, případně antropomorfními motivy, geometrickými tvary či předměty, které mají nějaký mocenský význam.
Historie využívání motivů zvířat ve šperkařství
Zoomorfní motivy lze nalézt na špercích prakticky ve všech kulturách napříč různými obdobími. Pro mnohé kultury a společenství byly zvířata spojována s božstvem, pro jiné byly symboly nejen magické moci ale i vlastností či charakteristik, které si lidé často přisvojovali.
Motivy zvířat ve starověku
Využívání zvířecích motivů lze nalézt již mezi prvními šperky, které byly ještě vyráběny z přírodnin či opracovaných surových kamenů. Zvířata byla často spojována s božskou silou nebo s určitou mocí, případně přímo symbolizovala některou z přírodních sil, která byla přisuzována božstvu. Velmi dobrým příkladem mohou být šperky používané ve starověkém Egyptě, které často obsahovaly motivy zvířat, jelikož zobrazovaly přímo konkrétní egyptské božstvo. Obdobné motivy lze nalézt také na pohanských špercích či v jiných kulturách starověku. Zvířecí motivy se na šperky vykreslovaly či ryly, nebyla však výjimkou ani propracovaná práce s kovy, kdy šperky tvarově odpovídaly konkrétním zoomorfním formám.
Šperky se zvířaty ve středověku
V navazujícím období pak motivy zvířat spojovány s vírou nahradily především antropomorfní postavy svatých a biblické výjevy, které měly jejich majitele chránit nejen před zlými silami, ale také na ně působit speciálním efektem. V křesťanské mytologii se se zvířecí symbolikou příliš nepracuje, šperky běžných lidí tak obsahovaly jen velmi málo zvířecích motivů s výjimkou těch, které byly navázány na heraldiku – zástupci měšťanů či šlechty tak mohli disponovat poměrně bohatými šperky z drahých kovů či jejich kombinace s drahokamy, které zobrazovaly zvířata, jež byly spojeny s jejich rodem případně s lokalitou. Vedle těchto striktně vymezených motivů bylo možné narazit také na jemné ženské šperky obsahující tvary odvozené z florální nebo zoomorfní tématiky – obvykle se jednalo o drobné živočichy, jako jsou motýli či ptáci.
Moderní šperky s motivy zvířat
S odklonem od náboženské dominance se do šperkařství začaly vracet také zoomorfní motivy spojené s různými oblastmi lidského života. Mnoho motivů je navázáno na různé mytologické výjevy či literaturu, která byla velkým zdrojem inspirace pro různé umělecké směry. Nejen ve šperkařství, ale také v dalších odvětvích užitného umění se motivy zvířat začaly stále více využívat také díky lepším technologiím a možnosti vytvářet složitější struktury. V současné době lze narazit na různé typy šperků, které nějakým způsobem implementují zvířecí motivy vycházející z tradice, astrologie či popkultury. Rozmanitost současného šperkařství tak dává možnost výběru mezi různými druhy takových produktů.
Využívání zvířecích motivů v moderním šperkařství
Použití zvířecích motivů v moderním šperkařství má své zásady a specifika, která určují výběr konkrétního druhu zvířete i použitého materiálu. V tomto směru lze takové šperky dělit do několika kategorií zahrnujících:
mystické a mytologické šperky
talismany a šperky s astrologickou tématikou
šperky pro milovníky zvířat
šperky se zvířecím dekorem
Mystické a mytologické zvířecí šperky
Tyto typy šperků nesoucích zoomorfní motivy jsou obvykle spojeny s určitým symbolem, který má zvíře představovat. Šperky vytvářené v rámci této kategorie v podstatě vychází z prvotního uplatňování zvířecích motivů jako zpodobnění božstva, mohou ovšem nést jak pozitivní, tak negativní význam. Takové motivy mají již převzatou symboliku, jež se v souvislosti s daným vyobrazením ustálila. Příkladem negativního významu, který však přechází do druhotné symboliky odosobnění se od čisté křesťanské víry, je symbol hada, který nese specifické negativní rysy, může však v konečném důsledku působit na majitele pozitivní konotací. Ta vyplývá z odmítnutí křesťanských tradic a morálky a může vyjadřovat nespoutanost nebo sexuální energii. Obdobným způsobem je možné pohlížet například na motivy pavouků či štírů, případně žab, které se spojují s negativními emocemi, ale mají v podstatě symbolizovat originalitu nebo propojení s pohanskými tradicemi. Pozitivní motivy v oblasti mystických a mytologických zvířat lze nalézt například v odkazování právě na některou starověkou kulturu (egyptská kočka, Fénix či Pegas), kde byla zvířata symbolem konkrétní vlastnosti, kterou si majitel šperku cení.
Talismany a šperky s astrologickou tématikou
Obdobou šperků s motivy mystických či mytologických zvířat jsou šperky, na nichž je zoomorfologie vycházející z astrologie. Jedná se v podstatě o specifický typ víry, který má základy ve vesmírném pohybu těles a kde jsou zvířecí motivy (ať už se jedná o klasický zvěrokruh nebo třeba o čínský horoskop) pevně spojeny s datem nebo rokem narození jedince. Variabilita těchto šperků je mnohem větší než u předchozí kategorie, která musí poměrně věrně zobrazovat zvíře buď v reálné podobě nebo v podobě, kterou mu předepisuje konkrétní věrouka. Astrologické šperky tak mohou pracovat i s abstraktním či symbolickým tvarováním motivu a kombinovat různé materiály – ideálně by měl obsahovat kámen, který je s daným znamením spojen. Vedle šperků s astrologickou tematikou mohou zvířecí motiv nést také talisman – zde je zvířeti opět přisuzována určitá symbolika, nejedná se však o vlastnost nýbrž efekt, který má člověku přinést – jedná se zavedenou symboliku, jež vychází z různých tradic. Jako příklad je zde možné uvést motiv slona, který by měl přinášet štěstí, holubice jako symbolu naděje či sovy, jež je spojována s moudrostí, případně labutě symbolizující krásu či lásku.
Šperky pro milovníky zvířat
Zvláštní kategorii pak tvoří šperky, které jsou určeny pro milovníky zvířat. Motivů i způsobů provedení může být v tomto hledu nepřeberné množství, jelikož sem lze zařadit nejen klasické šperky, jež přímo zobrazují realisticky dané zvíře, ale také šperky vycházející z pop kultury, které odkazují na nějakou uměleckou formu (obraz, film, kniha apod.). Šperk pro milovníky zvířat bývají dvojího charakteru – buď jsou určeny přímo pro chovatele zvířat (obvykle se jedná o šperky s motivem, psa, kočky koně či nějakého domácího mazlíčka), nebo pro člověka, který má nějaké oblíbené zvíře a chce se jím ozdobit. Ve druhém uvedeném případě je výběr mnohem širší a můžeme se setkat se šperky, které obsahují motiv kolibříka, tučňáka, či nosorožce, zkrátka jakéhokoliv tvora, na kterého si vzpomenete. Tyto šperky bývají zpravidla drobné a mívají formu jednoduchého přívěšku nebo prstenu.
Šperky se zvířecím dekorem
Samostatnou skupinu pak tvoří šperky se zvířecím dekorem. Jedná se zpravidla o šperky abstraktnější, které si ze zvířecí říše půjčují převážně tvary či vzory, které bývají často kombinovány s motivy florálními. V tomto případě lze jako příklad uvést již zmiňované motýlí křídlo nebo leopardí skvrny, není však výjimkou také použití typické stopy či součásti těla či linie, která se zakomponuje jako linie do abstraktního nebo geometrického tvaru.
Koncepty šperků se zvířecími motivy
Při vytváření šperků se zvířecí tematikou nebo některým z motivů lze uplatnit několik konceptů vyplývajících z konkrétní symboliky a materiálu. U motivů mystických a mytologických zvířat se obvykle využívá zavedeného vzhledu, jež se vytváří z jednoho materiálu – obvykle se jedná o kov, který může být dozdoben barevně, případně je zvíře zformováno opracováním kamene (minerálu), kombinace materiálů jsou v této kategorii spíše výjimečné. To ovšem neplatí u ostatních kategorií, jak talismany, tak astrologické šperky často pracují s kombinací materiálů, vedle drahých nebo šperkařských kovů se může jednat také o využívání drobných surových či opracovaných kamenů či štrasů a keramiky, skla, u dražších šperků také perel. Šperky se zvířecími motivy nabízí v dnešní době široké spektrum možností, záleží na tom, jaký vztah k danému zvířeti má konkrétní majitel šperku.
Publikováno v: Zvířecí motivy u šperků