Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Zásnubní prsten
Zásnubní prsteny - nesmírně důležitá volba
Historie zásnubních prstenů
Zásnubní prsteny jako symbol zasnoubení muže a ženy jsou dlouholetou tradicí. Na první pohled je díky prstenu vidět, že je žena zadaná. Některé názory tvrdí, že tento zvyk má kořeny již ve starém Egyptě. Tehdy lidé splétali rákos do kroužků, které sloužily jako prsteny. Tato rákosová ozdoba sloužila jako symbol věčnosti. Tvar spojeného kruhu poukazoval na to, že není začátku ani konce. Proto měl prsten tuto symboliku, kterou rychle převzaly i ostatní kultury. Dar ženě v podobě prstýnku má tak poukázat na nekonečnou lásku.
Rákosový prsten přirozeně neměl dlouhou trvanlivost. Brzy se opotřeboval a musel být stále nahrazován. Časem se začaly prsteny vyrábět z jiných materiálů. Používala se zvířecí kůže nebo také kosti vhodných tvarů účelu prst. K účelu prstenu se také opracovávala slonovina. Již v této době platilo, že čím vzácnější a nedostupnější je materiál, tím je vzácnější i prsten a tím větší důkaz lásky to je. Stejně jako tomu je dnes, i tehdy hodnota prstenu dávala najevo bohatství muže, který prsten své vyvolené daroval.
Až v 15. století se k výrobě těchto prstenů začalo používat zlato a stříbro. V té době již prsteny připomínaly vzhledem ty dnešní. Jednalo se o stříbrné zásnubní prsteny či zlaté zásnubní prsteny s různými drahými kameny a každý drahokam měl svůj význam. Diamanty symbolizovaly věrnost, rubín znamenal lásku a smaragdy byly spjaté s domovem.
Kde se prsten nosí?
Podle tradice se prsten umisťuje na čtvrtý prst. Říkává se, že jím prochází žíla lásky, nazývaná vena amoris. Žíla je podle legendy vedena z prsteníku přímo k srdci, proto kroužek bude se srdcem přímo spojený. Některé kultury přijaly zvyk nosit prsten na pravé ruce. U nás je zvyk jiný, budoucí nevěsty by měly prsten nosit na prsteníčku levé ruky. Vysvětlení se nabízejí rovnou dvě. Klasické romantické odůvodnění je to, že prsten se umisťuje na prst levé ruky z toho důvodu, že levá ruka je blíže k srdci. Druhé vysvětlení je vysvětlení praktického rázu. Většina lidí jsou praváci, proto je levá ruka mnohem méně namáhaná. Prsteníčky jsou spolu s malíky potom prsty, které jsou namáhané ze všech nejméně. Prstýnku tak hrozí mnohem menší poškození. Malíček je pak z těchto dvou prstů ten tenčí, zdobení prstenu by nemohlo tak dobře vyniknout. Proto funkce nošení zásnubního kroužku připadla na prsteníček.
Jak zjistit správnou velikost?
Jak odhadnout, jakou velikost vaše nastávající nosí, aby jí prstýnek hezky seděl, a jaké prsteny se jí vlastně líbí?
Prsten ze šperkovnice
Zkuste si nepozorovaně vypůjčit prstýnek, o kterém víte, že ho vaše milá nosí. Tento prstýnek následně můžete změřit, abyste zvolili správný rozměr při výběru toho nového. Můžete jej také odnést do zlatnictví, kde mají na měření speciální kroužky a rozměr vám zjistí. Nezapomeňte ho však co nejdříve vrátit majitelce, brzy by se mohlo plánované překvapení prozradit. Výhodou tohoto způsobu je, že uvidíte, jaký šperk se vaší milé líbí a můžete se tak inspirovat při výběru zásnubního šperku.
