Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Zirkon
Šperky se zirkonem
Magický půvab zirkonů: Víte, jaké tajemství se ukrývá za krásnými šperky?
Zirkon patří k přírodním minerálům, jedná se o tzv. čtvereční minerál. Kde se bere a co se pod pojmem zirkon můžeme obvykle představit ve šperkařství?
Co je přírodní zirkon
Jedná se o minerál křemičitan zirkoničitý. Z chemického hlediska jej považujeme za silikát. Název tohoto kamene byl odvozen od perského slova zargun. Ten odkazuje na jednu z odrůd, neboť toto pojmenování znamená „zbarvený jako zlato“.
Odborníci odhadli stáři zirkonu na 4,4 miliard let. K tomuto poznatku došli vědci, kteří analyzovali vzorek nalezený v Jack Hills v Austrálii. Zirkon se proto považuje za vůbec nejstarší minerál na Zemi.
Vyskytuje se v mnoha nalezištích po celém světě. Mezi lokality, kde se tento kámen dobývá, patří Srí Lanka, Thajsko či Austrálie. Zajímavé je, že se zirkony dají najít dokonce i v České republice. Jedno z nalezišť se například nachází v meandrech řeky Jizery. Minerály se objevily i v Českém Středohoří.
V čem se od přírodního zirkonu odlišuje ten syntetický
Ve šperkařství se však obvykle pod pojmem zirkon rozumí kámen syntetický. Jedná se o oxid zirkoničitý, který vzniká uměle, rodí se prakticky „ve zkumavce“. Od přírodního zirkonu se liší nejen tím, jak vzniká, a tedy i svým složením, ale i vlastnostmi.
Ve špercích je ceněn zejména pro svou tvrdost a také vysoký index lomu světla. Syntetický zirkon je proto lesklý a intenzivně září. Lze ho navíc vyrobit v mnoha barvách a úspěšně tak suplovat prakticky veškeré přírodní kameny.
Správně by se proto měl tento kámen lidským zásahem vytvořený kámen označovat jako kubická zirkonie. Záměrem bylo vytvořit umělou alternativu diamantu, která bude levnější, a tedy vhodná pro masivní využití. Šperky se zirkonem se tak staly velmi dobře dostupné pro běžné spotřebitele.
Kámen se vsazuje do přívěsků, náušnic a řady dalších šperků. Šperky, v nichž jsou osazeny, působí na pohled velmi atraktivním dojmem. Cenová dostupnost kamene jej předurčila především do šperků, které jsou vhodné pro každodenní nošení. U malých kamenů navíc laik prakticky nemá šanci poznat, že se nejedná o diamant.
Využití přírodního zirkonu
Přírodní zirkon naproti tomu můžeme zařadit ke vzácným drahokamům. Jeho cena je mnohonásobně vyšší než u kubické zirkonie.
Typický je pro něj vysoký lesk, kterým překonává dokonce jiné přírodní kameny a rovnat se může pouze diamantu. Používají se pro něj i podobné výbrusy. Většinou to bývá klasický briliantový brus.
Znám je v celé řadě odrůd, které mají různé barvy. K nejvzácnějším patří modrý zirkon, nejčastěji se naopak v přírodě setkáme s hnědočerveným. Převážná většina vytěžených zirkonů je však zašedlá. Zirkony čisté a průhledné jsou vzácné.
Navíc je poměrně křehký, což zkušeným šperkařům poněkud komplikuje práci, s kamenem je potřeba zacházet opatrně. Na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje pouze hodnoty 7,5, zatímco tvrdost diamantu je 10.
Opět platí, že pokud bychom vedle sebe položili šperky s přírodním zirkonem a diamantem, museli bychom být zkušení odborníci, abychom našli rozdíl. Jsou-li šperky se zirkony nové, prakticky se nedají od sebe odlišit.
Magická síla zirkonů
Podobně jako u jiných kamenů je rovněž přírodnímu zirkonu odedávna připisována určitá magie. Ve starověku se proto používal coby ochranný prostředek proti nemoci, fyzickému zranění, věřilo se taktéž, že kámen má tu moc ochránit svého nositele před loupeží.
Údajně tento kámen dokáže i podporovat myšlení, dá se o něm říci, že jej můžeme využít tam, kde potřebujeme jasný a bystrý úsudek. Napomáhá totiž k tomu, abychom mohli rozlišit důležité od nepodstatného.
V oblasti citů je zirkon považován za schopný nám do života vnést stálost. Ostatně je zajímavé, že se v minulosti využíval jako prostředek, kterým se zkoumalo, zda dotyčný dodržuje celibát.
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Přejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Šperky s přírodními kameny