Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Valentýn: Svátek sv. Valentýna připadá každoročně na 14. únor
Valentýn
Svátek sv. Valentýna připadá každoročně na 14. únor a v tuzemsku se k němu staví na rozdíl od většiny zemí západního světa mnoho lidí poměrně laxně.
To je dáno především rozporem mezi původním vnímáním měsíce května jako oficiálního máchovského času zamilovaných a přebíranými tradicemi v rámci obecné globalizace. Svátek sv. Valentýna se u nás ovšem usadil a pomalu získává stále více příznivců.
Nakonec proč ne – toužíte-li někomu vyznat lásku nebo ji oslavit se svým milovaným protějškem, proč to neudělat v den, který je k tomuto účelu určen.
Historie a tradice svátku sv. Valentýna
Přestože se o vzniku či impulzu ke vzniku tohoto svátku vedou často spory, jelikož odkazuje na několik legend, je jeho poselství jednoznačné – ukázat světu, že právě váš partner je ten, s nímž chcete strávit zbytek života.
Také proto se mnoho lidí právě v tento den zasnubuje. Nicméně původ svátku zřejmě není tak romantický, jak jeho oslavy.
Legendy vztahující se k původu svátku sv. Valentýna
Vznik svátku sv. Valentýna se datuje do kance 5. století, kdy byl jako svátek zamilovaných ustanoven v rámci křesťanské náboženské tradice. Jako většina svátků však pochází z pohanských zvyků, které v polovině února oslavovaly svátky plodnosti spojené s rituálními obětmi (tyto zvyky jsou připisovány především antické době).
Svátek zamilovaných byl ustanoven právě do tohoto období, aby (obdobně jako Vánoce či Velikonoce) zjednodušil rozšiřování křesťanství. Také proto během jeho ustanovení nebylo tehdejším papežem Gelasiem I. Uvedeno, kdo sv.
Valentýn byl a čím se o svatořečení zasloužil. K tomuto tématu se vyjadřují hned dvě legendy, podle nichž měl Valentýn žít v Římě v době vlády císaře Claudia II.
Jedna legenda praví, že se jednalo o křesťanského kněze, který oddával zamilované vojáky, kteří měli zakázáno se ženit, aby je zodpovědnost za manželku a rodinu neodváděla od vojenských povinností.
Druhá legenda popisuje Valentýna jako mučedníka, jenž se nezřekl křesťanské víry, a proto byl popraven. Návaznost na oslavu zamilovaných je v tomto případě spojena s jeho láskou k dceři žalářníka, které před popravou vrátil zrak a nechal ji dopis na rozloučenou (v čemž je spatřován původ tradice posílání valentýnských přáníček).
Ať už je tedy původ svátku jakýkoliv, jeho tradice se usadila prakticky v celém světě hlavně kvůli poměrně masivnímu tlaku moderních médií.
Oslavy a tradice spojené se svátkem sv. Valentýna
Datum 14. února je pro svátek sv. Valentýna obecně nejčastější, i když v některých státech je stanoven na jiný den.Oslavy dokonce přijaly i některé asijské země, které s původně evropským křesťanským svátkem neměly příliš dočinění. Klasické tradice, které jsou obecně dodržovány, zahrnují:
- obdarovávání – vzájemné, nebo pouze ze strany mužského partnera, a to obvykle sladkostmi, šperky, plyšovými zvířátky nebo květinami, jež mají ve spojení s oslavami speciální symboliku
- romantickou večeři či speciální večerní program pouze pro dva
- zasílání přáníček – valentýnek – odkazující se na legendy o sv. Valentýnovi, které v 19. století obnovil britský obchodník
Řada lidí považuje tradice svátku sv. Valentýna za poměrně kýčové, což je spojeno především s vybranými symboly a jejich komerčním využíváním – hlavními symboly jsou rudá srdce, růžová barva a obecně květinové vzory, které jsou mnohdy opravdu kombinovány velmi výrazným způsobem. Tradiční květinou je rudá růže. Pokud se ovšem lidé svátek rozhodnou slavit, obvykle se od komerčního tlaku oprošťují a vybírají pro své protějšky takové způsoby, jak projevit své city, které poukazují na to, jak jim na nich záleží.
