Mravenci jsou drobný hmyz, který si staví velká hnízda, obzvláště v tropických oblastech. Žijí v koloniích a jejich...
Larimar
Šperky s larimarem

Objevte unikátní a dosud málo známý kámen z Karibiku. Larimar je vedle klasických drahých kamenů, jako jsou smaragdy či rubíny, novinkou, která je stále relativně neznámá. Proč si však zaslouží pozornost?
Co je larimar?

Larimar je kámen, který poutá především svou barvou. Jasně modrý odstín u něj přechází do bílé. Proto se používá také ve šperkařství.
Ve špercích působí velmi atraktivně. Hodí se do stříbrných i zlatých ozdob. Zasadit je jej možné do prstenů, přívěsků a řady jiných šperků. Kameny však musejí být bez vad, což jsou v měřítku celé produkce jen zhruba cca 3 %.
Larimary se vybrušují do tvaru nazvaného muglí. To je brus, v němž se kámen z rubové strany vytvaruje do rovna, zatímco lícová strana je oblá. Šperkaři tak mohou nechat dostatečně vyniknout barevnost kamenu.
Ačkoli larimary mohou disponovat širokou škálou odstínů od zelenomodré k temně modré, nejžádanější zůstávají pro tento účel kameny v jemné nebesky modré.
Proč jsou larimary tak vzácné?

Larimar je mimořádně vzácný, na světě bychom našli pouhé jediné naleziště. To se nachází v Dominikánské republice v oblasti Los Chupaderos na malém hornatém ostrůvku Hispaniola, kde byl objeven teprve v roce 1916, respektive 1974.
Původním objevitelem byl španělský přírodovědec a kněz Miguel Fuertes Loren, který na něj narazil při expedici se svým francouzským kolegou geologem. Modrý kámen chtěl začít těžit, avšak jeho žádost byla zamítnuta.
Larimar tak ještě několik dalších let čekal na své znovuobjevení. O několik let později vzácný kámen získal svého druhého objevitele. Byl jím Miguel Mendez. Ten bývá také někdy označován jako skutečný objevitel larimaru, ačkoli to není zcela přesné. Nelze mu však upřít minimálně jednu zásluhu: Kámen pojmenoval.
Název „larimar“ mu dal na počest své dcery Larissy. Slovo „mar“, které tvoří druhou část názvu, pak znamená ve španělštině „moře“.
Jak larimar vznikl?

Larimaru se přezdívá také „kámen delfínů“, a to právě proto, že tato krásná zvířata se v místech nálezu larimaru velmi často objevují. Jinak se mu také říká „perla Karibiku“ nebo „kámen bájné Atlantidy“.
To z toho důvodu, že právě dnešní Dominikánská republika má být pozůstatkem mýtické Atlantidy. Alespoň tak to tvrdil slavný prorok a léčitel Edgar Cayce, který podle mnohých nakonec předpověděl i nález samotného larimaru.
Pokud se však opřeme o čistě vědecké poznatky, musíme konstatovat, že je tento kámen výsledkem sopečné činnosti. K té došlo už před několika miliony let. Z hlediska geologického se jedná odrůdu vyvřelé horniny jménem pektolit.
Ta se vyskytuje po celém světě, avšak kameny nejsou v jiných nalezištích modré. Obvyklá je barva bílá či šedá. Jak došlo k tomu, že kameny z ostrova Hispaniola získaly světle modrý odstín, to dodnes netušíme.
Jaké účinky má larimar?

Larimar je nejen krásný na pohled, ale někteří věří rovněž v to, že disponuje silnou mocí. Uvádí se, že tento kámen by měli u sebe mít především ti, kteří se potřebují zbavit stresu.
Larimar je údajně také schopný napomoci tam, kde je potřeba upřímná a otevřená komunikace. A má rovněž umět vám do života přinést lásku. Podle některých také dokonce podporuje propojení se světem andělů.
Považovat jej můžeme za meditační kámen. Dokáže zajistit i vnitřní mír. Proto by nám měl pomoci získat odstup od problémů a dovolit nám řešit náročné životní situace s nadhledem.
Současně je jakýmsi naším ochráncem, abychom si neškodili ani my sami. Měl by totiž zvládnout dodat člověku vnitřní sílu. To nám umožní nestavět se v životě jen do role pasivní oběti, která pociťuje vinu a strach, ale dokáže získat kontrolu nad vlastním životem.
Už z jeho barvy je také patrné, že přísluší elementu vody. Astrologové jej přiřadili znamení Ryb. Nemusíte však být zklamaná ani tehdy, pokud jste se v tomto znamení nenarodila. Šperky s modrým larimarem sluší každé ženě a právem tak nabývají na stále výraznější popularitě. Vyberte si například stříbrný prsten s larimarem a uvidíte sama.