Objevte úžasný svět morčáka, fascinujícího ptáka s jedinečným charakterem a neuvěřitelnými dovednostmi. Naše podrobná...
Přívěsky
Přívěsky
Přívěsky patří k velmi oblíbeným druhům šperků. Kdy a jak se nosily v historii a jak se jimi můžeme ozdobit dnes?
Počátky historie přívěsků v pravěku a starověku
Jakési první primitivní předchůdce dnešních přívěsků objevili archeologové dokonce už v pravěku. Tedy v období 40 000 let př. n. l. až 2000 let př. n. l.
Tehdejší člověk využíval to, co mu bylo dostupné, tedy hlavně různé přírodní materiály. Jako šperk sloužily kameny, kosti nebo mušle. Ty měly už dírku, kterou se provlékala kůže. V této podobě se pak nosil šperk na krku coby primitivní přívěsek. Pro zvýšení estetického dojmu se mušle i barvily přírodním pigmentem.
Ještě ho však úplně nemůžeme označit jako ozdobu, tuto funkci neměl. Pravěkému člověku sloužil jako ochranný amulet.
Náhrdelníky s přívěsky si oblíbil i starověk. Zvláště v tomto směru vynikali Etruskové, kteří prokázali vysokou úroveň dovedností při práci s granulací. Technikou spojování drobných kuliček vytvářeli mimo jiné právě i přívěsky.
Náhrdelníky a další ozdoby s přívěsky znal i starověký Egypt, Řecko a Řím. Stále více dále vzrůstala řemeslná dovednost těch, kteří je vyráběli. Tehdejší člověk už se zvolna naučil využívat i drahé kovy, což se promítlo i do této sféry.
Zejména Egypťané byli v tomto ohledu velice zruční. Unikátní ukázkou egyptského šperkařského umění jsou zejména tzv. pektorály. Šlo o přívěsky z drahých kovů bohatě vykládané kameny, které se nosily na prsou.
Nosily se i náhrdelníky z řetízků, článků, polodrahokamů i indických perel, které se navlékaly na zlatý nebo stříbrný drát. A dozdobovaly se medailonkem nebo různými přívěsky. Přívěsek mohl i symbolizovat sociální status.
Řím si liboval ve špercích extravagantních, pozdní antika dále přinesla módu nošení amuletů ve zlatém pouzdře, která byla rozšířena mezi hochy z movitých rodin.
Náhrdelníky a přívěsky ve středověku a novověku
Raný středověk znamenal především rozšíření náhrdelníků z korálků a polodrahokamů. Ty doplňovaly různé závěsky v podobě křížků či mušlí. Rozšířené byly též kaptorgy, tedy jakési schránky na amulety či ostatky svatých, většinou stříbrné.
Gotika se nesla ve znamení šperků netradičních, jako přívěsek sloužily různé zvonky a rolničky. Především pro prosté obyvatelstvo měly značný význam různé amulety a talismany. Proto kolem krku nosili sáček, v němž měli naplněné bylinky.
Tehdy dominantní architektonický styl začal pronikat i do šperkařství. Pod vlivem gotiky se šperky stávají mohutnější a zdobnější.
Ve středověku se vnímání šperku proměnilo, nešlo jen o ozdobu, ale také o platidlo. Proto nebyla výjimkou situace, kdy majitel jednoduše nechal svůj šperk roztavit.
Gotiku ve 14. století vystřídala renesance. Znamenala více individualismu, zesvětštění i oživení antiky. Přívěsky byly oblíbené i v této etapě. A to především ty ve tvaru srdce nebo osázené drahými kameny. Netradičně se přívěsky nosily i na klobouku, a to dost masivní a těžké. Přívěsky měly charakter ornamentální, objevovaly se však i náboženské a relikviární přívěsky. Typická byla i obliba kamejí.
Baroko přineslo zdobnost a náročné florální motivy. Spatřit byste v této éře mezi lidmi mohli například přívěsky na látkovém obojku těsně přiléhajícím na krk.
Průmyslová revoluce do šperkařství přinesla využívání levnějších materiálů, a tím i možnost nošení šperků pro všechny společenské vrstvy. Během 19. století v Čechách prožívá boom výroba skleněné bižuterie, kterou proslul zejména region Jablonecka.
Přívěsky a jejich pojetí v současnosti
Dědictvím tohoto mimořádně rozmanitého a dlouhého historického vývoje je široká škála různých šperků.
Dnešní přívěsky tak nabízejí řadu různých stylů od velmi jemných a nenápadných přívěsků po výrazné masivní ozdoby s velmi náročnými a propracovanými motivy. Které jsou ty nejoblíbenější a jak na to, abyste s nimi vždy vypadali skvěle?
Medailony
Medailony mají nejčastěji podobu kruhového nebo oválného přívěsku. Značnou oblibu si získaly ve starověku, na výsluní je vrátila renesance. V 19. století se zájmu těšily medailony otevírací. Uvnitř přívěsku se nacházel uzlíček vlasů nebo obrázek.
A tyto ozdoby nevymizely ani v současnosti. Stále si jejich prostřednictvím můžete připomenout důležitý moment svého života, jako je například svatba či narození potomka. Dovnitř se vkládá fotografie, na samotném šperku může být vyrytý vzkaz. Medailonky jsou tedy synonymem věrnosti a vzpomínky na blízké.
Jde tak především o mimořádně osobní šperk, který se hodí na zvláštní události. Jejich symbolickou funkci však doplnil i význam estetický. Medailony z drahých kovů mohou být i osázeny kameny a často se nosí i bez fotografie.
Zlaté šperky během staletí nic neztratily na své popularitě. Vedle zlata žlutého si však módní trendy vyžádaly i zlato bílé. Hitem je i zlato růžové.
A kombinovat je dovoleno dokonce všechny tři. Zapomeňte na dávnou poučku, že je potřeba se držet pouze jediného odstínu kovu. V současnosti už můžete vrstvit a hrát si s kombinacemi jednotlivých řetízků a přívěsků.
Zlato je jednoznačně klasickou volbou vhodnou na každodenní nošení. Dodá vám elegantní a sofistikovaný vzhled.
K tradičním motivům patří především srdce, které vyjadřuje silný cit. Oblíbená jsou i srdce půlená, pro kamarádku nebo partnera. Každý z dvojice si jednoduše nechá polovinu srdce a prostřednictvím šperku tak zůstanete symbolicky stále propojeni.
Přívěsek tohoto tvaru proto může posloužit i jako vítané překvapení k různým příležitostem. Škála podob přívěsků je však mnohem širší: Některé jsou inspirovány světem zvířat, květinami, případně mohou být i ryze abstraktní. Inspiraci si přívěsky berou i z jednoduchých geometrických motivů.
Věrným průvodcem zlata je i stříbro. I to nabízí širokou škálu motivů: Od poměrně stroze působících křížů, které dokáží suplovat i pánský přívěsek, až po symbolické slony pro štěstí, anděly či stále populárnější motiv stromu života.
Stříbro je velmi často vnímáno jako dokonale neutrální kov. Zejména dámy by si však měly dát pozor na to, aby celek nepřekombinovaly. Pokud zvolíte skutečně výrazný přívěsek, není už potřeba ho zbytečně „přebíjet“ dalšími šperky.
Skutečně nápadné přívěsky navíc upotřebíte především v hlubším dekoltu, tedy tam, kde je patrná velká plocha odhalené kůže. Analogicky toto pravidlo platí i tehdy, pokud se zahalíte: Jednolitou plochu například svetru s rolákem snadno rozbijete efektním přívěskem.
Jednotlivé šperky by také měly respektovat zásadu určité harmonie. Platí to především pro tvar výstřihu. Kupříkladu ke kulatému výstřihu se tak hodí šperk v oválných tvarech.
Přívěsky s kameny
Zejména přívěsky s přírodními kameny mají své neopakovatelné kouzlo, které lidstvo fascinuje již odpradávna.
Někteří se řídí výhradně tím, co se jim líbí. Řada nositelů šperků věří na moc kamenů, které by jim měly pomáhat v řešení konkrétních obtíží. Nosit můžete i takový, který odpovídá vašemu slunečnímu znamení.
K nejoblíbenějším kamenům se řadí z těch přírodních především rubíny, safíry a smaragdy. O pozornost se však ve světě šperků hlásí i unikátně zbarvené tumalíny nebo ametysty.
Ke stálicím patří u současných šperkařů taktéž zirkony. Na pohled se atraktivně lesknou a současně nejsou příliš drahé. Ačkoli se tomu při pohledu na jejich krásu věří jen obtížně, jde už o syntetické kameny, což umožňuje je vyrobit v mnoha různých odstínech.
Přívěsky s kameny jsou proto oblíbené zejména mezi dámami, které díky nim mohou být pokaždé jiné a stále nepřehlédnutelné.
Nejzajímavější přívěsky napříč dějinami
Slavných a zcela unikátních přívěsků zná historie i současnost více. K těm nejzajímavějším patří třeba:
Talisman Karla Velikého
Tento unikátní medailon pochází z 9. století. Nejedná se o umělecké dílo charakteru náboženského, ale o relikviář určený pro osobní účely. Údajně patřil Karlu Velikému a má obsahovat fragment pravého kříže.
Podle historiků jde dnes o jediný dochovaný zlatý předmět, který můžeme se slavným císařem pravděpodobně spojit. Některé autority však tuto tezi zpochybňují. Nyní je uložen v Remeši v paláci Tau.
Přívěsek Christie's Diamond
Že nejen historie, ale i současnost zná skutečně jedinečné přívěsky, to dokazuje i ten s názvem Christie's Diamond.
V aukci v roce 2001 se prodal za ohromujících 4,8 milionu dolarů. Unikátní je hlavně svou velikostí a také jednotlivými kameny. Dominantní je diamant hruškovitého tvaru, na kterém je umístěn malý kulatý diamant. Velký diamant má celkovou hmotnost 47,49 karátu.
Přívěsek Leviev's Vivid Yellow Diamond
Izraelský obchodník s diamanty Lev Leviev prodal toto mistrovské dílo za celých 10 milionů dolarů. Důvod takto vysoké ceny je jednoduchý: Tento náhrdelník má 77,12karátový zářivě žlutý diamant doplněný řadou bílých diamantů.
Leviev tento drahokam objevil v jednom ze svých dolů a kámen byl dokonce zapsán jako jeden z největších diamantů Asscherova brusu na světě.
Náhrdelník The Star of China
Diamantový náhrdelník s přívěskem se dokonce probojoval mezi 10 nejdražších náhrdelníků vůbec. V roce 2013 se prodal v aukční síni Christie's za 11,1 milionu dolarů.
Pracoval na něm šperkař William Goldberg. Než vybrousil diamant o váze 160,5 karátu do požadovaného tvaru, zabralo mu to hned šest měsíců intenzivního úsilí. Dnes je proto náhrdelník The Star of China zdoben překrásným diamantem kapkového tvaru.
Publikováno v: Druhy šperků