Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Andy Warhol, ikona pop-artu se slovenskými kořeny
Andy Warhol
Andy Warhol byl výraznou postavou světového umění. V čem byla jeho tvorba unikátní a čím byl zajímavý jeho život?
Rané mládi a období studií
Andy Warhol se narodil 6. srpna 1928 v americkém Pittsburghu, avšak do ne tak zcela americké rodiny.
Rodiče pozdějšího slavného umělce se totiž jmenovali Andrej a Júlia Varholovi a pocházeli ze Slovenska. Rodiče byli Rusíni. Otec emigroval původně proto, aby se vyhnul vojenské službě. Samotný Warhol o svých kořenech věděl a snad i rozuměl jazyku svých rodičů.
Umělecké sklony chlapec vykazoval už v dětství. Byl totiž typické plaché dítě, které nejraději sedělo v koutě a kreslilo si. Rodina to v cizí zemi neměla jednoduché, přesto synovi umožnila studovat. Mladý Andy se proto už na Carnegie Institute of Technology začal věnovat designu.
Svou uměleckou cestu započal v New Yorku, kam se později přestěhoval. Právě tady založil své umělecké studio nazvané The Factory. Otevřené dveře tu měl každý, kolem Andyho Warhola se tak brzy zformovala pestrá směsice umělců různých žánrů i zaměření.
Umělecké začátky pozdějšího slavného tvůrce
I samotný Warhol tu aktivně tvořil. Začínal jakožto tvůrce reklamních inzerátů a ilustrátor časopisů. Mladý Andy se projevil jako tvůrčí talent a zároveň mu reklamní sféra dala možnost si hned na počátku kariéry osahat způsoby vyjadřování, které prodávají.
V 50. letech však doba komerčnímu umění nepřála a začínající umělec byl dokonce nucen před sběrateli ve svém ateliéru raději grafiky schovávat.
Andy Warhol v té době předpokládal, že aby vyhověl dobovému vkusu, bude se muset stát náležitě důstojně tvořícím umělcem. Abstraktní expresionismus, tehdy velice rozšířený směr, mu však přesto nijak blízký nebyl. Proto se snažil uplatnit techniku „blotted line“ neboli tečkované linie. Skutečně se s ní později proslavil.
Stále však propojoval svět umění a reklamy. Od 60. let už to prakticky byl typický Warhol, který dokonale vyprofiloval svou tvorbu. Na řadu přišly dnes klasické motivy plechovek od polévek, lahví Coca-Coly, bankovek i tváří filmových hvězd. Fascinován byl ovšem umělec i poněkud zvláštním motivem v podobě autonehod.
Rok 1962 předznamenal masovost ve Warholově umění nejen po stránce motivů, ale také faktickou. Zaobíral se totiž vytvářením takzvaných sítotisků. Specifická grafická technika mu umožňovala produkovat svá díla ve velkém, zvládl naráz kolem 300 až 500 originálů.
Během této doby se vypracoval v jednoho z nejvýraznějších umělců své doby. Andyho Warhola lze vedle Marcela Duchampa a Kazimira Maleviče považovat za stěžejní personu celého 20. století.
Andy Warhol jako vůdčí osobnost pop-artu
Andy Warhol se stal především vůdčí osobností uměleckého směru nazývaného pop-art. Ten byl ovlivněn populární hudbou a komerčním uměním. Motivy i techniku tento styl přejímá ve velké míře z předmětů denní potřeby. Rovněž se silně inspiruje velkoměstskou kulturou a jejími vizuálními projevy.
Pro pop-art je typická hlavně výrazná barevnost, hravost a touha experimentovat. Zcela charakteristická je i značná nadsázka, pop-art se totiž nebál parodovat konzumní životní styl.
Asi nejproslulejším dílem Andyho Warhola a zároveň typická ukázka pop-artu je obraz nazvaný Marilyn Diptych, který pochází z roku 1962.
Zobrazuje slavnou herečku Marilyn Monroe. Její tvář je zde prezentována v několikanásobném opakování a použité barvy mají dle některých výkladů i symbolický význam. Barevnost údajně odkazuje na život herečky, zatímco černobílé postupně se ztrácející tváře se symbolicky naopak odvolávají na smrt legendární blondýnky.
Kromě vlastní umělecké tvorby byl úzce spjat rovněž s americkou skupinou The Velvet Underground, jíž dělal manažera.