Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Smalt
Šperky se smaltem
Smaltování je technika používána již mnoho staletí. Smaltované šperky jsou velmi krásné a září barvami. Prsten, přívěšek či náramek se smaltem úžasně ladí k různým oděvům, jsou velmi originální a jedinečné.
Co je smalt?
Smalt je povrchová úprava kovů, kdy se nanáší lesklý křemičitý povlak na kov a vytváří barevný povrch. Nazývá se taktéž email a je to látka příbuzná porcelánu nebo sklu. Ta se nanáší na kov a následně zahřívá, tak vzniká ozdobný smaltovaný povrch.
Historie smaltování
Smaltování povrchů se používá na špercích, nádobí, lékařských zubních náhradách a také na ochranu kovů či plechů. Technologie smaltování kovů se používala již v dobách starověku v zemích Orientu. Ke zdobení šperků se využívala v Japonsku, Číně, Egyptě a Indii. Byly vytvářeny také ozdobné reliéfy. V 5. – 7. století se tato technologie přesunula také do Evropy.
V Česku se používalo smaltování na šperky, ale také na vzácné insignie jako jsou korunovační klenoty. Smaltovaná je Svatováclavská koruna a kříž Přemysla Otakara II. Používaly se také techniky malby na kov, kdy se materiálem na smaltování nakreslily různé vzory a poté se kov i se smaltem vypálil. Tyto techniky jsou oblíbené dodnes.
Smalt získal v 19. století na oblibě a byl hojně využíván, díky svým dekoračním i ochranným vlastnostem. Smaltovalo se nádobí, hrnce, vany, pekáče i kbelíky. Smalt se používal jak barevný, tak také průhledný. Smaltovala se také keramika.
Vlastnosti a výroba smaltu
Teplota pro vypálení smaltu na kovový povrch je 750 – 850 °C a na keramické povrchy 700 – 750 °C. Smalt se dělí do několika kategorií, z nichž nejobecnější členění je podle použití, podle podkladového materiálu a podle vrstev.
Existuje několik větších podniků, které se smaltováním zabývají. Smaltovny se nacházejí v Ostravě, v Českých Budějovicích, Mariánském údolí, také v Tupesích a Želechovicích. V těchto továrnách se smaltují především větší povrchy, ale také drobnější předměty.
Domácí smaltování a výroba šperků
Smaltovat se dá rovněž doma nebo v menších dílnách. Jsou k zakoupení smaltovací prášky, ale je potřeba mít pec, která je schopna vyvinout větší teplotu. Takové pece bývají například ve výrobnách keramiky nebo ozdobných předmětů. Existuje také smaltování bez pece a na to jsou speciální pudry, které si můžete zakoupit v hobby obchodech.
Smaltované šperky, dózy a sošky
Smaltují se nejen šperky, ale také dózy, sošky a nádobí. Vytvářejí se různí andělé nebo trpaslíci či ozdoby na zahradu. Smaltované šperky jsou velmi krásné a mnohobarevné. Můžete si zakoupit jak výtvory předních designerů, tak originální autorské šperky dělané touto zajímavou technikou.
Existují pestrobarevné prsteny, náramky, velmi složité a také jednoduché náhrdelníky s květinovými a přírodními motivy. Oblíbené jsou rovněž geometrické tvary. Můžete si pořídit originální šperk s obrázky zvířat nebo různými tematickými motivy. Vyrábějí se i náušnice jak barevné, tak ve velmi elegantním stylu, hodícím se pro opravdovou dámu.
Jak nosit smaltované šperky
Léčivé účinky smaltu nejsou známy, avšak jedná se v podstatě o sklo, takže má podobné vlastnosti jako přírodní sklo. Smaltované šperky bývají občas v prstenech nebo náušnicích doplňovány také drahými kameny. Můžete se setkat se zirkony, ale i jinými minerály, včetně diamantů. Smalt se nanáší na zlato, či stříbro nebo na jiné kovy.
Stříbrné šperky se smaltem mohou být hravé, ale stejně tak velmi elegantní. Hodí se pro ženu, která má svůj osobitý styl a neváhá to dát svému okolí najevo. Stříbrné prsteny se smaltem, náušnice nebo náramky si můžete vzít k jakémukoliv outfitu, nejlépe však jednobarevnému, aby vynikla barevná krása samotného šperku. Hodí se na běžné denní nošení i na významné příležitosti, jako jsou večírky, schůzky s obchodními partnery nebo třeba promoce či svatba. Se smaltovaným šperkem budete vždy zcela originální.
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Přejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Šperky s přírodními kameny