Ti, kteří mají zahrádku, jistě pěstují také drůbež. Častým typem chovného ptactva jsou kachny. Je jich mnoho druhů a...
Estetika: Hra umění myšlení a stylu

Estetika
Z vizuálního hlediska zahrnuje estetika faktory, jako je vyváženost, barva, pohyb, vzor, měřítko, tvar a vizuální váha. Designéři používají estetiku k doplnění použitelnosti svých návrhů, a tak zvyšují funkčnost atraktivním rozvržením.

Co přesně je estetika?
Estetika je odvěký princip, který se točí kolem podstaty krásy a skutečnosti, že lidé dávají přednost hezkým věcem. Je stěžejní pro obory architektury, grafického designu a další. Jako důležitá složka designu uživatelského prostředí a interakčního designu ovlivňuje estetika rozhraní několika způsoby.
Lidé jsou pevně zakotveni ve vizuálních podnětech a první dojem uživatelů se obvykle vytvoří během 50 milisekund, kdy jejich instinktivní reakce je vedou k tomu, aby buď pokračovali v používání designu/produktu, nebo jej opustili.

Proč je estetika důležitá?
Jak často se zastavíte a obdivujete estetiku například židle, budovy nebo krásně upraveného veřejného prostoru? Zatímco při návštěvě muzea umění nezřídka obdivujeme krásu uměleckých a jiných předmětů, každodenní estetiku často považujeme za samozřejmost.
Estetika nás činí šťastnými. Na emocionální úrovni vyvolávají pocity štěstí a klidu. Spojují nás se schopností přemýšlet a oceňovat svět kolem nás, což nám následně přináší pocity spokojenosti a naděje.
Spojení krásy a štěstí
Často se věří, že věci jako úspěch, peníze a prestižní kariéra nás mohou učinit šťastnými. Naše estetické cítění často začíná něčím malým, například obdivem k barvě květiny nebo oceněním chutného jídla. Avšak právě proto, že tyto věci mohou být vnímány jako jednoduché a povrchní, neměli bychom je brát na lehkou váhu.
Estetické emoce
Podle Rafaela Bisquerry, profesora na Barcelonské univerzitě, jsou estetické emoce emocionální reakcí na krásu, a to jakoukoli krásu. V tomto kontextu může krása znamenat umělecké dílo, krajinu nebo určitou osobu. To vše se počítá, pokud to má emocionální dopad.
Přestože se tyto druhy emocí objevují při reakci na určitá umělecká díla, jde o jev, který přesahuje samotné umělecké dílo. K tomuto emocionálnímu prožitku v reakci na krásu dochází proto, že se cítíte hluboce spojeni s tím, co vidíte. Ačkoli k tomu, abyste je prožili, potřebujete být citliví, estetické emoce mohou vyvolat velmi radostné, téměř nepopsatelné pocity.
Estetické emoce nejsou vždy příjemné, potěšující a pozitivní, mohou se skládat i z negativních emocí. Například při prohlížení obrazu Třetí květen 1808 od Fransisca Goyi můžete cítit vztek, zlost nebo úzkost, podle toho, co pro vás obraz a vaše osobní historie znamená. Podobně pohled na sochu Psyché oživená Amorkovým polibkem od Antonia Canovy může vyvolat pocity nostalgie, lásky a něhy. Vše záleží na pozorovateli.

Způsoby, jak zlepšit naše estetické cítění
Jak tedy můžeme zlepšit své estetické cítění a nebrat jako samozřejmost mnoho příležitostí k ocenění krásy v našem každodenním životě?
Vnímejte krásu kolem sebe
Každý den si najděte chvilku na to, abyste prostě pozorovali svět kolem sebe a krásu, kterou v něm můžete najít. Ať už žijete na malém městě, nebo ve velkoměstě, naše smysly toho mohou ocenit mnoho.
Vychutnávejte si všechny formy umění
Kulturu můžeme najít všude kolem nás v hudbě, obrazech, literatuře a filmech. Udělejte si čas na to, abyste si tyto zážitky vychutnali ve svém domově, ale také si najděte čas na to, abyste vyšli ven a stali se znalci své komunity.
Choďte na místní divadelní představení, vyhledávejte nové kapely a hudebníky, které si můžete poslechnout, a navštěvujte festivaly a umělecké přehlídky, abyste zjistili, co místní umělci dělají.
Pokud budete k těmto činnostem přistupovat s cílem využívat všechny své smysly k tomu, abyste se zamysleli nad tím, co považujete za krásné a příjemné, zlepšíte svůj smysl pro estetiku v průběhu času.
