Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Šperky ve filmu a knize
Šperky ve filmu a knize
Ve kterých filmech dostaly šperky důležitou roli?
Šperky ve filmech byly odjakživa důležitou součástí celého kostýmu. Řada z nich se stala ikonickými pro svůj ohromující vzhled, některé si ve filmech zahrály důležitou roli. Některé šperky z filmů byly tak působivé, že po nich toužila spousta žen a jejich napodobeniny se vyrábí dodnes. Ponořte se do příběhů ikonických šperků filmů stříbrného plátna.
Jak ztratit kluka v 10 dnech měl nejdražší šperk ve filmu
Romantická komedie Jak ztratit kluka v 10 dnech přinesla přehlídku šperků v hodnotě 14 milionů dolarů. Nejoslnivější z nich předvedla samozřejmě hlavní hrdinka v podání Kate Hudson. 84 karátový náhrdelník jménem Isadora vytvořil pro film slavný Harry Winston v ceně 5-6 milionu dolarů. Jde tak o jeden z nejdražších šperků použitých ve filmu. Byl tak specifický, že pro něj byly ušité i žluté společenské šaty. Vrcholem tohoto náhrdelníku s různě tvarovanými drobnými bílými diamanty je téměř 52 karátový žlutý safír. Koupil jej soukromý kupec krátce po filmu.
Snídaně u Tiffanyho přinesla nesmrtelnou kombinaci oblečení a šperků
Herečka Audrey Hepburn tu ztvárňuje dívku, která miluje klenotnictví Tiffany. Není tak divu, že nejslavnější scéna je natočená právě před výlohou tohoto klenotnictví. A ještě víc ikonickým se stal její vzhled. Nejen díky černým koktejlkám Givenchy, ale i masivnímu náhrdelníku ze 120 perel doplněných diamantovou broží ve středu a ladící tiáru. Film klenotnictví Tiffany proslavil po celém světě. Skutečně luxusním šperkem byl ale ve filmu náhrdelník Ribon Rosette (doslova rozeta ze stuh, názvu odpovídá i tvar provázaných stužek ve středu se žlutým diamantem). Žlutý diamant na náhrdelníku se 128,54 karáty si klenotnictví tak cenilo, že jej při natáčení hlídala čtyřicetičlenná ochranka.
Z filmu Páni mají radši blondýnky vyzařuje láska k diamantům
Během filmu vystřídala Marylin Monroe několik diamantových šperků. Ale předmětem touhy žen se stal náhrdelník s překrásným diamantem Moon of Baroda (Měsíc z Barody). Ten na sobě měla při písni Diamonds Are a Girl's Best Friend (Diamanty jsou nejlepším přítelem dívky) a vynesla jej i na premiéru filmu. Kanárkově žlutý diamant vybroušený do tvaru hrušky měl v době nalezení 29,95 karátů. Jde o nejstarší šperk použitý ve filmu, protože má víc než 500letou historii. Původně patřil indickému Mahárádžovi z Barody, v 18. století jej z Indie dostala darem Marie Terezie a po ní ho nosila i Marie Antoinetta. Poté byl náhrdelník s diamantem ukradený a navrácený zpět do Indie. V roce 1947 tento šperk získal Meyer Rosenbaum, který jej zapůjčil do filmu. Nakonec šel dvakrát do dražby a nyní je v soukromé sbírce.
Film Pánové mají radši blondýnky dostal diamanty do ohromné obliby u široké veřejnosti. A to až tak, že na konci roku 1950 byl diamantový prsten nezbytnou součástí zásnub. Zčásti to bylo i díky sloganu „diamanty jsou věčné“, se kterým přišla reklamní agentura De Beers.
