Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Vesuv: Sopka, která zničila Pompeje
Zkáza Pompejí
Velká erupce Vesuvu se odehrála v roce 79 n. l.. Ta zničila města Pompeje a Herkulaneum. Města byla pokryta velkou vrstvou popela a bahna. Při této erupci sopky zahynulo velké množství lidí, i když není známo kolik. Hora Somma se poté zřítila a vytvořila Vesuv.
Tato velká erupce se také nazývá komplex Somma Vesuv. Římská města jako Pompeje a Herkulaneum tak byla vyhlazena v roce 79 n. l., ale i v následujících staletích sopka vybuchla několikrát, až do roku 1631. Po tomto roce byla aktivita stále měřena malými erupcemi, které však již nebyly příliš explozivní.
Poslední menší erupce pochází z roku 1944. Vesuv je aktivní i dnes a tato činnost je dobře měřitelná.
Národní park Vesuv
Vesuv je dnes možné navštívit a od roku 1995 má status národního parku. Kolem sopky a na jejím vrcholu najdete turistické stezky, po kterých můžete poznat zvláštní sopečnou krajinu. Dokonce je možné projít se i kolem kráteru.
Jakmile po náročné chůzi do kopce dorazíte k ústí kráteru, uvidíte z něj občas vycházet kouř, ale nic víc. Kromě toho se vám naskytne také krásný výhled na město Neapol.
Geologie
Vesuv je součástí kampánského sopečného oblouku, linie sopek, které se vytvořily nad subdukční zónou vzniklou sbližováním africké a euroasijské desky. Tato subdukční zóna se táhne po celé délce italského poloostrova a je také zdrojem dalších sopek, jako je Etna, Flegrejská pole, Vulcano a Stromboli.
Pod Vesuvem se spodní část subdukční desky odtrhla a oddělila od horní části a vytvořila tzv. "deskové okno". Díky tomu se horniny Vesuvu chemicky mírně liší od hornin vyvržených ostatními kampánskými sopkami.
Nebezpečí Vesuvu
Kužel známý jako Vesuv začal růst v kaldeře sopky Somma, která naposledy vybuchla asi před 17 000 lety. Většina hornin vyvržených z Vesuvu je andezit, středně těžká sopečná hornina (asi 53-63 % křemíku).
Andezitová láva vytváří explozivní erupce nejrůznějšího rozsahu, což z Vesuvu činí obzvláště nebezpečnou a nepředvídatelnou sopku. Strombolové erupce (výbuchy magmatu z bazénu v kanálu sopky) a lávové proudy z vrcholových a bočních puklin jsou relativně malé.
Mnohem větší dosah mají pliniové erupce (obrovské výbuchy, při nichž vznikají sloupy plynu, popela a hornin, které mohou stoupat desítky kilometrů do atmosféry), které v blízkosti Vesuvu zničily obrovskými spady popela a pyroklastickými proudy celá starověká města.
V současné době je Vesuv klidný, projevuje se pouze slabou seismickou (zemětřesnou) aktivitou a výrony plynů z fumarol v jeho vrcholovém kráteru, ale v budoucnu by se mohla obnovit prudší aktivita.
Aktuální stav
Nejvážnější zemětřesení otřáslo Neapolí v říjnu 1999. Zemětřesení o síle 3,6 stupně bylo cítit až 24 km od úpatí sopky a mělo stejnou sílu jako zemětřesení, ke kterému došlo 17 let před posledním skutečně velkým výbuchem, který zničil Neapol v roce 1631.
V roce 2016 odhalily vykopávky na předměstí Pompejí další oběti sopečné erupce. Podle prohlášení Soprintendenza Pompei, italského úřadu pověřeného správou starověké lokality, objevili archeologové v troskách obchodu ostatky čtyř lidí, včetně jedné dospívající dívky.
Okolí Vesuvu se pyšní na minerály bohatou půdou
Možná se divíte, proč tolik lidí žilo a žije ve stínu Vesuvu. Odpověď je jednoduchá, sopečná půda je fantastická pro růst rostlin! Popel a lávové usazeniny, které po sobě sopka zanechala, jsou bohaté na minerály, jako je draslík, fosfor a dusík, a vytvářejí neuvěřitelně úrodnou půdu.
