Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Svatba
Vše o svatbách
Krásné oblečení, oslňující šperky, mnoho zábavy a hlavě láska. To vše jsou svatby, pro mnoho lidí klíčový okamžik v životě. Má to být nezapomenutelný okamžik, oslava lásky s Vaší/m nejmilejší/m/, nejbližší rodinou a přáteli. Historie tohoto obřadu sahá daleko do minulosti a dnešní podoba je poněkud odlišná. Jaké jsou tradice v uzavírání sňatků? Jaké trendy na tomto poli panují dnes? Pojďme tyto vody společně probádat!
Vše o svatbách
Svatbou začíná každé manželství. To je charakterizováno jako trvalý svazek muže a ženy, jehož hlavním účelem je založení rodiny, výchova dětí a v neposlední řadě také vzájemná podpora a pomoc. Zní to poměrně stroze, ale přesně to vystihuje podstatu manželství. V některých státech je dokonce tento pojem rozšířen natolik, že sňatek mohou uzavírat i osoby stejného pohlaví. Často se o svatbě mluví jako o oslavě lásky. V minulosti však o lásku v souvislosti s uzavřením manželství moc nešlo. Jistě jste někdy slyšeli o sňatcích z rozumu, které se často konaly za účelem získání postavení či majetku. V dnešní společnosti se naštěstí taková manželství již moc nenosí.
Svatby napříč lety
V minulosti se konaly zejména církevní obřady, neboť křesťanství mělo v tehdejší době výsadní postavení. Sňatek byl považován za posvátný, avšak partneři si byli vzájemně předem vybráni. Tato tradice naštěstí dnes již opadla, úplně však nezmizela. Pro dívky bylo téměř povinností se vdát, v opačném případě ji obvykle čekal odchod do kláštera. Taková dívka totiž neprovdáním se svou rodinu zostudila. Svatby ale prošly mnoha proměnami, později se sňatky slavily o něco více a jejich přípravami žily celé vesnice. A kdo si jako první oblékl svatební šaty takové, jaké známe dnes? Byla to královna Viktorie, která tuto tradici započala. Konkrétně to bylo v roce 1840. No a jak je to se sňatky stejnopohlavních párů? U nás tento institut stále zaveden není, avšak od roku 2007 mohou homosexuální páry uzavřít takzvané registrované partnerství.
Svatební proces
Možná se to nezdá, ale taková svatba dá člověku pořádně zabrat. Připravit je třeba mnoho věcí a sníte-li o velké pohádkové svatbě, dost možná se finančně zapotíte. Tato skutečnost by však rozhodně neměla zastínit kouzlo svatebního okamžiku. Vše začíná u zásnub, tedy dohody o budoucím uzavření sňatku. Následuje žádost o ruku, kterou má obvykle na starosti ženich, když žádá o nevěsty ruku u jejích rodičů. Jestliže rodiče nevěsty souhlasí, je čas začít s přípravami. Zpravidla je třeba sehnat místo pro konání a svatbu objednat, v případě církevního sňatku se postupuje dle pravidel konkrétní církve. Někdy dokonce dochází k tomu, že jeden ze snoubenců přejde k církvi toho druhého. Někteří lidé před samotnou svatbou uzavírají takzvanou předmanželskou smlouvu k upravení majetkových poměrů snoubenců. Je třeba se také zamyslet na hosty, které chcete na svatbě mít a sdílet s nimi tento kouzelný okamžik. Těm pak zašlete svatební oznámení. A co nám ještě chybí k perfektní svatbě? Kromě prstenů či svatební kytice jsou to zajisté svatební šaty. Nevěsty zpravidla jejich výběrem stráví mnoho času, než najdou ty správné. Pak už jen zbývá oslovit družičky a svědky. V předsvatebním dění nezapomeňte ani na rozlučku se svobodou, kterou obvykle mají v gesci svědkyně nevěsty a svědek ženicha.
Svatební zvyky v českých končinách
Se sňatkem se pojí nespočet nejrůznějších zvyků, některé z nich jsou notoricky známé, jiné Vás zase mohou překvapit svou bizarností. My si povíme o těch nejběžnějších tradicích.
Šaty nevěsty
S nevěstiným outfitem se pojí tradice „něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého“. Nevěstě by neměl chybět ani závoj, ale v dnešní době se jedná spíše od doplněk než nutnost z důvodu nemožnosti ženicha spatřit nevěstu před samotnou svatbou. Ženich by totiž podle tradice neměl nevěstu vidět dříve než u oltáře.
Házení rýže a okvětních lístků, rozbíjení talířů
Jistě jste se také na svatbách setkali s házením rýže či okvětních lístků, které mají zajistit novomanželům štěstí, plodnost a hojnost. Štěstí má též zajistit rozbíjení talířů a následné zametání střepů.
Svatební kolona
Zahlédli jste někdy ve městě kolonu ozdobených aut, kterou doprovázelo hlasité troubení? Pravděpodobně se jednalo o svatební konvoj, ve kterém jsou auta (zpravidla bílé barvy) seřazena podle důležitosti posádky.
Svatební hry
Na svatbách se můžete setkat i s nejrůznějšími hrami, těch v současné době existuje nespočetné množství.
Házení svatební kytice
Tradicí, která na svatbě nesmí chybět, je házení svatební kytice svobodným dívkám. Říká se, že dívka, která chytí kytici, se do roka vdá.
