Josh Swiller se narodil v roce 1972 v New Yorku. V dětství trpěl ztrátou sluchu, což mu způsobilo řadu problémů při...
Užovka žije hojně v Evropě a západní Asii

Užovka
Užovka kostkovaná je had vyskytující se v Eurasii. Její zbarvení může být od šedozeleného až po hnědavé nebo téměř černé s tmavými skvrnami na hřbetě. Břicho je někdy živě zbarvené do žluta nebo oranžova s černými skvrnami, velmi podobnými kostkám, odtud pochází název tohoto plaza.

Vzhled a charakteristika užovky
Tělo užovky je břidlicově šedé až olivové se dvěma řadami více či méně výrazných černých skvrn. Tyto skvrny mohou přecházet jedna v druhou a směrem ke středu hřbetu dokonce splývat.
Na bocích se může nacházet podélná řada tmavých skvrn. Tento druh dosahuje délky těla mezi 60 a 90 cm, ale extrémně velcí jedinci mohou dosahovat až 150 cm. Šupiny jsou silně kýlnaté.
Užovka žije hojně v Evropě a západní Asii. Tento druh hadů se lépe pohybuje ve vodě a má štíhlejší tělo. Většinou jsou dobře vidět v lese nebo na poušti, někdy i v horských potocích. Užovky se nejčastěji živí rybami, ale pokud mají možnost, nepohrdnou ani obojživelníky.
Užovka je poněkud plachá a nemají žádný jed. Na obranu však mohou vypouštět velmi nepříjemný zápach. Tento druh hada se také brání tak, že zaujme polohu mrtvého tvora.

Biologie
Žije především v blízkosti říčních toků nebo jezer, často se živí rybami. Někdy se živí také obojživelníky, jako jsou žáby, ropuchy a pulci. V období páření, březen-duben-květen, se shlukují do velkých skupin.
Kladení vajec probíhá obvykle v červenci a jedna snůška obsahuje 10-30 vajec. Mladí hadi se líhnou začátkem září. Užovky jsou suchozemští tvorové, ale většinu času tráví ve vodě, kde loví ryby a jiné vodní živočichy. Když se cítí ohroženi, šíří ze své kloaky velmi nepříjemně páchnoucí sekret nebo hrají mrtvé.

Chování
Užovky jsou zcela doma ve vodě i na vodě. Ve skutečnosti loví pouze ve vodě a loví malé ryby, žáby a mloky. Své oběti sledují na dně řeky nebo rybníka, pod kameny nebo větvemi, nebo se ukotví ocasem a bleskurychle se vrhnou na kořist, která plave kolem.
V červnu a červenci klade užovka kostkovaná 5 až 25 vajíček do volné půdy nebo tlejících kmenů stromů. Přibližně po dvou měsících se líhnou mláďata o délce těla kolem 20 cm. V případě ohrožení užovka kostkovaná bezhlučně sklouzne do vody a potopí se do bezpečí.

Komunikace
O tom, jak spolu tito kostkovití hadi komunikují, nejsou k dispozici žádné relevantní informace. K obraně používají hadi obecně metody, jako je syčení a maskování. Ke komunikaci používají také řeč těla, feromony a vomeronazální systém. Další zajímavostí je, že hadi mají vnitřní uši.

Symbolika a duchovní význam užovky
Stejně jako většina hadů, tak i užovka symbolizuje řadu věcí. Moudrost, ochranu, znovuzrození, plodnost, léčení, obnovu a primární energii.
Stejně jako hadi svlékají kůži, je i pohled na užovku nebo snění o něm znamením znovuzrození a obnovy. V mnoha kulturách však mají temný význam, často symbolizují zlo, zkázu a pokušení.

Užovka ve snu
Mít sen, ve kterém se vyskytuje užovka, neznamená špatné znamení. Ve skutečnosti je to znamení, že jste zapojeni do toxického chování a dostáváte varování, abyste se změnili.
A není to zpráva, kterou byste měli ignorovat. Sen o užovce v negativním smyslu, kdy se zdá, že máte strach, je signálem, že se příliš stresujete.

Symbolika užovky v mytologii a folklóru
Symbolika užovky se vyskytuje po celém světě, včetně Severní Ameriky, Afriky, Indie, Číny, Japonska, Ukrajiny a dalších zemí. Pochází také ze starověkého Řecka a možná existovala i dávno předtím, protože hadi existují již stovky milionů let.

Význam užovky jako totemového zvířete
Duchovní zvířata jsou životními průvodci, kteří lidem dávají lekce, protože nás vedou správným směrem. Totemová zvířata jsou také duchovními průvodci, ale také ochránci, kteří se objevují, když neuznáváme svůj vyšší cíl.
