Objevte fascinující svět kasuárů, největších ptáků na Zemi. Zjistěte více o jeho jedinečném životním stylu, roli v...
Šperkovnice: Nezbytnost pro každou ženu k uchování šperků a kamenů

Šperkovnice
Ženy prostě milují šperky.Různé přívěsky, náramky, náušnice, prstýnky a nejlépe s krásnými minerálními či drahými kameny. Kde však všechnu tu nádheru uchovávat, aby se šperky nepoškodily a nepoškrábaly. K tomu slouží šperkovnice.

Historie šperkovnice
Šperkovnice je schránka, kde se ukládají šperky. Obsahuje přihrádky, které jsou vypolstrovány molitanem, či odděleny tenkými přepážkami, jež zpravidla pokrývá textil. Existují šperkovnice jak dřevěné, tak také plastové nebo i kovové.
Šperkovnice je samotná o sobě často šperkem, obzvláště v předešlých dobách byly krabičky, které sloužily jako šperkovnice bohatě zdobeny a byly na nich zobrazovány různé ornamenty.
Dnes jsou v módě šperkovnice spíše hladkého tvaru a luxusních barev, kdy převažuje růžová, často bývají také opatřeny zámkem.
Šperky se vyráběly již od dob starého Egypta, ale také předtím. Za šperkovnici lze považovat v podstatě každou krabičku či schránku, kde jsou šperky uloženy. Egypťané si první začali vyrábět krásně zdobené šperkovnice.
Vyráběly se především z kvalitního a drahého dřeva a dědily po generace. Ve špercích se často ukládalo bohatství rodiny, proto bylo potřeba je pořádně uschovat a zajistit. Šperky bývaly často drahé, ze zlata či stříbra s drahými kameny.
V dobách, kdy neexistovaly plastové cetky, které si můžeme zavěsit, kde chceme, byly šperky vážené jako vzácný poklad a ženy si je braly na sebe jen ke slavnostním příležitostem.
Také šperkovnice sloužily jako ochrana, pro drahé kameny, které by neměly ležet jen tak na přímém slunci a být vystaveny vnějším vlivům, kdy by se mohlo stát, že ztratí lesk nebo by mohly být poškozeny.
Prvotní šperkovnice připomínaly truhly s pokladem, tak jak je známe z příběhů o pirátech. Byly to malé dřevěné truhličky, vykládané zlatem a opatřené zámkem, který majitelka nosila neustále u sebe.
Starodávné původní šperkovnice vypadaly jako malé truhličky na nožkách s pevnou základnou, která byla lehce pozvednutá. Šperkovnice byly potřeba nejen ve starověkém Egyptě, ale také ve starém Římě, kde šperky znamenaly i odznak úřadu. Nosily se různé prsteny a brože.
V Evropě až do viktoriánské doby bylo uložení šperků ve šperkovnici luxusní záležitostí a vlastnili je pouze bohatí lidé. Ty si pořizovali krásné zdobené šperkovnice s přihrádkami, kde si ukládali své cennosti.
Později se šperkovnice zmenšovaly a lidé si do nich ukládali i další cenné předměty. Vznikaly nejen šperkovnice, které se dědily, ale také menší šperkovnice pro každou osobu zvlášť.
V dnešní době existují různé krabičky, které jsou malované nebo potažené látkou, do kterých se ukládají šperky jak vzácné, tak také různé cetky a ne příliš drahé náramky, náušnice či přívěsky.

