Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Karneol
Karneol vás zalije pocitem letního dne
Karneol bývá zbarvený oranžově, ale může být také nažloutlý nebo vínově červený. Jeho zbarvení ovlivňuje přítomnost oxidu železitého. Je poměrně tvrdý, na Mohsově stupnici má hodnotu 7/10 a dobře se s ním pracuje. Po broušení má hladký řez.
Nejvíce karneolů se najde v Brazílii a na Madagaskaru. Nachází se zde velké kameny. Další naleziště je v Indii, Skotsku, Egyptě a dokonce je možné najít karneoly také u nás v České republice v oblasti Podkrkonoší. U kamenů dovezených z Brazílie by kupec raději měl být obezřetný. Stává se totiž, že se v Brazílii za karneol falešně vydává barvený achát.
Název kamene je latinského původu. Pochází ze slova caro, což se překládá jako maso. Karneol je žilkovaný a někdy může maso připomínat, proto se pravděpodobně název ujal.
Tento lákavě zabarvený drahokam slouží ve šperkařství od nepaměti. Vyráběly se z něj také talismany, dodnes můžeme pořídit například slony z karneolu nebo kámen vybroušený do tvaru srdce. V dávných dobách se často využíval k výrobě pečetítek nebo medailonků.
Léčivé a povzbuzující vlastnosti oranžového drahokamu karneolu
Karneol je kámen, s nímž se pojí síla a vitalita. Je to drahokam, který je přiřazený planetě Slunce a pojí se s ním také energie ohně. Svému nositeli dodá odvahu a zároveň trpělivost. Pokud jej budete nosit, odežene od vás deprese a chmurné myšlenky a posílí pozitivní pohled na život. Utiší vztek a negativní vlastnosti jako jsou žárlivost a závist, dokonce nositele povzbudí v boji se závislostmi.
Jestliže máte obavy mluvit na veřejnosti, tento kámen posiluje sebedůvěru a napomáhá výřečnosti. Karneol také pomůže navodit klidný spánek a odhání nehezké sny. Pokud hledáte drahokam, který předchází onemocněním dermatologického původu, pak bude šperk – například stříbrný prsten s karneolem – ten pravý. Vhodný je i při častém krvácení z nosu nebo dalších nemocech souvisejících s krví. Dá vale frigiditě nebo impotenci. Při revmatismu či artritidě má také pozitivní vliv. Příznivé účinky má i pro člověka, který má potíže s koncentrací a roztěkaností. Karneol lze nosit u sebe celý den, obzvláště trápí-li nositele křečové žíly. Na ty je nejlepší karneol červené barvy.
Na pozitivní účinky kamene má totiž vliv i jeho barevný odstín. Karneoly zbarvené více dožluta léčí záněty močových cest, rudě zabarvené podpoří libido a metabolismus.
Energii karneol získává, stejně jako většina vzácných kamenů, ze slunce, proto je vhodné jej nabíjet na přímém slunci.
Energii karneol získává, stejně jako většina vzácných kamenů, ze slunce, proto je vhodné jej nabíjet na přímém slunci.
Ochránce duše zvaný karneol
Ve starověkém Egyptě se karneol využíval hojně jako ochrana duše po smrti. Egypťané tento kámen vkládali mrtvým do úst.
Ve zvěrokruhu je kámen určený všem, kteří se narodili ve znamení Panny, Kozoroha, Lva, Raka a Berana.
Kam vyrazit se šperkem ozdobeným kamenem karneolem
Karneol díky svému zbarvení přímo vyvolává vzpomínky na léto a horké slunce. Stejně tak jako slunce dodává energii, i ze šperku zdobeného karneolem energie přímo sálá. Pokud zvolíte k nošení šperk s tímto kamenem, ucítíte příval energie kdykoli na něj pohlédnete.
Z tohoto důvodu je šikovné zvolit stříbrný prsten s karneolem. Ruce používáme často a tak budete mít drahokam stále na očích. Stříbro nechá vyniknout výraznou oranžovou barvu. Šperk tedy rozhodně zaujme. Protože v sobě nese pocity horkých dní, bude se výborně hodit pro nošení právě během léta. Slušet bude mladé slečně, která může se šperkem zdobeným karneolem vyrazit na hudební festival, i zralé ženě, která se chce procházet letní loukou.
Stříbrný prsten s karneolem vás bude těšit i na pláži během dovolené u moře, protože se jako doplněk k takové příležitosti výborně barevně hodí. Radost vám však přinese i v zimě, kdy vám letní časy svoji barvou snadno připomene.
Doporučujeme další článek:
Úžasná moc křišťálových šperků
Publikováno v: Šperky s přírodními kameny