Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Spánek je fyziologické chování, které je běžné u všech živočišných druhů
Spánek
Spánek je fyziologické chování, které je běžné u všech živočišných druhů. Tvoří přibližně třetinu lidského života.
Co je to spánek?
Přesné funkce spánku nejsou jednoznačně známy, ale zdá se, že je nezbytný pro přežití, protože dlouhodobá spánková deprivace vede k vážnému fyzickému poškození, po němž následuje ztráta kognitivních funkcí a nakonec smrt.
Jaká je definice spánku?
Spánek je stav, kdy je sníženo vnímání podnětů z okolí. Od stavů kómatu, hibernace a smrti se spánek liší tím, že jej lze rychle zvrátit.
Jaké jsou fáze spánku?
Stejně jako u většiny ostatních savců, tak i člověk má několik fází spánku. Mezi ně patří:
- Fáze 1 REM (lehký spánek): Jedná se o nejlehčí fázi spánku NREM, kdy člověk přechází z bdělosti do spánku. V této fázi se zpomalují mozkové vlny, srdeční tep, dýchání a pohyby očí. Svaly se také uvolňují, občas dochází k záškubům. Člověk obvykle stráví pouze 5 % celkového času spánku ve fázi 1, která obvykle trvá několik minut.
- Fáze 2 NREM (hlubší spánek): V této fázi se srdeční tep člověka zpomaluje. Aktivita mozkových vln se zpomaluje, ale člověk zažívá krátké výbuchy elektrické aktivity, známé jako spánková vřetena. Lidé stráví většinu celkové doby spánku ve fázi 2 (asi 45 %). Tato fáze trvá v prvním cyklu obvykle asi 25 minut, přičemž v každém dalším cyklu se doba prodlužuje.
- Fáze 3 NREM (nejhlubší spánek): Jedná se o nejhlubší fázi spánku, známou také jako spánek s pomalými vlnami (SWS), která představuje asi 25 %. Srdeční tep, dýchání a mozkové vlny člověka se zpomalí na nejnižší úroveň a svaly se zcela uvolní. Z této fáze je nejtěžší se probudit a dochází při ní k náměsíčnosti, pomočování a nočním děsům. V této fázi se tělo člověka samo opravuje, obnovuje tkáně, posiluje imunitní systém a buduje kosti a svaly.
- Fáze 4 REM (snění): V této fázi spánku se většinou vyskytuje snění a noční můry. Obvykle začíná asi 90 minut poté, co člověk usne. Během této fáze se oči člověka rychle pohybují ze strany na stranu se zavřenými víčky a zvyšuje se srdeční frekvence a dýchání. Lidé stráví ve spánku REM přibližně 25 % celkové doby spánku, přičemž každý cyklus trvá od 10 minut do jedné hodiny.
Co je to cirkadiánní rytmus?
Cirkadiánní rytmus je 24 hodinový cyklus diktovaný vnitřními hodinami těla, který je řízen několika fyziologickými mechanismy. Cirkadiánní rytmus má většina rostlin a živočichů a u lidí ovlivňuje, kdy se lidem chce spát, kdy se probouzejí a kdy mají chuť jíst.
Národní Institut Zdraví zjistil, že hlavní tělesné hodiny jsou řízeny v oblasti mozku zvané suprachiasmatické jádro (SCN), která se nachází uvnitř hypotalamu (řídicí centrum lidského mozku). SCN přijímá různé signály z těla, na které pak reaguje a nastavuje tak tělesné hodiny.
Proč sníme?
Dr. Zlatan Križan je profesorem psychologie na Iowské státní univerzitě (ISU). Říká, že existuje řada teorií o tom, proč sníme.
Rosalind Cartwright založila v Chicagu pobočku Rush University Medical Center pro výzkum a léčbu poruch spánku. Její výzkum v 50. a 60. letech minulého století zahrnoval experimenty týkající se souvislosti mezi sněním a spánkem s rychlými očními pohyby neboli spánkem REM.
Ve své knize Čtyřiadvacetihodinová mysl z roku 2010 poznamenala, že "spánek je vestavěný lékař a sny vnitřní psychoterapeut a že dobrý spánek odpočívá a obnovuje naše unavené tělo a že dobré sny mírní naše emocionální reakce na nové zážitky".
Kolik spánku potřebujeme?
Potřeba spánku se u jednotlivých lidí liší v závislosti na jejich věku. S přibývajícím věkem člověk obvykle potřebuje ke správnému fungování méně spánku.
- Novorozenci (0-3 měsíce): 14-17 hodin
- Kojenci (4-12 měsíců): 12-16 hodin
- Batolata (1-2 roky): 1 hodina: 11-14 hodin
- Předškolní věk (3-5 let): 10-13 hodin
- Školní věk (6-12 let): 9-12 hodin
- Teenageři (13-18 let): 1 hod: 8-10 hodin
- Dospělí (18-60 let): (dospělí): 7 a více hodin
- Dospělí (61-64 let): 7-9 hodin