Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Bižuterie
Bižuterie
Šperky a bižuterie tvoří principiálně prakticky stejnou skupinu produktů, které se mezi sebou liší především použitými materiály pro výrobu základní struktury. Koncept a design bižuterie je řešen obdobně jako u drahých šperků s tím rozdílem, s tím rozdílem, že vstupní suroviny, které u šperků navyšují cenu a jsou tvořeny především drahými kovy (zlato, stříbro) nebo kameny (drahokamy, polodrahokamy), jsou nahrazeny alternativami podobného vzhledu. Nejčastěji se jedná o barevné broušené sklo a levnější kovy s požadovaným leskem, případně jiné materiály s kovovou povrchovou úpravou. Kromě nich se mezi bižuterii řadí také ozdoby z kůže, dřeva či jiných přírodnin, případně využívající plastových odlitků apod. Některé dražší typy bižuterie pak mohou být vybaveny cennějšími vstupy – například unikátními přírodními kameny. Na rozdíl od klasických šperků nabízí bižuterie více možností, co se týče provedení, designu, kombinace materiálů i uměleckého řešení.
Historie bižuterie
Šperky a bižuterie mají vlastně velmi podobnou historii – vyvinuly se z ozdob pravěkých lidí, kteří často využívali k jejich tvorbě především přírodní materiály. V počátcích výroby byly ozdoby většinou kamenné, ze zdobeného dřeva či z hlíny (později pálené), jednalo se zejména o talismany, drobné korálky nebo speciální tvary s konkrétní symbolikou. V průběhu historie měly takovéto ozdoby speciální funkci, která byla navázána na kult nebo kulturu, postupně však byly spojovány i s určitou mocí jejich majitele. Rozchod do dvou kategorií ozdob, tedy šperků a bižuterie, lze spojit až s prvním zpracováním kovů a skla.
Původní typy bižuterie
Základním prvkem bižuterie jsou korálky – ty byly původně z hlíny nebo kamínků, případně ze dřeva, které se opracovávaly do požadovaného vzhledu. S vývojem nových technologií opracování pak přišly na řadu broušené valounky, dřevěné korále či keramické korálky, které bylo možné zdobit glazováním. Tyto byly doplněny korálky skleněnými průhlednými nebo zbarvenými. Korálky se navlékaly na šňůrky a vytvářely se z nich náhrdelníky nebo náramky, nebo se osazovaly do prstenů z kovů (železo), případně se z nich vyráběly knoflíky či náušnice – ty ovšem nebyly tak častým produktem. Původní bižuterie tak měla podobu jednoduché ozdoby z jednoho či více materiálů, obdobně jako šperky či klenoty, i tyto ozdoby nosili spíše lidé z vyšších vrstev obyvatelstva. Typický příkladem velmi rozšířené bižuterie pak byly růžence. Většího rozmachu dosáhla bižuterie na našem území především v 18. a 19. století.
Moderní bižuterie
Moderní bižuterie je vzhledově i designově velmi rozmanitá, což platí také pro její cenu, která se odvíjí především od umělecké hodnoty, jedinečnosti, použitého materiálu a náročnosti technologie výroby. Vedle klasické bižuterie z korálků se v posledních desetiletích začaly rozvíjet také speciální značkové druhy nesoucí vlastní design a využívající specifickou výrobní techniku, jejichž cena se pomalu přibližuje šperkům z drahých kovů a kamenů. Jedná se například o šperky Swarovski nebo štrasovou bižuterii. Největší rozkvět moderní bižuterie zaznamenala v 60. letech 20. století, kdy se začaly používat také plastové prvky. Ozdoby z tohoto období byly velmi nápadité a korelovaly s výraznou módou té doby.
Druhy bižuterie
Jako bižuterii lze označit prakticky jakýkoliv ozdobný prvek, který se aplikuje na tělo nebo na oděv a jež není vyroben z drahých kovů a kamenů. Moderní bižuterie se tak může vyrábět z klasických surovin a materiálů, kterými jsou již zmíněná keramiky, přírodniny či opracované dřevo, sklo, kůže a běžné kovy, v posledních letech pak také plasty. Cenový rozptyl bižuterie je relativně velký, jelikož do této kategorie ozdob spadají jak jednoduché plastové korálky na šňůrce, tak designové umělecké kusy využívající broušeného skla či kombinace speciálních technik a přírodnin. Do bižuterie se občas osazují také polodrahokamy. Vzhledem k vysoké variabilitě produktů lze rozeznávat několik druhů bižuterie, které se třídí především podle provedení a podle materiálu.
Druhy bižuterie podle provedení
Pro výrobu ozdob se používají různé techniky, které je často možné kombinovat. Dle konkrétního vzhledu a provedení lze rozlišovat několik typů bižuterie zahrnujících:
bižuterii běžnou – představuje nejširší skupinu produktů obvykle relativně levného charakteru, zahrnuje korálky z různých materiálů, z nichž jsou sestavovány ozdobné prvky včetně přívěsků s různou symbolikou
bižuterii značkovou – tato nese obvykle designový otisk výrobce, může se jednat buď o jednoduché ozdobné prvky nebo složitější, je spojována s vyšší kvalitou vstupních materiálů a rozeznatelná specifickými znaky
bižuterii uměleckou / řemeslnou – tato bižuterie je vytvářena jako autorské dílo, obdobně jako šperky v sobě nese určitý umělecký dojem
Bižuterie může mít podobu klasických šperků nebo zcela unikátních abstrakcí, ozdoby jsou určeny pro obdobné účely jako šperky, tzn. může se jednat o prsteny, náramky, náhrdelníky, přívěšky či dekorativní galanterii.
Typy bižuterie dle materiálu
Variabilita ozdob, které jsou označovány jako bižuterie, je dána také nepřeberným množstvím materiálů, z nichž se vyrábí. Klasické členění rozlišovalo bižuterii skleněnou nebo kovovou, které ve 20. století doplnila ještě bižuterie plastová. Ve skutečnosti však lze rozeznávat z pohledu materiálů mnohem více druhů zahrnujících bižuterii dřevěnou, koženou, ale také keramickou. Zajímavou kategorií je pak bižuterie kovová a kombinovaná zejména s ohledem na šíři využívaných kovů s různými povrchovými úpravami, které umožňují dosáhnout imitace drahých kovů.
Publikováno v: Druhy šperků