Filmy Pán prstenů a Hobit provází nejslavnější prsten stříbrného plátna
Zatímco smyšlený příběh prstenu z knih a později z filmů Pán prstenů a Hobit je fascinující a točí se kolem něj celý děj, jeho zhotovení pro film tak zajímavé není. Prsten z 18 karátového zlata byl ručně vyrobený na Novém Zélandu od firmy Jens Hansen Gold & Silversmith. Jednoduchý zlatý kroužek na sobě má nápis (opět ve smyšlené) Černořeči písmeny Tengwar. Pro filmy bylo vyrobených asi 15 replik.
Pretty Woman doplnil luxusní vzhled krásný set šperků a slavný smích
Nic ve filmu Pretty Woman není tak dokonalou ukázkou přerodu v elegantní dámu, jako když herec Richard Gere na krku zapne okouzlující třpytivý náhrdelník na krku herečky Julie Roberts. Dokonale ladí k její červené róbě a dlouhým bílým rukavicím. Set náhrdelníku a náušnic je vytvořený ze 23 rubínů vybroušených do tvaru hrušky, zasazených ve středu diamantů ve tvaru srdce. Tento pravý šperk má hodnotu 1,35 milionu dolarů a po celé natáčení jej za zády režiséra bedlivě střežila ochranka.
Kromě své krásy se náhrdelník dostal do povědomí i díky vtipu Richarda Gera při předávání krabičky se šperky. Původně chtěl jen probrat nebo povzbudit svou kolegyni pokyny režiséra. Julie prý na plac chodila unavená a šeptalo se, že je to kvůli jejím častým večírkům. Gere tak při předávání šperků krabičkou jemně stiskl hereččiny prsty. Režisérovi se to tak líbilo, že scénu ve filmu ponechal. Chňapnutí krabičky na šperky tak stálo za slavným, bezprostředním smíchem Pretty Woman.
Debbie a její parťačky podrobně ukazuje krádež cenného náhrdelníku
Film Debbie a její parťačky se věnuje promyšlené krádeži luxusního diamantového náhrdelníku Toussiant od značky Cartier. Že nejde jen o napodobeninu připravenou pro film, to jde vidět na první pohled. Vyrobili ho ti nejlepší šperkaři z pařížské pobočky klenotnictví Cartier. Byl inspirovaný jiným náhrdelníkem této značky pro Mahárádžu z Nawanagaru, který byl označovaný za nejkrásnější kaskádu barevných diamantů na světě. Skládal se z 136,25 karátového modrobílého diamantu, 12 karátového olivově zeleného diamantu a několika dost velkých růžových a obrovských bílých diamantů. Náhrdelník dnes už naneštěstí neexistuje.
Filmový náhrdelník má podobný tvar, je tedy složený ze dvou řad uprostřed spojených dominantním závěsem. Své jméno dostal po legendární kreativní ředitelce firmy Cartier, Jeanne Toussiant. Kolem roku 1930 stanovila styl klenotnictví a hodně ji inspirovaly indické šperky. Měla také nezávislý, až drsňácký přístup – stejně jako hrdinky filmu Debbie a její parťačky.
Když náhrdelník zhotovovali v Paříži, museli jej oproti tomu původnímu určenému pro muže zmenšit o 15-20 %. Pro drobnou herečku Anne Hathaway by byl příliš masivní. Při první zkoušce v New Yorku jí padl dokonale. Přestože jde o precizní dílo proslulého šperkařství, není náhrdelník Toussiant složený z diamantů. Vyrobili jej pouze ze zirkonů zasazených do bílého zlata. Důvodem byla jednak cena (ve filmu stojí náhrdelník přes 100 milionů dolarů, což je víc než rozpočet filmu), pak také potřeba mít náhrdelník zhotovený do 8 týdnů. Přesto se ve filmu objeví i ty nejluxusnější šperky – nejen v klenotnictví samotném, ale Cartier je zapůjčil pro herečky a komparz na finále samotného filmu v Metropolitním muzeu umění.
