Mravenci jsou drobný hmyz, který si staví velká hnízda, obzvláště v tropických oblastech. Žijí v koloniích a jejich...
Citrín
Vzácný citrín vám přinese hojnost. Nevšedně zbarvený drahokam?
Vzácný citrín. Kámen citrín má v klenotnictví velký význam. Má skvělé vlastnosti, jedná se o velice odolný kámen. V přírodě nepodléhá rozkladu a obstojí i v případě, že bude unášen proudem vody, kde bude neustále omílán. Na Mohsově stupnici je jeho tvrdost označena 7/10, což je velmi dobrá hodnota. Brousí se do fazetových brusů, a pokud se brus zdaří, nabídne citrín krásný rozklad světla a vysoký třpyt. Citrín má nevšední barvu. Je příjemně žlutá až zlatavá či medová. Mívá nahnědlá místa. Občas se objevují i syté žluté odstíny nebo lehce do oranžova, nejsou ale tak časté, spíše výjimečné. Významnými, avšak ne příliš plodnými nalezišti citrínu jsou Brazílie, Rusko, Bolívie, také Namibie nebo Madagaskar. Nalezení tohoto drahokamu v Evropě je velmi vzácné. Objevují se ve Španělsku nebo Francii. Citríny se našly také v České republice v okolí vesnic na Vysočině. Krystaly dokonalého vzhledu jsou spíše vzácností. Nejčastěji se objevují úlomky drahokamu. Proto se jedná o kámen, který má vysokou hodnotu a tomu odpovídá také cena. Je jen málo citrínů z nabízených, které jsou ryze přírodního původu. Velké množství kamenů je uměle zabarveno. Velmi často se k umělému zabarvení využívá ametyst, který se zahřeje na vysokou teplotu a získá žlutou barvu. Pak je takový ametyst nabízen falešně jako pravý citrín.
Lze poznat pravý citrín?
Je těžké se zorientovat v nabídce a rozlišit, který citrín je pravý a který nikoli. Přírodní citrín mívá přirozenější a jemnější zbarvení a barva je v kameni rozmístěna velice často nerovnoměrně. Sytě žlutý citrín, pokud je pravý, je velice ojedinělý. Umělé citríny mívají sytou a pravidelnou barvu. Žlutá barva může být také s nádechem do oranžova či zcela oranžová. Cena by měla být důležitým faktorem v rozeznání pravosti. Pravý citrín lze prodat řádově za tisíce, umělý bývá řádově za desítky korun. Další možnou jistotu dodá prodejce, od kterého šperk kupujete. Autorský e-shop nebo malé kamenné zlatnictví či starožitnictví bude zřejmě věrohodnější, než velký anonymní e-shop s lákavými cenami. U seriózních prodejců lze získat certifikát o původu. V certifikátu se uvádí lokalita nálezu drahokamu a rok těžby. Lokalita je totiž dalším důležitým plusem v otázce originality produktu. Drtivá většina produktů, které pochází ze zahraničí, jsou nepravé drahokamy. Lepší volba je koupě tuzemského citrínu. U nás se totiž citríny zatím nefalšují.
Citrín – kámen hojnosti
Citrín je kamenem hojnosti a štěstí. Nositel šperku s tímto kamenem k sobě láká bohatství a úspěch. Každého, kdo je majitelem citrínu, se drží štěstí. Dokáže odehnat děsivé noční můry a přispívá kvalitnímu spánku. Pomáhá odstranit negativní energii. Doslova ji pohlcuje. Je dobrým pomocníkem k získání nové energie. Chrání auru svého nositele. Jestliže se ve vaší rodině objevují nedobré mezilidské vztahy, pak vám citrín dodá energii k posílení jejich harmonie. Snadněji s ním zdoláte kritiku od okolních lidí.
Nošením citrínu se stanete bohyní
Doporučujeme další článek:
Prsteny s ametystem jako elegantní doplněk
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Přejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Šperky s přírodními kameny