Energie představuje velmi komplikovaný a proměnlivý pojem. Ze slovníku fyziků, kde býval tento termín užíván na svém...
Síra Vás překvapí nejen svojí užitečností, ale i krásou.

Co je to síra?
Síra patří mezi tzv. kosočtverečné minerály. Jaké jsou její základní vlastnosti, jak se využívá a čím vším je zajímavá?
Síru má většina z nás spojenou primárně s laboratorními pokusy na základní škole. Pokud chemie patřila mezi vaše oblíbené předměty, vzpomenete si možná rovněž, že jde o jednu ze složek, která se používá pro výrobu zápalek.
Ač je síra skutečně chemickým prvkem, zaslouží si, abychom se na ni podívali komplexněji. Už proto, že se vyskytuje přirozeně v přírodě, a to velmi hojně. Tvoří typicky poměrně tvarově bohaté krystaly. Charakteristický je pro tento minerál sírově žluté zbarvení. Může být až nazelenalá.
Seskupuje se do poměrně velkých krystalů, které jsou průhledné až průsvitné. Je pro ni typické, že srůstá v bohaté drúzy nebo drúzové povlaky. Krystaly síry mohou být doprovázeny i výskytem dalších minerálů, například aragonitem, kalcitem, celestinem nebo sádrovcem.
Podle původu ji rozdělujeme na tzv. vulkanický nebo sedimentární typ, případně na druhotný či biogenní. Vulkanická síra vzniká v oblastech, kde dochází k aktivní vulkanické činnosti. Vytváří se kondenzací par a plynů. Síru lze nalézt také v tzv. síronosných horninách.
Druhotný původ síry pak znamená, že vzniká rozkladem sulfidů, zejména pyritu. Poslední možností je původ biogenní. Pod tím si můžeme představit to, že je síra produktem činnosti mikroorganizmů.
Poměrně hojně se síra vyskytuje na mnoha místech u nás i v zahraničí. Naleziště síry jsou v současné době na Slovensku, v USA, ve Španělsku nebo v Rusku.
Zajímavé je, že síru bychom našli nejen kolem sebe, ale při bližším průzkumu lidského těla, s nadsázkou řečeno, také v sobě. V podobě glukosamin sulfátu se totiž v našem organismu nachází právě ona.

Jak je to s magickou silou síry?
Podle některých ezotericky laděných zdrojů má síra schopnost především pohlcovat negativní energii a prostor kolem sebe detoxikovat. Tato poněkud mysteriózně laděná teorie jistě může vycházet z reálného základu.
Síra totiž je skutečně součástí složení fungicidů, tedy prostředků které působí proti růstu hub a plísní. Důvěrně ji znají zahrádkáři, kteří se sirnými knoty dezinfikují skleníky, ale také třeba vinaři, jimž slouží na dezinfikování sudů a dalších nádob.
Traduje se také, že síra jako minerál napomáhá podněcovat kreativitu. A kreativně už se člověk pokusil naložit i se sírou samotnou. Věděli jste, že se dokonce člověk pokusil tento minerál vytvořit v laboratoři? Výsledek byl podle dostupných zdrojů zdařilý, vzorky byly k nerozeznání od svého přírodního předobrazu.
Kolem roku 1975 se tyto umělé produkty prodávaly, a to jako sicilská síra nejvyšší kvality. Relativně dlouho se zdálo, že moderní věda zvítězila a pravda zůstane neodhalena. K drobnému mineralogickému podvodu se nakonec až v roce 2000 přiznal doktor Sergio Martinat.

Hodí se síra pro dekorativní účely?
Je možné, že tyto experimenty budou pokračovat ve snaze změnit některé vlastnosti tohoto minerálu a rozšířit tak možnosti jeho využití.
Na rozdíl od jiných minerálů se síra, přestože se může pyšnit na pohled zajímavým vzhledem krystalů, jednoznačně nehodí pro klasické klenotnické zpracování a vsazování do šperků.
Velmi obtížně se brousí, materiál je též extrémně citlivý na teplo. Prasknout by mohl dokonce vlivem teplotního šoku způsobeného pouze teplotou tělesnou, pokud by jej člověk držel v ruce.
K fazetování lze ojediněle použít drobné krystaly. Jediný způsob, jak využít síru k dekorativním účelům, spočívá tak především ve vytváření intarzií na nábytku.
Přírodní síra je však poměrně zajímavá pro sběratele neobvyklých drahokamů. Ocenění mezi znalci primárně získávají dobře tvarované krystaly.