Moulin Rouge zatěžkal masivní náhrdelník
Ve filmu Moulin Rouge ohromil obrovský náhrdelník, který nosila herečka Nicole Kidman. Náhrdelník byl vyrobený z bílého zlata a 1308 diamantů ve 134 karátech. Vzhledem k jeho hodnotě dosahující 3 milionu dolarů byl ještě vyrobený duplikát ze stříbra a křišťálů, aby se při scéně strhávání z krku ten pravý nepoškodil. Navrhl jej australský klentoník Stefano Canturi a je považovaný za jeden z nejluxusnějších náhrdelníků na světě. Kvůli jeho velké váze 426 gramů si jej Nicol Kidman musela při natáčení často sundávat, aby si odpočinula.
Film Sex ve městě 2 zahájil módu netradičních zásnubních prstenů
Černý diamantový zásnubní prsten hlavní hrdinky filmu Sex ve městě 2 Carrie Bradshaw odstartoval poptávku po netradičních zásnubních prstenech. Samozřejmě především s černým diamantem. Film vycházející ze stejnojmenného seriálu byl ostře sledovaný pro módní trendy, a tak se není čemu divit, že se kromě oblečení zaměřuje i na šperky, které pak silně ovlivňují poptávku. Zásnubní prsten pro film vytvořil Itay Malkin, ale pomáhala mu sama představitelka hlavní role Sarah Jessica Parker. Pětikarátový černý diamant je zasazený do prstenu z 18 karátového bílého zlata, který lemuje 80 průhledných diamantů. Ve filmu volbu unikátního zásnubního prstenu zdůvodňuje snoubenec hlavní postavy, Pan Božský, slovy: „Protože nejsme jako ostatní.“
Titanic zdobí náhrdelník Srdce oceánu
Do hlavní zápletky děje filmu Titanic patří výrazný náhrdelník, který je pojmenovaný jako Srdce oceánu. Přívěšek na náhrdelníku má tvar srdce, který v příběhu představuje modrý diamant obklopený malými bezbarvými diamanty zasazenými do bílého zlata. Nejde o skutečný šperk, i když je inspirovaný existujícím modrým diamantem Hope (Naděje), který se svými 45,52 karáty patří k nejcennějším diamantům na světě. Filmový „diamant“ měl pocházet z koruny Ludvíka XIV, ze které byl po francouzské revoluci vyjmutý a opracovaný do tvaru srdce. Pro film byl tento náhrdelník vyrobený ze zirkonů a bílého zlata a dodnes je tato rekvizita uložená v archivu filmového studia.
Po úspěchu filmu byla vyrobená luxusní verze náhrdelníku, který měl 171 karátový cejlonský safír obklopený 103 30 karátovými diamanty. Vynesla jej Celine Dion (zpěvačka hlavního hitu filmu) na předávání Oscarů v roce 1998. Její manžel René jej tehdy koupil za 1,4 milionu dolarů. Jako romantické gesto ji to nesmírně dojalo a rozplakalo.
Přestože nebyl filmový náhrdelník pravý, byl inspirovaný skutečným náhrdelníkem putujícím na Titanicu s podobě nešťastným příběhem. Šlo o náhrdelník Moře lásky s osmibokým safírem obklopeným malými diamanty, který dostala Angličanka Kate Florence Phillips od svého nastávajícího Henryho Samuela Morleyho. Tento o dvacet let starší majitel cukrárny byl ženatý a měl dceru, proto se s Kate rozhodli odjet do Ameriky a vzít se tu pod příjmením Marshallovi. Kate náhrdelník hrdě nosila už na lodi a měla jej na sobě i při potopení, kdy se její nastávající utopil, protože neuměl plavat. Když později zjistila, že je těhotná, odjela zpátky do Anglie. Dceru vychovali prarodiče a kvůli špatné finanční situaci musela náhrdelník prodat. Celý život usilovala o to aby byl Morley uznaný jako její otec, ale nepodařilo se jí to.
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Přejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Šperky ve filmu a knize