Netradiční přístup ke svátku sv. Valentýna
Vzhledem k rozšíření svátku a jeho výhodám pro prodejce různého souvisejícího zboží se jeho novodobé oslavy vedle uvedených tradic zaměřují v některých zemích také na další zvyky. Odklon od tradičního přístupu můžeme zaznamenat nejen v asijských zemích, ale také ve zvláštnostech, které jsou uplatňovány tady v Evropě. Odlišné přístupy mají například v:
- Japonsku, kde obdarovávají na sv. Valentýna především ženy muže, v tento svátek jsou muži hýčkáni a ženy pro ně připravují různá překvapení – mince se pak obrátí v polovině března (svátek označovaný jako Bílý den), kdy jsou zase hýčkány ženy a je tradicí, že dostanou dary v třikrát větší hodnotě
- Tchaj-wanu – obdobou japonských zvyků jsou oslavy sv. Valentýna a Bílého dne na Tchaj-wanu, zde však zůstává zachováno obdarovávání žen v únoru a mužů až v březnu
- Filipínách, kde se kromě klasických tradic navíc pořádají 14. února hromadné svatby, kdy počet oddaných zamilovaných párů obvykle trhá rekordy
- severských zemích – zde se svátek sv. Valentýna kombinuje s Velikonocemi, přičemž tradice spočívá v zasílání šifrovaných přáníček ženám, jež musí uhodnout, kdo je odesílal, na základě úspěšnosti pak o Velikonocích dostanou nebo darují čokoládové vajíčko
- Peru – Peruánci převzali především tradici vzájemného obdarovávání se květinami – na rozdíl od zbytku světa však neholdují rudým růžím, nýbrž orchidejím
- Jihoafrické republice – ženy se na den sv. Valentýna ozdobí jménem svého vyvoleného
- Německo – tradičním dárkem v Německu je malované perníkové prasátko
Svátek zamilovaných, jež se ve většině křesťanských zemí slaví 14. února v některých zemích nahrazují obdobné oslavy, které mohou opěvovat nejen lásku ale i přátelství. Alternativy dne sv. Valentýna se obvykle slaví velmi podobně – buď romantickými gesty směřovanými k milované osobě, anebo kýčovitými dárky či sladkostmi, kterými jsou obdarováváni blízcí. Při výběru vhodného dárku ke dni sv. Valentýna u nás se však nabízí řada možností.
Oslavy svátku sv. Valentýna v České republice
U nás a také u obdobně zaměřených sousedů, kteří si prošli tradicemi komunistického režimu, nemá svátek sv. Valentýna specificky zapuštěné kořeny, jeho tradice si ovšem postupně nachází své místo.
Vzhledem k obecné tendenci slavit především svátky oslavující ženství (Den matek, Den žen) je i svátek sv. Valentýna chápán spíše jako svátek žen – mužská část populace sice má také vlastní svátky, obvykle však na ně není kladen až takový důraz.
Na sv. Valentýna jsou tak obdarovávány především ženy, ačkoliv muži nepřijdou zkrátka a často obdrží rovněž drobný dárek, který má vyjádřit ženinu náklonnost.
Tradice obdarovávání u nás
Češi převzali většinu klasických valentýnských tradic, k nimž patří především romantická gesta. Pokud se páry rozhodnou svátek sv. Valentýna slavit, obvykle plánují na večer netradiční romantickou večeři, výjimkou však není ani výlet nebo romantický víkend (zvláště připadá-li svátek na volný den).
Součástí oslavy vztahu zamilovaného páru pak bývá přípitek a překvapení v podobě daru. Nezadaní v tento den posílají přáníčka svým vyvoleným, ale také kamarádům.
Obecně není svátek u nezadaných vnímán tak tragicky jako v zemích se silnou valentýnskou tradicí, kde se v tento ten řada lidí bez partnera ocitá v silné sociální izolaci.
Tipy na dárky pro zamilované ke svátku sv. Valentýna
Obdarování partnera u příležitosti svátku sv. Valentýna je obvykle poměrně intimní záležitostí, ať už vybíráte dárek pro ženu nebo pro muže. Charakter i hodnota dárku závisí na řadě faktorů, které zahrnují především:
- věk partnera – mladé páry se obdarovávají jednoduchými drobnými dárky, které mívají spíše psychologickou hodnotu
- délka trvání vztahu – v počátcích vztahu zpravidla dárky rovněž nedosahují velikých hodnot a mají spíše symbolizovat náklonnost
- zájmy a preference partnera – nenosí-li partnerka šperky, nebo se z nějakého důvodu vyhýbá čokoládě, je pro ni takový dárek nevhodný, ideální je vybírat dárek podle toho, co má váš protějšek rád
Chybí-li vám inspirace, možná naleznete vhodný dárek v následujícím seznamu.
Čokoláda
Čokoláda nebo bonboniéra je klasickým valentýnským dárkem – je to příjemné zpestření běžného jídelníčku.
Tento typ dárku se hodí pro všechny kategorie vztahů, u dlouhodobějších je lepší vybírat dražší čokoládové sety, ideálně takové, které obsahují výběr kvalitních čokolád s různými (i netradičními) příchutěmi. Hodí se jak pro ženy, tak pro muže.
Plyšová zvířátka
Jako valentýnský dárek jsou plyšová zvířátka nebo hračky (medvídci, pejsci, ale i srdce či emotikony) především u mladších generací nebo vztahů, které jsou zatím v počátcích. Dárek může být vnímán jako poměrně infantilní, proto byste jej měli preferovat pouze pokud víte, že partnera potěší.
