Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Zásnuby
Zásnuby: Kde se vzaly a jak probíhají jinde ve světě?
Napadlo vás někdy, kde mají zásnuby svůj původ nebo jaké jsou zvyklosti v jiných zemích? Pojďme si o zásnubách povědět něco více.
Odkud zásnuby pocházejí
První zmínky o zásnubách pocházejí z Tóry, jedna z pěti knih hebrejské bible. Zasnoubení je zde zmíněno v souvislosti s Abrahámovým příběhem. V Talmudu se pak hovoří o zásnubních zvycích, kdy ženich při žádosti o ruku dával nevěstině otci náležitou sumu a dívka pak byla obdarována prstenem, na kterém byl zdobený domek jako symbolika společné domácnosti.
Tyto zvyky převzali staří Řekové a Římané. V Římské říši byla budoucí nevěsta obdarována železným prstenem a zásnuby se často odehrávaly na velké hostině. Tyto sňatky byly ale většinou dohodnuté, a tak do nich snoubenci nemohli příliš mluvit.
Pokud bychom šli v minulosti ještě hlouběji, zjistili bychom, že první zmínky o zásnubním prstenu pocházejí ze starověkého Egypta. Egypťané vnímali prsten jako symbol jednoty a nekonečného vesmíru.
Do Čech se zásnuby dostaly právě ze starého Říma. K zasnoubení docházelo především mezi šlechtou a vládnoucími rody, aby se zachovala linie. Nejednalo se ale o zásnuby z čisté lásky. K zásnubám často docházelo jen kvůli majetku a mocenských výhod. Tato tradice pokračovala ještě dlouhá staletí.
Zásnuby dnes
Tradicí je, že o ruku žádá muž ženu a měl by se řídit podle etikety.
1. Muž předá ženě kytici
2. Muž před ženou poklekne, aby své milované vyjádřil všechen respekt a úctu
3. Vysloví svou žádost o ruku a obdaruje ji prstenem
Dříve bylo zvykem žádat ženu o ruku v okolí rodiny, kdy budoucí snoubenku muž přišel požádat s velkou kyticí, menší kytici pak donesl matce snoubenky a dárek pro otce.
Je dobré nezapomenout ujistit rodiče budoucí nevěsty, že u nich bude jejich dcera v naprostém bezpečí.
O ruku nemusí žádat ale jen muž, k zasnoubení může dojít i ze strany ženy. Žena může požádat o ruku muže nebo ženu.
A právě popularita ženských zásnub stoupá. Jsou navíc populární i mezi celebritami. O ruku svého přítele žádala například zpěvačka Pink, lyžařka Lindsey Vonn, Elizabeth Taylor nebo Kristen Bell.
To, že muži před ženou pokleknou je samozřejmost, ale jak je to v opačném případě? Pravidla jsou víceméně flexibilní. Tudíž to, zda pokleknout nebo ne je jen čistě na vás.
Trendy zásnubní prsteny
1. Diamanty
Diamantový zásnubní prsten je nestárnoucí typem zásnubního prstenu a pochází z 15. století. Tenkrát ho nasadil na ruku Marii Burgundské arcivévody Maximilán Rakouský a od té doby se tato tradice začala šířit i do okolních zemí. Dodnes spousta lidí sází právě na diamanty.
2. Zlato
V roce 2020 se do popředí začaly dostávat prsteny z růžového zlata, které jsou méně tradiční a na snoubenčině prstu vypadají velmi něžně.
3. Tři drahokamy
Když ne jeden, tak rovnou tři. Prsten se třemi drahokamy je skvělou možností pro kreativní ženu, který nabízí i jedinečné kombinace.
4. Minimalistický prsten
Ani milovníci minimalismu nezůstanou pozadu. Zásnubní prsten v tomto duchu si oblíbí ženy, které mají rády jednoduchost a styl.
5. Květiny
Trendy květinových zásnubních prstenů je poměrně nový. V roce 2019 ho nasadila řada celebrit od Katy Perry po Irinu Shayk. Tyto prsteny jsou velmi ženské, něžně a symbolizují štěstí.
6. Dvojitý kroužek
Hitem posledních let se stal i kroužek, který je rozdělen do dvou linií a spojený kamenem. Na prstu pak působí velmi sofistikovaně a elegantně.
7. Perly
Zásnubní prsten s perlou je jedinečný a velmi elegantní. Nezapomínejte na to, že na světě neexistují dvě naprosto totožné perly, a tak vaše snoubenka bude mít skutečně jedinečný zásnubní prsten.
Zvyklosti z jiných koutů světa
Jiný kraj, jiný mrav. Však to ale znáte. A jaké jsou zvyky v různých částech světa?
1. Čína
Je zvykem, že zejména v Sečuánské provincii nevěsta musí měsíc před svatbou alespoň hodinu ronit slzy.
2. Švédsko
Zde je zvykem, že pokud ženich odejde během hostiny z místnosti, nevěstu může políbit každý host.
3. Kongo
Na svatbu v Kongu se pohlíží zcela jinak a ne tak zábavně jako v našich končinách. Zde je tradicí, že se během obřadu a focení nesmí pár vůbec usmívat.
4. Mauritánie
Pokud nemá nevěsta kila navíc, pak je poslána na "výkrm". Mauritánci preferují baculatější zemi, které jsou symbolem zdraví a blahobytu. O příliš štíhlou ženu by nikdo v Mauritánii nestál.
5. Estonsko
V naší zemi se před svatební hostinou rozbíjí talíř, jelikož střepy přinášejí štěstí. V Estonsku místo toho manželé spolu sázejí strom. No není to krásný zvyk?
Rekordy ze světa zásnub
Někteří lidé chtějí mít zásnuby nebo svatbu natolik jedinečné, že se svými kuriozitami dostávají dokonce i do Guinessovy knihy rekordů.
1. Nejméně tradiční svatební obřad
Své "ano" si řeklo 34 párů z 22 zemí světa. Na tom není skoro nic, nad čím by se člověk zarazil. Až na to, že ke svatbě došlo 10 metrů pod mořskou hladinou.
2. Nejdelší zásnuby
Do roka a do dne. Tak to platí alespoň v některých zemích. Rekordmany je jeden mexický pár, který se vzal až 62 let po zásnubách. Ženichovi v té době bylo 82 let.
3. Počet žádostí o ruku
Že se člověk může zasnoubit hned několikrát? Jedna slavná spisovatelka ale odmítla dokonce 49 žádostí o ruku.
4. Milostné dopisy
Dnes už jako kdyby milostným dopisům odzvonilo. Během 2. světové války si jeden zamilovaný pár vyměnil dokonce 6000 dopisů.
5. Las Vegas
Las Vegas je město, kde dochází každoročně až ke 100 000 svatebních sňatků.
6. Zas a znovu
Jeden manželský pár byl zasnoubený dokonce až 83krát!
7. Nejkratší sňatek
Výše zmiňovaný pár se nedá srovnávat s tímto párem z Řecka. Žádost o ruku byl totiž podán ani ne 30 minut od uzavření sňatku.
Doporučujeme tento článek: