Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Chrysopras
Síla chrysoprasu
Něžná zelená s velkou silou, to je chrysopras. Chrysopras nebo též chryzopras patří mezi odrůdy minerálu chalcedonu. Pochází ze skupiny křemene. Proč je zajímavý a co všechno se o něm vyplatí vědět?
Co je to chrysopras?
Typicky má chrysopras svěže zelený odstín. Barva se však může pohybovat od smaragdově zelené až po modrozelenou. Charakteristický je tento minerál vysokým podílem tmavých nečistot. Patří mezi odrůdy chalcedonu a ze všech je nejvzácnější.
Zaměnitelný je také s některými dalšími zelenými kameny. Podobný odstín má kupříkladu i sytě tmavězelený prasem, dále též tmavězelený nerost s názvem plasma, ale také heliotrop. Což je opět tmavězelený nerost, ale s hnědými a červenými tečkami.
Jeho název je odvozen od řeckých výrazů „chrysos“ neboli „zlato“ a „prasmai“ čili „ocenit“. Je tak již z názvu patrné, že lidstvo si je vzácnosti tohoto kamene vědomo již dlouho.
Staří Řekové a Římané například tento nerost znali a aktivně využívali. Sloužil jim k výzdobě chrámů. Zvláštní popularity dosáhl ve 14. století. Líbil se i tehdejšímu panovníkovi, Karel IV. jím dokonce nechal ozdobit Svatováclavskou kapli na Hradčanech a také kaple na Karlštejně.
Ve volné přírodě se tento minerál ovšem vyskytuje poměrně vzácně. Těží se mimo jiné v USA, Indii, Brazílii či Africe. Jedno z nejznámějších nalezišť tohoto unikátního kamene se však nachází v Evropě, konkrétně v Polsku v okolí Zabkovic. Vyskytuje se dokonce v České republice. Nejlepší ukázky se nacházejí na nalezištích opálu v okolí Kremže.
Jak využít léčebné účinky s chrysoprasem?
Používá se mimo jiné i jako silný talisman. Svého nositele je údajně schopen chránit před závistí a prokletím. Označován bývá za kámen štěstí a zdraví.
Chcete-li vyřešit náročný vztah a citové vypětí, měl by vám tento minerál rovněž výrazně pomoci. Vhodný je i pro introvertní typy, které se bojí komunikovat. Potřebovali byste přidat na rozhodnosti? Spolehněte se na chrysopras. Přitahuje údajně také úspěch a přátelství, ale i peníze.
Věříte-li v tajuplnou moc drahých kamenů, možná vás zaujme i to, že chrysoprasos posiluje nadání a talent. Dokáže také uklidnit rozbouřené emoce a posiluje pozitivní smýšlení.
Podle některých zdrojů mají kameny i léčivý účinek na naši tělesnou schránku. Chrysoprasos tak například dokáže prý velmi účinně bojovat s nespavostí a zlepšit náš spánek. Dále údajně umí posilovat zrak, ale i trávení a imunitní systém. Vylepšuje též plodnost.
Co říci mají k tomuto nerostu i astrologové. Podle starých Egypťanů se jedná o kámen lidí narozených ve znamení Štíra. Podle starověkých astrologů zase chrysopras přísluší ke znamení Střelce.
Jak nosit chrysopras?
Samotný kámen působí velice jemně. Jeho decentní odstín je tak mimořádně oblíben i mezi šperkaři. Zvláště kvalitní šperkařský materiál pocházel původně z dolů polského Slezska a Československa, už od roku 1965 je ale za kvalitnější považován kámen z Queenslandu, Kalifornie, Brazílie a Rakouska.
Jeho nošení je otázkou intuice, nevyhýbejte se tak jednoznačně žádným šperkům s chrysoprasem. Používá se pro výrobu náramků, ale i prstenů či broží. Obvykle se tento zpracovává tamblováním.
V současné době jsou módní především stříbrné šperky s chrysoprasem. Stříbro je v oblibě zejména díky příznivému poměru ceny a kvality. Navíc je měkčí a poddajnější. Neznamená to však, že by bylo méně kvalitní než zlato. Tento kov působí stejně luxusně.
Stříbrné prsteny s chrysoprasem se hodí především k chladnějšímu tónu pleti. Poznáte jej tak, že pokožka je zřetelně narůžovělá. O tom, že vybraný šperk se ideálně hodí právě k vašemu typu, se můžete snadno přesvědčit. Pleť se pod vlivem správného správného odstínu kovu doslova rozzáří.