Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Želvy jsou zvířata, kterých je mnoho druhů
Želva
Želvy jsou zvířata, kterých je mnoho druhů. Chovají se i doma a jsou velmi zajímavé. Dělí se na vodní a suchozemské želvy. Je to plaz, který se v průběhu milionů let téměř nezměnil.
Želvy mají krunýř, který se skládá z karapaxu a plastronu. Jsou to studenokrevní živočichové a některé druhy dorůstají velkých rozměrů. Želva je dlouhověký živočich, který se dožívá až 180 let.
Největším druhem je suchozemská želva sloní. Může mít hmotnost nejvíce 300 kg a je endemitním druhem na souostroví Galapágy. Tráví život pastvou na travnatých plochách nebo také válením v bahně.
Želvy kladou vajíčka, většinou si vyhrabou jamku a nakladou vejce, ze kterých se pak vylíhnou malé želvičky. Nejoblíbenějším druhem želv a také velmi ohroženým je kareta obrovská.
Ta je známá tím, že pravidelně každoročně klade vejce na plážích moře a z nich pak běží do moře hromady malých vylíhnutých želviček. Jsou přísně ochraňovány a častou turistickou atrakcí. Kareta je mořská želva a živí se rostlinami rostoucími na dně moře.
Nejmenší želva
Nejmenší želvou je želvička trpasličí. Je suchozemská a endemická v Jižní Africe. Vyskytuje se v jediném regionu Namaqualand. Žije na skalách a živí se drobnými sukulenty. Má délku krunýře 6 – 10 cm a hmotnost maximálně 165 g.
Chov želv
Chov želv není až tak náročný, když se naučíte, jak se svou želvou zacházet. Můžete chovat vodní želvy nebo také suchozemské. Pro vaši želvu budete potřebovat terárium, kde bude voda v případě vodních želv nebo podestýlka z pilin, pro želvu suchozemskou.
Ta je příjemným společníkem a bude vám pochodovat po domácnosti. Suchozemské želvy jsou docela rychlé a nechodí tak pomalu, jak se zdá, obzvláště menší druhy. Želva se kupuje u chovatele a má certifikát. Krmí se granulema, zeleninou a ovocem.
Potřebuje dostatek vody a je nutné vlhčit také krunýř, protože vodu natahuje i krunýřem. I suchozemskou želvu je potřeba dávat do vody, ale jen do nízké vaničky, protože neumí plavat.
Na zimu želvy podléhají zimnímu spánku a spí třeba i několik dní v domácích podmínkách. Želvy reagují na svého majitele a dokonce za ním i chodí. Rozumí si i s ostatními domácími mazlíčky.
Želvy u nás
Ač je to s podivem, želvy můžete spatřit i v českém rybníku. Není to tak zvláštní, žijí zde druhy, které byly vypuštěny lidmi a také želvy, které jsou zde obvyklé.
Českou želvou je želva bahenní. Žije přirozeně ve Střední Evropě. Dorůstá až 25 cm a má tmavý krunýř. Je masožravec a loví drobné rybky a obojživelníky. Živí se i trávou nebo květinami, pojídá pampelišky. V zimě hibernuje a nejstarší želva bahenní může mít i 120 let.
Želva jako symbol
Želva byla vždycky symbolem dlouhověkosti, štěstí a síly. Dekorace a šperky ve tvaru želvy jsou velmi vyhledávané. Slavnými želvami, které se objevily v kultuře je Velká A´Tuin z knižní série Zeměplocha, která na svém krunýři nese 4 slony a celou Zeměplochu. Další slavnou želvou je Morlor, moudrá želva z Nekonečného příběhu.
Malá želvička, jako přívěsek je krásným detailem, který vás bude zdobit, vyložený kameny, například tyrkysem nebo jantarem či sklem vám bude pořád připomínat léto a mořské pláže. Želvičky se vám mohou houpat na uších nebo také se vyjímat na hrudi.
Želva je magické zvíře Feng-Shui a je uctívána pro svou dlouhověkost, zdraví a sílu. Znamená symbol hojnosti a bohatství. Soška želvy by neměla v domácnosti chybět, aby rodina spolu držela ve vzájemné harmonii a pochopení a přinášela tak do domu jen hojnost.
Želví soška by měla být umístěna směrem na severní stranu. Můžete ji nosit i u sebe jako talisman pro štěstí. V Čínské mytologii je mnoho legend o želvách, které prožívají různé příběhy a želvy, které se dožijí tisíce let, se mohou naučit mluvit lidskou řečí.