Hodí se především k obdarovávání dívek a žen, zvláštní typy plyšových produktů např. se speciální filmovou tématikou však mohou být také vhodným dárkem pro muže.
Spodní prádlo
Spodní prádlo nabízí řadu variant, a proto i možností výběru skvělého dárku – často můžete sehnat také spodní prádlo přímo s valentýnkou (až kýčovitou tématikou) v relativně vtipných variacích.
U mužů se jedná především o boxerky s různými vzory jako jsou srdíčka, medvídci či květinky, pro ženy je tato oblast mnohem širší – od vtipných kalhotek se můžete dostat až k poměrně drahému luxusnímu prádlu. Spodní prádlo je tak vhodným řešením pro jakýkoliv typ vztahu.
Květiny
Květiny jsou tradičním valentýnským dárkem, který v našich končinách dostávají především ženy. Výběr se neomezuje pouze na symbolické rudé růže, lepší je vybírat takovou květinu, kterou má žena ráda, a nechat ji svázat do kytice. Trvanlivější variantou jsou pak krásné kvetoucí pokojovky.
Drobné stříbrné šperky
Šperky patří rovněž mezi klasické valentýnské dárky, které preferují především ženy. Stříbro jako základní drahý kov, z něhož jsou šperky vyrobeny, nabízí krásnou levnější variantu náročných šperků. Hodí se proto především pro mladší páry nebo vztahy, které jsou v počátcích.
Výběr je v tomto případě velmi široký – nejčastěji se jedná o stříbrný prsten s nevšedním designem nebo s kamínkem, případně obdobně laděné stříbrné náušnice.
Velmi dobrou volbou pak může být drobný řetízek v podobě stříbrného náhrdelníku nebo stříbrného náramku. Tento druh dárku je vhodný především pro dívky a mladé ženy.
Stříbrný přívěsek či brož
Náročnějším typem stříbrného šperku jsou pak přívěsky nebo brože. Stříbrný přívěsek se může umístit na řetízek nebo náramek, jedná se však již o poměrně propracovaný šperk, který bývá vykládán přírodními kameny a krásně strukturovaný, případně v sobě může nést zvláštní symboliku.
Velmi oblíbenými jsou pak medailonky (otevíratelné přívěsky s vnitřním prostorem, ale i neotevírací), nebo různě tvarované do podoby znamení či srdce nebo speciálních symbolů. Obdobným způsobem jsou pak řešeny také stříbrné brože, které nabízí nepřeberné množství tvarů, designů a dekorů.
Zlatý prsten
O něco dražší variací na stříbrné šperky jsou pak šperky zlaté. Ty je možné pořídit navíc v různých odstínech zlata – v dnešní době ustupuje tradiční žlutá a nahrazuje ji zlato bílé či růžové.
Klasickým valentýnským dárkem je pak zlatý prsten, který může být osazen různými drahými kameny, polodrahokamy apod. Tento dárek se hodí nejen pro páry, které se chystají zasnoubit, ale také pro ty, kteří jsou spolu již dlouho. Zlatý prsten je vhodným dárkem také pro muže.
Zlaté šperky
Vedle klasických prstenů můžete partnerku (ale i partnera) potěšit řetízkem s přívěskem, a to buď ve valentýnském duchu, nebo naopak s intimním či romantickým motivem, jež je vybírán na základě znalosti protějšku.
Ten může Zlaté šperky obvykle dostávají ženy a dívky, ale také muži, kteří jsou v dlouhodobějším vztahu.
Šperky z jiných materiálů
Kromě zlata a stříbra lze pořídit řadu šperků z různých jiných materiálů – z trvanlivých kovů jako jsou platina nebo chirurgická ocel, ale také z přírodnin. Vždy je potřeba se orientovat podle toho, jaké jsou partnerovy preference.
Zážitkové dárky
U vztahů, které již nějakou dobu trvají, je svátek sv. Valentýna vhodnou příležitostí k obdarovávání skupinovými zážitkovými dárky. Vedle romantické večeře se může jednat o dovolenou, výlet nebo poukázku na extrémní sporty či vyhlídkové lety. Možností je v tomto případě opravdu hodně.
Další tipy
Podle náročnosti si můžete vybírat také z různých jednoduchých valentýnských dárků. Velmi dobře se uplatňují dárky DIY, které se obvykle zaměřují na drobnosti v podobě speciálních šperků nebo vybavení do pokoje (rámečky na fotky, fotoalba apod.).
Další variantou je například dražší alkohol či jiné pochutiny. Obvyklým společným jmenovatelem valentýnského dárku je ovšem skutečnost, že se nejedná o věc vyloženě praktickou, ale takovou, která člověku připomene, jak vám na něm záleží.