Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
V čem byla Frida Kahlo tolik výjimečná?
Frida Kahlo
Frida Kahlo dodnes náleží k nejpozoruhodnějším postavám světového výtvarného umění. V čem byla tato žena tolik výjimečná?
Nehoda jako stopa na celý život
Narodila se jako Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón, známá je ale spíše pod jménem Frida Kahlo.
Na svět přišla 6. července 1907 v Mexiku. Od mládí byla nadanou studentkou a zdálo se, že pro mladou Fridu si osud přichystá jasně nalinkovanou životní dráhu. Měla studovat na lékařské fakultě.
Chtěl tomu snad osud, že oblast zdraví ji nakonec ovlivnila, ale úplně jinak, než si původně myslela. K umění se dostala v okamžiku, kdy se zotavovala z následků vážné dopravní nehody, kterou utrpěla v době, kdy jí bylo teprve osmnáct let. To se nikdy plně nepovedlo, malířka doživotně trpěla bolestmi.
Nicméně přežila. Což při úrovni tehdejší medicíny představovalo malý zázrak. Prvními díly, které tvořila byly autoportréty, a to ve stylu mexického lidového umění, záměrně naivně pojatého.
Tvořila je podle zrcadla, které si nechala dát nad postel, kde strávila první rok života po nehodě zcela nehybná. Životní zkušenost je společným tématem přibližně 200 jejích obrazů, skic a kreseb.
Zobrazení životní zkušenosti i indiánských kořenů
Na 55 malbách z celkem 143 je vyobrazena ona sama. Na otázku, proč tvoří tak často autoportréty, odpověděla Frida Kahlo jednoduše: „Protože jsem tak často sama. A protože jsem subjekt, který znám nejlépe.“ Ve svém malbě pak do tradiční mexickou kulturu mísila s prvky evropského realismu, symbolismu i surrealismu.
Prvním takovým autoportrétem byl ten, jenž ji zachycuje v sametových šatech a pochází z roku 1926. Byl namalován ve stylu mexických portrétistů 19. století, kteří sami byli mimořádně ovlivněni evropskými renesančními mistry.
Na některých jejích obrazech si jakožto dominantního prvku můžeme povšimnout i tradičního tehuánského oděvu. Frida byla po matce částečně indiánského původu. Z některých děl vyloženě oděv vystupuje a jakoby nahrazuje ji samotnou.
Umělecký talent měla mexická malířka vetknutý doslova od Boha, malbu nikdy nestudovala. To jí na druhou stranu propůjčilo i tvůrčí svobodu, kdy se nenechala vázat konkrétními uměleckými styly. Ostatně patrno to bylo i při srovnání s tvorbou jejího manžela. Tím se dostáváme k další zajímavé kapitole jejího života.
Ikona feminismu i osudová žena Diega Rivery
S malířem Diegem Riverou prožila bouřlivý a osudový vztah. Jeho jméno ovšem ve své době znal celý svět, přestože on otevřeně hlásal, že jeho žena je mnohem lepší malířkou než on. Vázaly je k sobě silné city, umělec byl zaujat tmavovlasou dívkou od prvního okamžiku. Láska to byla vášnivá a spalující, spolu ale tyto dvě osobnosti žít nedokázaly.
Byť byla Frida Kahlo nesporným uměleckým talentem, zkombinovalo se v ní nadání především s mimořádnou osobností. Inspirací byla její houževnatost tváří v tvář strádání a genderově zaujaté společnosti.
Dnes je tak připomínána nejen jako talentovaná malířka, ale i jako žena, která se nebála překračovat společenské konvence. Označována bývá za průkopnici feminismu.
Byť jí byly vytýkány specifické rysy v podobě obočí i kníru, nestyděla se za ně, naopak je ještě zvýrazňovala. Kromě toho slavná umělkyně zdůrazňovala i svou ženskou stránku. Chodila oblékaná do výrazných barev, s oblibou nosila šaty. Svou ženskost si třeba nalakovanými nehty uchovávala i během těžkých životních chvil.
Ve svých dílech se také dotýkala ryze „ženských“ témat, jako byl potrat, porod, kojení a mnoho dalšího. V její éře přitom šlo o přísná společenská tabu, o nichž se nesmělo mluvit.
Smrt Fridy Kahlo stejně efektní jako život
Výjimečná osobnost uměleckého světa jej opouští v roce 1954. Stalo se tak krátce poté, kdy ještě absolvovala vernisáž své souborné výstavy. To už se ale trápila v bolestech a svůj čas trávila na lůžku.
Na pohřbu pak zúčastnění zažívají téměř děsivý výjev, kdy se vlivem výbuchu v peci zvedá Fridino mrtvé tělo a kolem hlavy jí jako temná svatozář hoří věnec vlasů.
Mimořádnou malířkou se svět naučil docenit až po její smrti. Nebývalou pozornost si její dílo získalo v 70. letech. V novém miléniu pak znovu vzkřísil zájem o její život také film Frida v hlavní roli s taktéž mexickou herečkou Salmou Hayek.