Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Zázračný svět zížal: Inženýři půdní plodnosti
Co je žížala
Žížaly jsou kroužkovci, kteří mají společný řád, jako pijavice. Patří zde 23 čeledí. Jejich tělo je vytvořeno z kroužků a má růžovou barvu, někdy našedlou. Na těle mají takzvaný opasek, který je hladký. Žijí na mnoha místech na světě.
Živí se organickým materiálem, který obsahuje půda. Nachází se v půdě a konzumují rostlinnou hmotu, prvoky, bakterie, houby, vířníky, hlístice a další drobné organismy. Dýchají celým tělem a pohybují se pomocí svalů. Žížaly jsou důležité pro půdní ekosystém. Provzdušňují a rozkládají půdu, vytvářejí úrodný humus, který napomáhá růstu rostlin.
V půdě žije také mnoho druhů hmyzu. Je nutný pro to, aby byla půda nakypřená a mohly v ní rostliny kořenit, je to komplexní ekosystém, kdy na sebe navzájem působí rostliny a organismy. Nejdelší česká žížala je Allolobophora hrabei, která roste až do délky půl metru. Vyskytuje se převážně na Pálavě.
Zelená zahrada
Jestliže chcete žít ekologicky, vynechte nepřírodní hnojiva a úpravy půdy a pěstujte si žížaly. Ty se vyskytují převážně v kompostu. Jsou velmi přínosné pro zdraví půdy. A jak vytvořit kvalitní kompost?
Správný kompost má obsahovat odpad z kuchyně a veškeré organické zbytky. Slupky od zeleniny, skořápky od vajíček, uschlé květiny, pytlíky od čaje a zbytky od oběda. Je dobré slupky nakrájet na drobnější kousky a vysypat je do kompostu. Můžete vložit i papíry, které jsou určeny k recyklaci.
Tvar kompostéru je většinou kruhový nebo také jiného tvaru. Vytváří si vlastní teplotu a je dobré, když se v něm pohybují žížaly. Můžete je tam dát nebo tam nalezou i samy. Měl by být přikrytý, tak, aby se z něj nelinul zápach a neobtěžoval okolí. Na kompost se hodí dát také listí, které tam tleje nebo piliny, či dřevo.
Neměl by být příliš mokrý, ani příliš suchý. V kompostu udržujte správnou vlhkost tak, aby se mohl organický odpad rozkládat. V příliš suchém kompostu se odpad špatně rozkládá.
Kvalitní půda
Zdravá půda by měla obsahovat žížaly, které jsou pro ni prospěšné. Načechrávají půdu a mají vliv také na kvalitu kompostu. Vaši zahrádku je dobré také pohnojit. Vyzkoušejte například žížalí čaj. Vyrábí se ve vermikompostéru. To je kompostovač, do kterého se ukládají zbytky potravin a také v něm žijí žížaly.
Nejčastěji se na to používá žížala kalifornská. Hnojivo se navlhčí a přirozeně rozkládá. Vermikompostér má na spodní straně výlevku, ze které vytéká rozložená organická voda. Ta poslouží jako velmi efektivní hnojivo pro rostliny a také na zušlechtění půdy.
Půdu je potřeba také pravidelně kypřit. Toho dosáhnete rýčem a motykou. Jestliže chcete sadit rostliny, je nutné odstranit větší kameny. Můžou zůstat jen menší kamínky, které nepřekážejí rozkořeňování rostlin. Ty velké umístěte třeba na skalku nebo je použijte jako lem záhonku, či si vyberte pěkné na namalování a dozdobení záhonku s květinami.
Půdu je dobré zušlechtit také mulčováním, kdy do ní dodáte mulčovací kůru, dřevěné štěpky nebo také piliny. Provzdušní ji rovněž přidání písku. Použijte i kamennou moučku, která jí dodá vápník. Stejně tak poslouží rozdrcené skořápky vajec.
Příliš jílovitá půda se dá provzdušnit štěrkovitou půdou, kde jsou drobné kamínky, které se smísí s jílem. Tak dosáhnete více sypkého složení. Žížalám se v ní bude dobře dařit a napomůžou její kvalitě. Zahrada je složitý systém, do kterého patří i hmyz a žížaly, které si můžete i pořídit.
Stačí je zakoupit ve vybraném zahradnictví. Jsou schopné se provrtat v půdě až do dvou metrů, takže prospívají nejen zelenině, ale také kořenům stromů. Žížaly mají rády ekologická hnojiva a přírodní způsob zahradničení, proto jim dejte, co potřebují a udržíte si svoji zahrádku krásnou a plnou plodin.
30 zajímavostí o žížalách
- Žížaly se vyskytují téměř po celém světě, s výjimkou polárních a pouštních oblastí.
- Existuje přibližně 7 000 druhů žížal.
- Žížaly nemají žádné končetiny, oči ani skořápku.
- Žížaly mají ústní otvor a trávicí trakt, který se táhne přes celé tělo.
- Žížaly dýchají přes svou vlhkou kůži.
- Kůže žížal obsahuje hlen, který jim pomáhá udržovat vlhkost.
- Žížaly jsou hermafrodité, což znamená, že mají jak mužské, tak ženské reprodukční orgány.
- Žížaly se rozmnožují tím, že vyměňují spermii s jinými žížalami.
- Žížaly kladou kokony, ze kterých se líhnou mladé žížaly.
- Žížaly se živí organickým materiálem, jako jsou listy, zbytky rostlin a drobné částice půdy.
- Žížaly jsou důležité pro půdní úpravu, protože jejich pohybem a stravováním zlepšují kvalitu půdy.
- Žížaly mohou zpracovat až svou vlastní váhu organického materiálu za den.
- Žížaly nemají zuby, ale používají svaly a pískové částice v půdě k drcení potravy.
- Výkaly žížal, nazývané také „červí trus“, jsou výživné pro rostliny.
- Přítomnost žížal v půdě je často považována za znak zdravého ekosystému.
- Žížaly jsou citlivé na změny teploty a vlhkosti.
- Žížaly mohou přežít několik týdnů bez jídla.
- Žížaly nemají žádné kosti a jejich tělo je tvořeno měkkým, kroužkovitým exoskeletem.
- Žížaly jsou citlivé na světlo a preferují tmavá, vlhká místa.
- Některé druhy žížal mohou dorůstat délky až 3 metry, jako je obrovská žížala z Austrálie (Megascolides australis).
- Obecně žížaly žijí 1-8 let, v závislosti na druhu a životním prostředí.
- Žížaly mohou regenerovat některé části svého těla, pokud dojde k poškození.
- Žížaly se používají v kompostování, kde přeměňují organický odpad na výživný kompost pro rostliny.
- Žížaly jsou také oblíbenou návnadou pro rybáře.
- Kompostování s využitím žížal, známé jako vermikompostování, je ekologický způsob zpracování domácího odpadu.
- Žížaly hrají důležitou roli v potravním řetězci, protože slouží jako potrava pro mnoho druhů ptáků, plazů a savců.
- Žížaly mohou zůstat dlouhé období v klidovém stavu, nazývaném estivace, aby přečkaly nepříznivé podmínky, jako je suché nebo mrazivé období.
- Charles Darwin byl jedním z prvních vědců, kteří prokázali důležitost žížal pro půdní úpravu a ekosystémy.
- Žížaly mohou přemisťovat až 10 tun půdy na akr pozemku za rok.
- Některé kultury považují žížaly za symbol plodnosti a životní síly.