Tanec novomanželů
Taková veselka je spojená i s tancem, konkrétně s prvním tancem novomanželů, po kterém následuje tanec s rodiči a ostatními hosty.
Únos nevěsty
Velmi zábavným zvykem může být únos nevěsty, který mají na starosti kamarádi ženicha. Nevěstu „unesou“ do blízké restaurace či hospody a úkolem ženich je najít ji a zaplatit za ni výkupné (zpravidla útratu v podniku, kam byla nevěsta unesena).
Svatební noc
Příjemnou tradicí je jistě i svatební noc, což je spíše pozůstatek z dob minulých, kdy k pohlavnímu styku mezi partnery docházelo skutečně až po svatbě.
Svatební šperky
Co by byly svatební šaty bez těch správných šperků? Ty správné svatební šperky dokážou pozvednout celý svatební outfit na vyšší level a zajistit tak nevěstě opravdu pohádkový zážitek. Na co byste si měli dát pozor, je barva šperků, která by měla ladit s barvou šatů. Mají-li šaty spíše krémovou barvu, zvolte určitě zlaté šperky. Pokud mají naopak spíše studený odstín, nejlépe uděláte, vyberete-li stříbrné či podobné šperky. Důležité je také nepřekombinovat celý svatební outfit a vybírat spíše střídmé kousky, díky kterým nebudete vypadat příliš lacině. Šaty a šperky musí spolu dokonale ladit a doplňovat se. Velmi důležitou součástí bude náhrdelník, jehož styl by se měl odvíjet od výstřihu šatů. Ten pořádný šmrnc dodají nevěstě i ty správné náušnice, které by měly ladit nejen s náhrdelníkem a šaty, ale také s účesem. S ostatními šperky zajisté slaďte i náramek. V případě šperků se ale nebojte sáhnout i po barvách.
Snubní prsteny
Samostatnou kapitolou jsou snubní prsteny, jejichž výběr je opravdu důležitý. Musí sedět jak ženichovi, tak nevěste a oběma se trefit do vkusu. Důležité je vybrat správnou velikost prstenů, a tak se doporučuje vyhradit si na jejich pořízení a výběr dostatek času. S výběrem materiálu se vyplatí nechat si poradit, jako nejlepší varianta se však jeví zlaté prsteny, zejména díky své odolnosti a nadčasovosti. Dále se vyplatí sázet na osvědčené klasiky, extravagantní kousky se Vám mohou přestat líbit.
Menší versus velkolepá svatba?
Zásadní otázkou je i velikost chystané veselky. Dáte přednost komornímu obřadu před velkolepou pohádkovou svatbou? Nebo si raději na svatbu pozvete mnoho hostů a bude to obřad se vším všudy? Svou roli zde budou hrát finance, které máte pro svatbu k dispozici, vaše osobní preference jsou ale důležité jakbysmet. Na velkou svatbu je třeba nechat si dostatek času na přípravu, neboť taková organizace může dát opravdu zabrat. Máte-li však rádi pozornost a chcete se opravdu před lidmi předvést, velkolepá svatba pro vás bude to pravé ořechové.
Datum svatby
A kdy je vlastně nejlepší takovou svatbu pořádat? Každý by vám zřejmě odpověděl něco jiného, i přesto jsou ale některá období o něco lepší než jiná. V jarních a letních měsících nemusíte řešit zvláštnosti u oblečení, neboť většinou nejsou žádné teplé svršky třeba. Pozor však na letní pařáky, které neprospívají svatebním outfitům a make-upu. V letních měsících navíc bývá nejdéle světlo, což je jistě výhodné. Svatba se navíc může konat venku, klidně i u vás na zahradě, čímž ušetříte za prostory pro konání svatby. Podzimní svatba může být velmi kouzelnou záležitostí, jelikož se příroda zahaluje do barev. Fotky z takových svateb bývají přímo dechberoucí, avšak odradit vás může chladnější počasí. Pokud se však svatba má konat ve vnitřních prostorech, tento problém vás trápit nemusí. V zimním období se obvykle moc obřadů nepořádá, o to levnější služby můžete sehnat. V tomto období ale může být nepříznivé počasí velkou překážkou. Obecně nejoblíbenějším měsícem pro svatbu je červen.
Kde svatbu pořádat?
Na první dobrou vás možná tolik míst na svatbu nenapadne, fantazii se ovšem meze nekladou. Kdo říká, že se svatba musí konat na zámku, v kostele či na radnici? Možná právě méně tradiční místo vám zajistí ty nezapomenutelné okamžiky. Je také důležité říct, že některá místa budou méně zatěžovat váš svatební rozpočet než jiná. Máte-li vy nebo někdo ve vašem okolí velkou zahradu, rozhodně takové místo zvažte. I svatba v přírodě (v lese, na louce) může být přímo úchvatná, zde však může být problém s elektřinou, která je u svateb z mnoha důvodů podstatná. Sníte přeci jen o svatbě na zámku, ale je to pro vás moc drahé? Zkuste uspořádat obřad v zámecké zahradě! Někteří jsou dokonce příznivci adrenalinových aktivit, a tak ani svatby v tomto duchu nejsou výjimkou. Při výběru místa byste neměli hledět jen a pouze na své preference, ohled berte také na své hosty, svědky, družičky či oddávajícího.
Doporučujeme tento článek: