Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Trilobit
Miliony let stará inspirace
Miliony let stará inspirace: Šperky s trilobitem odhalují tajemství Země. O trilobitech jste se určitě učili ve škole. Víte ale, že se s nimi můžete setkat i jinde než v muzeu a že mohou dokonce zdobit váš šperk?
Co je to trilobit?
Trilobiti patří k nejznámějším a nejrozšířenějším fosiliím. Jde o živočichy, kteří se objevili již ve starších prvohorách, konkrétně v první periodě nazvané kambrium. Jejich stáří tedy může dosahovat i více než 500 milionů let.
Trilobity můžeme zařadit do třídy členovců. Typický je na tomto hmyzu hlavně tvar těla. Ten se skládá z hlavy, tělní a ocasní části.
V dospělosti se jejich velikost pohybovala ve značně širokém rozpětí 5 mm až 75 cm. Měkké tělo trilobitů na hřbetní straně pokrýval kalcifikovaný krunýř neboli exoskelet. Ten navíc trilobit v průběhu svého života a růstu svlékal a odhazoval.
Právě podle tvaru těla dostali trilobiti svůj název, tedy Trilobitomorpha neboli trojlaloční. Toto označení zavedl již v roce 1771 Johann Ernst Immanuel Walch, nicméně k jeho vědeckému přijetí došlo až v 19. století.
Živočichové žili v tehdejších mořích, kde se živili detritem, případně též napadali jiné trilobity. Do dnešních dnů nám po nich zůstal velmi rozmanitý paleontologický materiál. Ten je zajímavý pro sběratele.
Trilobiti jako sběratelský artikl i vědecký materiál
Doslova žně mají zájemci v mnoha lokalitách včetně České republiky. V krajině mezi Prahou a Plzní se těchto pozůstatků nacházejí stovky. Zůstávají však povětšinou pouze součástí soukromých sbírek. Vědecký potenciál českých trilobitů je dnes již malý, vysvětlují odborníci.
Většinou se můžeme setkat pouze se zkamenělinou pevné schránky. Zpravidla však ne s celým jedincem. Jednotlivé součásti krunýře byly totiž vzájemně spojeny jen tenkými pružnými chitinovými blankami, což je důvod, proč krunýř podléhal relativně rychlé zkáze. Jen výjimečně se navíc objeví i měkké zbytky těl živočichů.
Z těchto střípků sestavují odborníci krok po kroku svou představu o tom, jak fungovaly ekosystémy na Zemi před stovkami milionů let. S jistou dávkou nadsázky svou práci paleontologové přirovnávají ke skládání puzzle.
Představa o počátcích života na naší planetě je dnes již díky intenzivní práci expertů poměrně přesná. Víme, že moře a oceány doslova kypěly životem a postupně se vyvíjeli noví a noví živočichové. Život v dávné minulosti však má pro paleontology stále i svá tajemství, která je potřeba objevovat.
Toto cenné historické dědictví je proto zapotřebí chránit pro budoucí generace. Abychom spolehlivě od sebe odlišili, které zkameněliny mají význam, zákon jednoduše určuje povolené lokality, kde se mohou sbírat.
Nechte se okouzlit šperky s trilobitem
Takové zkameněliny nejsou nijak chráněné zákonem a může si je bez jakýchkoli omezení koupit i běžný spotřebitel. Pro laickou veřejnost ostatně představují trilobiti skutečně fascinující průnik do historie.
To podnítilo i zájem o netradiční trilobitové šperky. Mnoho trilobitů se může pyšnit mimořádně zajímavým vzhledem, například kontrastní barevností. Výhodou pro šperkaře je zase možnost snadného opracování. Trilobity lze proto jednoduše využít jako materiál pro vsazování do přívěsků či náušnic.
Svou působivostí se stříbrné šperky s trilobitem směle vyrovnají drahým kamenům. Na první pohled mohou působit nenápadně, ale ukrývají se v nich miliony let vývoje dějin Země. Jsou tak nejen připomínkou dávné historie, ale také do značné míry i pomíjivosti času.
Stříbrné přívěsky s trilobitem ocení hlavně ti, kterým nejde o prvoplánovou krásu. Oslepující lesk nebo hýřivé barvy u nich zkrátka nehledejte. Tyto šperky se vyznačují přirozenými nedokonalostmi. Díky nim je každá zkamenělina jedinečným originálem.
Představují tak skutečnou výzvu pro všechny zájemce, kteří se jednoduše nebojí nahlédnout pod povrch a nenechají se ovlivnit prvním dojmem.