Pokud máte strach, že by si drahá mohla všimnout, že prsten chybí, můžete ho například obkreslit nebo se snažit porovnat rozměr například s kroužky na klíče. Při obkreslování obtáhněte tužkou vnitřní stranu prstýnku – získáte tak rozměr, který je podstatnější. Každý prsten je z jinak širokého i tvarovaného materiálu, zdobení může také na rozměrech přidat. Vnitřní strana vám ukáže, jaký musí být průměr uvnitř.
Rozhoďte sítě po příbuzenstvu a kamarádkách
Můžete zvolit taktiku vyzvídání. Je pravděpodobné, že například matka vaší nastávající bude mít přehled, jak velký prsten dceři sedne. Zpravidla pro ni už nějaký kroužek pořídila nebo mají například podobně tvarované prsty. Může snadno poznat, že pokud třeba prsten oblékne na některý ze svých prstů, bude její dceři přímo na prsteník. Podobně to může být také v případě sestry vaší partnerky. Jestliže nechcete prozrazovat chystaný plán přímo v rodině, můžete se obrátit na blízkou kamarádku. Rozhodně vám může napovědět, jaký styl prstenu se vaší přítelkyni líbí a co by u zásnubního prstenu mohla preferovat. To je cenná rada, prsten se o to více bude těšit í oblibě. Ptejte se ale kamarádky, která tajemství udrží. Okamžik jako je žádost o ruku by se neměl v žádném případě předem prozradit, kouzlo této chvíle by se rozplynulo.
Nenápadná otázka
Asi nejjednodušší variantou, jak zjistit velikost prstenu, je zeptat se přímo dotyčné slečny. Vypadá to sice, že tím budou plány vyzrazené, ale nemusí to tak vždy být. Je jen důležité zvolit správný okamžik, aby dotaz nepůsobil nápadně.
Lze slečnu zavést do některého ze zlatnictví s jinou záminkou a snažit se vybrat šperk. Partnerku můžete například požádat, aby vám pomohla s výběrem šperku pro maminku nebo mladší sestru. Napřed třeba náušnice, pak lze přejít k sekci s prstýnky. Zkoušejte prstýnky, které na první pohled nepřipomínají zásnubní, aby nebylo hned poznat, co zamýšlíte. Údaj o velikosti tak získáte nakonec hravě.
Odhad
Méně spolehlivou metodou je odhad velikosti. Je to ale způsob, který můžete zvolit, pokud přítelkyně dosud žádné prstýnky nenosí. Velikosti prstenů se uvádějí v milimetrech, které označují obvod. Užší prsty bývají kolem obvodu 50 milimetrů, silnější prsty budou okolo 60 milimetrů. Obecně platí, že vždy je lepší zvolit prsten raději větší, protože jej zlatník snáze upraví na požadovanou velikost. Zmenšit prsten je rozhodně méně problematické, než jej roztáhnout. Odhad je ale poměrně problematická varianta, protože některé ženy mají prsty sice tenké, avšak mají silnější kloub, přes který je nutno prstýnek přetáhnout, aby jej mohly nosit. To je poměrně důležité hledisko. U rovných prstů ale můžete díky odhadu velikost trefit, zvlášť když víte velikost svojí a můžete ji tak porovnat. Občas ženě sedí na prsteník velikost prstenu, který vy navléknete na malíček. To je potom skvělé vodítko při volbě vhodné velikosti.
Co by ještě mohlo pomoci při výběru?
Dominantní ruka bývá většinou silnější, než ta méně používaná. Pokud je vaše milovaná levák, patrně bude potřebovat prstýnek s větším obvodem, než je ten, který nosí na pravé ruce. A naopak.
Nejčastější rozměr prstýnků, který nosí mladé ženy je 52, 53 a 54 milimetrů.
Prsteny, které jsou širší, bývají ve vnitřním průměru užší než prsteny tenké. Z toho vyplývá, že pokud se jedná o tenký prstýnek, může být o něco menšího rozměru než prsten z masivnějšího kroužku, u kterého bude lepší zvolit o cca 3 mm větší velikost.
