Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Vydra má lehké a štíhlé tělo s krátkýma nohama
Vydra
Vydra má lehké a štíhlé tělo s krátkýma nohama, silným krkem a dlouhým zploštělým ocasem, který jí pomáhá ladně se pohybovat vodou.
Vzhled vydry
Vydra je živočich, který nese 13 druhů polovodních savců patřící do čeledi lasicovitých a vyznačují se hravým chováním. Schopnost plavat je u většiny druhů ještě umocněna čtyřmi nohami. Dva druhy jsou mořské, ostatní žijí převážně ve sladké vodě - Zbarvení srsti je v různých odstínech hnědé se světlejším bříškem.
Sladkovodní vydry
Jedenáct druhů často označovaných jako vydry říční se vyskytuje po celé Severní Americe, Jižní Americe, Evropě, Africe a Asii ve sladkovodních ekosystémech, kde se vyskytuje hojnost kořisti, jako jsou ryby, raci, krabi, mlži a žáby.
Většina vyder říčních je oportunistická a živí se tím, co je nejsnáze dostupné. Strava se často mění sezónně nebo lokálně podle toho, jaká kořist je k dispozici. Vydry říční loví vizuálně, když pronásledují ryby, ale používají i svou manuální zručnost, aby zpod kamenů vytlačily kraby a raky.
Vydry mořské
Dva druhy vyder jsou výhradně mořské. Enhydra lutris z tichomořského pobřeží Severní Ameriky a mnohem menší Lontra felina z pobřeží Peru a Chile. Obě jsou závislé výhradně na mořské kořisti. Vydry mořské jsou dobře přizpůsobeny mořskému životu.
Velké plíce tohoto druhu umožňují dlouhé ponory a zajišťují vztlak a hustá srst poskytuje izolaci. Mořské vydry navíc mohou pít slanou vodu, a tak mohou zůstat v moři i několik dní. Vydry mořské jsou obvykle samotářské, ale někdy se vyskytují ve skupinách. Podél pobřeží Aljašky byly pozorovány tlupy čítající až 2 000 jedinců.
Ochrana a klasifikace
Téměř všechny druhy vyder čelí s pokračující urbanizací a těžbou dřeva rostoucímu ohrožení. Severoamerické vydry říční jsou stále loveny v rámci komerčního obchodu s kožešinami, ale hlavní hrozbou pro ostatní je ničení mokřadních biotopů a znečištění.
Těžké kovy a kontaminující látky, jako je rtuť a PCB, se hromadí ve vydřích tkáních a časem zhoršují reprodukci i přežití. Znečištění ovlivňuje také populace ryb, na nichž jsou vydry často závislé.
Zachování zbývajících mokřadů a obnova kvality vody jsou v současnosti nejdůležitějšími kroky k zajištění budoucnosti vyder.
Zajímavosti ze života vyder
Domovem mořských vyder je Aljaška
Přibližně 90 % všech vyder mořských na světě žije na pobřeží Aljašky. Mnoho z nich žije ve vodách obklopujících veřejná území, včetně národní rezervace Kodiak, národního parku Kenai Fjords a národního parku Glacier Bay.
Vydry na pokraji vyhubení
Vydry mořské, které byly v 18. a 19. století loveny obchodníky s kožešinami až na pokraj vyhubení, byly poprvé chráněny Mezinárodní smlouvou o kožešinových vydrách v roce 1911.
Vydry mořské ve Spojených státech získaly další ochranu přijetím zákona o ochraně mořských savců a zákona o ohrožených druzích v 70. letech 20. století.
Šikovní strávnici
Vydry mořské denně sežerou 25 % své tělesné hmotnosti v potravě. Vydry mořské mají na jídelníčku mořské ježky, kraby, mušle a škeble, které, jak známo, rozlousknou kamenem a jedí, zatímco plavou ve vodě.
Vydří bobky mají ten nejpodivnější zápach
Vydří bobky mají tak jedinečný zápach, že dokonce skončily s vlastním názvem - spraint. Někteří říkají, že je to nejméně zapáchající hovínko z celé zvířecí říše, zatímco jiní tvrdí, že je to to úplně nejhorší. Vědci tvrdí, že jeho zápach je podobný zápachu fialek.
Šperky s motivem vydry
Protože vydry jsou silně spojeny s vodním tokem, nesou duchovní význam, který nás vybízí k tomu, abychom si uvědomovali své emoce a neustále nacházeli a zvali do svého života radost. Vydry jsou také známé tím, že jsou obětavými rodiči, jsou krásnou přírodou.