Typy šperkovnic
Existují různé typy šperkovnic. Ty se člení podle materiálu. Klasické dřevěné, kožené, papírové, železné, plastové a další. Dřevěné šperkovnice se vyrábějí z různých druhů dřeva. Ebenové, bambusové, borovicové, cedrové, z buku, olše.
Jsou vyřezávané nebo také krásně malované. Šperkovnicí může být krabička s jednou přihrádkou nebo také s mnoha přihrádkami.
Jsou rovněž různé papírové krabice, které se používají jak na šperky, tak na hodinky nebo i parfémy. Šperkovnice byla i předlohou různých krabiček na víno nebo na čaj či mince.
Krabičky mají v dnešní době nejen tvar čtvercový, ale jsou také kulaté, oblé, šestiúhelníkové nebo ve formě kufříku, opatřené uchem na přenášení. Dětská šperkovnice mívá vevnitř zrcátko a někdy panenku, která tančí a ve šperkovnici hraje jemná hudba.
Tyto šperkovnice začaly být populární v 19. století. Jsou ozdobeny různými princeznami nebo dalšími obrázky. Některé se vyrábějí i ve tvaru srdce. Dětské šperkovnice mívají zrcadlo na stojánku, které může být rovněž otáčecí.
Velká šperkovnice má mnoho přihrádek, které jsou i vysouvací. Dá se celá rozložit a někdy je v ní obsažena zároveň i malá šperkovnice. Krabička na cestovní šperky. Někteří lidé nepreferují šperkovnice jako takové, ale spíše stojánky na šperky, kde jsou šperky volně zavěšeny.
Stojánky mají různé tvary, většinou tvar ruky na prsteny, tvar stromu, různých zvířat, postavy, hlavy na náhrdelníky, věšáčky na zavěšení, misky, proutěné košíčky, mušle, dózy, plastové boxy, sloupky nebo kufříky.
Luxusní šperkovnice bývají vykládány sametem nebo semišem, či drahými látkami a jsou z kvalitního dřeva. Mají mnoho přihrádek a vysunovací šuplíky. Velmi krásné jsou malované a zdobené šperkovnice orientální a také vintage šperkovnice, které se skví zlatým zdobením.
Pravým luxusem je také šperkovnice, která je vyrobena celá ze skla, pouze s kovovými spoji. Zajímavé jsou rovněž art deco s typickým vzory nebo šperkovnice secesní, které jsou velmi zdobné.
Kultovními šperkovnice jsou vyrobené ve tvaru malého vajíčka. Tyto šperkovnice jsou bohatě zdobené i malované a vypadají jako vajíčko posazené na pozlacených nožkách.
Jsou oblíbené obzvláště v Rusku a některé šperkařské dílny vytvářejí tyto speciální a velmi drahé kousky na zakázku dodnes. K dostání jsou však i levnější varianty, například z porcelánu, zdobené drátky zlaté či stříbrné barvy.

Zajímavosti o šperkovnicích
Šperkovnice na mobilní telefony jsou moderním způsobem ukládání elektronických přístrojů. Můžete si pořídit šperkovnici na mobil, ke kterému si přiložíte třeba sluchátka nebo mp3, či jinou drobnou příruční elektroniku.
Šperkovnice se vyrábí v mnoha různých tvarech. Existují také šperkovnice, které vypadají jako zvířata. Pořídit si můžete psa, kočku, slona, želvu, lva, páva, veverku, koně a dokonce i delfína.
Zajímavé jsou šperkovnice ve tvaru akvarijních rybek, ty jsou velmi barevné a zdobné. Pozadu nezůstávají ani šperkovnice pocházející z říše hmyzu. Krásné jsou šperkovnice ve tvaru motýlů, brouků, jako je skarabeus, berušky, pavouci, včely. Vyjímkou není ani šperkovnice ve tvaru úlu.
Šperky se vyrábějí v různých tvarech a používají se zavěšené na různé části těla. Existují náušnice, náramky, prsteny, brože, ale také různé čelenky, diadémy, nárameníky, šperky na nohu jako prsteny na prsty nebo nákotníky.
Za šperky bývají považovány také manžetové knoflíky, pásky, řetízky vedoucí od nosu k uchu, spony, které drží pohromadě oblečení nebo nákrčníky, či korále.
Šperkové kameny slouží k zasazení do zlata nebo stříbra a můžete si s nimi vyrobit třeba i vlastní šperk za pomocí drátků či různých kovových komponentů.

Nejvzácnější šperkovnice
V historii se objevily také nejvzácnější a nejdražší šperkovnice. Jejich hodnota přesahuje miliony eur. Nejdražší je v současné době šperkovnice od firmy Mouawad, která se jmenuje Flower of Eternity Jewellery Coffer.
Je posázena diamanty, drahokamy a drahými kovy. Zdobí ji diamanty, safíry, rubíny a lapis lazuli.
Šperkovnice pocházející ze 17. století, kterou vlastnila francouzská královna Marie Antoinetta je postavena na nožkách a bohatě zdobena sochami se zlatým vykládáním.
V letech 1885 až 1917 vzniklo 69 šperkovnic ve tvaru vajíčka od firmy Fabergé a dodnes se jich 57 zachovalo. Ty byly dodány do Ruska královské rodině jako velikonoční dárky pro ženy.
Šperkovnice, ať už vypadá jakkoliv by měla být nezbytným doplňkem domácnosti každé ženy. Šperky by měly být uloženy, tak aby se jen tak nepovalovaly volně v místnosti nebo šuplíku a nepoškodily se, či neztratily.
Do moderní šperkovnice si můžete ukládat také hodinky, minerální kameny pro posílení vašeho zdraví a energie, drobné sošky, amulety a jiné drobné předměty, které jsou pro vás důležité.