Velikost prstu se může měnit v závislosti na počasí nebo denní době. V zimě máme prsty tenčí než v létě, protože jsou zkřehlé mrazem. Prstýnek, který v horkém letním dni padne jako ulitý tak v prosinci může padat. V létě míváme prsty zpravidla oteklejší a tyto změny mohou probíhat i během dne. Ráno bude mít vaše nastávající pravděpodobně prsty o něco silnější než k večeru.
Jak by měl ideální zásnubní prsten vypadat?
Jestliže už jste zvládl bojový úkol s volbou správné velikosti, pak už vás čeká jen ta příjemnější část – prsten pro svoji přítelkyni vybrat. Důležité je mít na paměti, jak správný zásnubní prsten vypadá.
V první řadě je třeba si uvědomit, že zásnubní prsten je něco, čím žádáte svou drahou o to, aby s vámi strávila celý život. Zásnubní prsten by měl mít rozhodně kamínek. Říká se, že počet kamenů na prstenu ukazuje, do kolika let od zasnoubení proběhne svatba. Nejčastěji to bývá jeden kámen, což značí, že do roka budou partneři svoji. Nestárnoucí hvězdou je v případě zásnubních kamenů diamant, ať už se jedná o zlaté zásnubní prsteny nebo stříbrné zásnubní prsteny. V poslední době se díky čím dál větší oblibě přírodních minerálních kamenů dostávají do popředí také neobvyklé zásnubní prsteny. Mohou být zdobené jakýmkoli minerálem. Takový prsten má proti klasickému diamantu výhodu, že minerály mají pozitivní vlastnosti, které žena ocení při nošení a dostávají tak ke svému prvotnímu smyslu ještě skvělý bonus. Navíc jsou rozhodně neotřelé a vaše budoucí nevěsta získá naprosto originální kousek. Podívejte se na neobvyklé zásnubní prsteny na e-shopu a vyberte ten nej!
Na závěr 7 tipů na žádost o ruku:
Klasická večeře při svíčkách – je to nejběžnější způsob, jak požádat o ruku. Pozvete partnerku na večeři a ve vhodný okamžik z kapsy vytáhnete krabičku s prstenem. Může se to zdát fádní, ale proč měnit něco, co zaručeně funguje?
Během večeře požádejte číšníka, aby přinesl prsten na podnosu namísto dezertu. Další způsob, jak udělat večeři nezapomenutelnou.
Existují ale i originálnější možnosti. Můžete například zvolit žádost o ruku přes oblíbené rádio vaší přítelkyně, o němž víte, že ho v určitou dobu poslouchá. Dobrou volbou jsou například písničky na přání nebo jiné rozhlasové vzkazy, kde vám moderátor může připravit půdu a vy se pak můžete vyznat ze svých citů.
Poslední dobou se k vyznání lásky nebo žádosti o ruku využívají také placené reklamní plochy, především billboardy. Jen je třeba správně zvolit umístění – třeba billboard naproti autobusové zastávce, z níž každý den vaše drahá jezdí do práce. Při čekání vyznání zcela jistě nepřehlédne. Buďte připravený ve správnou chvíli s prstýnkem.
Dalším neotřelým tipem je žádost o ruku vlající za menším letadlem. Je třeba správné načasování, aby letadlo zakroužilo nad místem, kde prožíváte romantickou chvíli. Může to být oběd v luxusní zahradní restauraci nebo piknik v parku.
Domluvte se v nějakém divadle nebo na koncertě, kam slečnu pozvete, aby uvaděč nebo interpret veřejně sdělil ta správná slova. Vy jen vyčkávejte vedle slečny na vyslovené „ano“ a mějte připravený prstýnek.
Dnešní digitální doba se dá využít i k žádosti o ruku. Je hezké udělat video ze společných fotografií, na kterých jste šťastní a podkreslit jej oblíbenou písní, která vás provází vztahem. Na konci videa se může objevit ona očekávaná otázka.
Věnujte výběru prstenu dostatek času a nepodceňte ho. Pro každou ženu je tato chvíle naprosto neopakovatelná a jedinečná. Rozhodně máte z čeho vybírat, tak hodně štěstí!