V Irpinii, městečku nedaleko Vesuvu, se pěstuje červená odrůda Aglianico a bílé odrůdy Fiano a Greco do Tufo, z nichž se vyrábí vynikající vína. Na Vesuvu se pěstuje také odrůda rajčat "Pomodorino del Piennolo del Vesuvio", která získala chráněný zeměpisný status označující její kvalitu.
Díky pórovitosti ztvrdlé lávy se v ní také dokonale uchovává voda, která se v zemi chová jako houba. Díky tomu mnohé vinice v okolí Vesuvu nepotřebují v letních měsících žádné umělé zavlažování, protože houbovitá zemina pomalu uvolňuje vodu, která zásobuje révu.
30 zajímavostí o Vesuvu
- Vesuv je jedna z nejznámějších sopek na světě.
- S výškou 1 281 metrů nad mořem je to jedna z nejnižších velkých sopek.
- Nachází se na západním pobřeží Itálie, asi 9 km východně od Neapole.
- Vesuv je součástí sopečného řetězce nazývaného Kampánský oblouk.
- Jedná se o stratovulkán, což znamená, že je složen z několika vrstev lávy a popela.
- Má dva krátery, které se nazývají Gran Cono a Valle del Gigante.
- Vesuv je jednou z nejaktivnějších sopek na světě.
- Je to jediná sopka na evropském kontinentu, která vybuchla v posledních 100 letech.
- Od roku 79 n.l. došlo k více než 30 velkým erupcím.
- Nejznámější erupce Vesuvu se odehrála v roce 79 n.l., kdy zničila starověká města Pompeje a Herculaneum.
- Erupce v roce 79 n.l. způsobila smrt asi 16 000 lidí.
- Tato erupce byla jednou z nejsilnějších a nejničivějších v historii sopek.
- Známý historik Plinius starší zemřel během erupce v roce 79 n.l., když se pokoušel zachránit přátele a příbuzné.
- Vesuv je jedinou sopkou na evropském kontinentu, která byla v historii prozkoumána během erupce.
- Díky své poloze a historii je Vesuv jedním z nejlépe sledovaných sopek na světě.
- Vesuv je součástí Národního parku Vesuvio, který byl založen v roce 1995.
- Sopka je oblíbenou turistickou atrakcí, kterou navštíví více než milion turistů ročně.
- Vesuv je významným symbolem Itálie a Neapole.
- Vesuv je také námětem mnoha uměleckých děl, včetně obrazů, básní a románů.
- Vědci věří, že Vesuv je stále aktivní sopkou s potenciálem dalších erupcí.
- Poslední erupce Vesuvu nastala v roce 1944 během druhé světové války a způsobila značné škody.
- Vesuv je součástí tzv. Decade Volcanoes, což je seznam 16 sopek, které jsou považovány za obzvláště nebezpečné kvůli své blízkosti k hustě osídleným oblastem.
- Přibližně 3 miliony lidí žije v blízkosti Vesuvu, což z něj činí jednu z nejnebezpečnějších sopek na světě.
- Vědci a vulkanologové sledují Vesuv neustále, aby mohli včas varovat obyvatelstvo před možnou erupcí.
- Prozkoumání Pompejí a Herculanea odhalilo mnoho informací o životě ve starověkém Římě, včetně architektury, umění, potravin a způsobu života.
- V současnosti existují plány na evakuaci obyvatelstva v případě výstrahy před erupcí, aby se minimalizovaly ztráty na životech a majetku.
- V minulosti byla láva z Vesuvu používána jako stavební materiál pro stavbu místních domů a hradních zdí.
- Podle starověkých pověstí byl Vesuv domovem bájného římského boha ohně a kovářství, Vulcana.
- Vesuv je také zmiňován v dílech mnoha slavných spisovatelů, jako jsou Charles Dickens, Alexandre Dumas nebo Mark Twain.
- Sopka je oblíbenou atrakcí pro školní výlety a výukové programy, které představují příležitost pro studenty učit se o geologii, vulkanologii a historii starověkého Říma.