Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Turmalín
Šperky s turmalínem
Turmalín se řadí mezi klencové minerály a cyklické silikáty. Název minerálu byl odvozen od sinhálského - tura malí čili kámen znečištěný popelem. Původ minerálů sahá až do Alpských žil. Jeho vznik probíhá za rozpětí tepla a tlaků ve vrchním plášti Země a v hloubce několika kilometrů. Turmalín se považuje za nositele boru v zemské kůře. Ale zkušený chemik si může poradit s výrobou turmalínu v laboratoři. Krystalky turmalínu jsou jehličkovité a rýhované. První poznámky o turmalínu si opatřil geolog George F. Kunz, v druhé polovině 19. století, který se jej snažil do podvědomí lidí zařadit, tím že psal o nalezištích na západních pobřežích a v Maine, každý vytěžený kus se snažil propagovat.
Naleziště horninotvorného minerálu se vyskytuje ve vyvřelých horninách (ať už v přeměněných tak v usazených) jako jsou agregát, dioritech a pegmatitech. Minerály typu turmalínu, skorylu, rubelitu a dalších, najdeme vi u nás a to zejména v okrese Žďárském a Velkomeziříčském. Ovšem, v okolním státech se turmalínu nachází mnohem více. Největší naleziště si drží v Africe, Afganistánu, Brazílii, Kanadě, Madagaskar, Mexiku a USA.
Na zbarvení turmalínu má vliv více podmětů. Tento bromokřemičitan hliníku má v sobě železo a titan, kteří mají vliv na vznik odstínů zelené a modré. Dalším důležitým prvkem je mangan, který určuje tóny červené a růžové, nejspíše i žluté. U některých turmalínech je růžová a žlutá barva způsobená radiací. Ve světě nenajdete dva stejné turmalíny, neboť každý je unikátní a jedinečný ve všech směrech. Vědci se o kámen zajímají pro jeho fyzikální vlastnosti a designéři jej zbožňují pro všechny možnosti, které s kamenem mohou podnikat. Turmalín lze velmi snadno zaměnit za smaragd a další minerály, protože se vyznačuje značným množstvím oslnivých barev. Vyskytují se u něj výrazné červené, pastelově růžové a broskvové barvy. Dále se vybarvuje do smaragdově zelené, žluté a temně modré barvy. Prostě rozsah barev, který tento kámen naskýtá, nedokáže obsáhnou žádný jiný skvost.
Legendy a pověsti
Už v Egyptě se tradovalo, že při cestování turmalínu od středu Země na povrch prošel duhou, tím do sebe nasál všechny její barvy a proto byl tak barevný. Další pověst popisuje malíře, který neuměl pestře vybarvovat a tak úpěnlivě prosil nebesa, aby mu dali oč žádá. Jednou v noci šel znovu prosit o pomoc a při zpáteční cestě našel minerály, které byly plné barev. Díky nim našel potřebnou inspiraci. Hinduisté věří, že kámen umožní najít rovnováhu energií v těle, neboť každá barva má vliv na jinou čakru.
Červený minerál se váže na bazální čakru a tím ovlivňuje sexualitu a přežití.
Oranžový minerál je spojen s svadhistánou, která slouží k ovládnutí vztahů, nadšení, potěšení a tvořivosti.
Žlutý minerál má na svědomí třetí čakru. Ta je svázaná s trávicím systémem, metabolismem a strachem.
Zelený minerál se soustředí na problémy s komunikací, vyjadřováním a myšlením.
Fialový minerál se spojuje s čakrou určenou pro třetí oko, tím napomáhá s intuicí a intelektem.
Růžový minerál souvisí se sahasraře a vědomím, dodává odvahy v oblasti lásky a odevzdávání se partnerovi.
Další účinky
Turmalín je spojován s láskou, přátelstvím a dobrou náladou. Pomáhá posílit tělo, udržet v rovnováze nervový systém, pomáhá s kreativitou. Začalo se mu přezdívat elektrický kámen, neboť kvůli statickému náboji na sebe váže prach a nečistoty, a proto je vhodný pro lidský organismus - opatruje lidské zdraví. Turmalín vždy chrání majitele, přinese mu radost, pohltí negativní vibrace - tím odstraní stres, zlost a strach, zvyšuje sebedůvěru a nezávislost. Při delším používání a pochopení kamene napomáhá pochopit sama sebe i druhých. Napomáhá léčit duši, tělo a dětská onemocnění, dále zvyšuje imunitu, působí na srdce a páteř.
Jejich účinky můžete vyzkoušet na vlastní kůži, stačí se jen inspirovat na našem eshopu, kde naleznete i stříbrné šperky s turmalínem.
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Přejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Šperky s přírodními kameny