Prozkoumejte fascinující svět sklípkanů v našem podrobném článku. Od jejich jedinečných vlastností až po péči o ně...
Amonit
Šperky s amonitem
Amonit - zkamenělá schránka živočicha z druhohor je nevšední ozdoba, která je ve šperkařství oblíbená.
Amonit nepatří zcela typicky mezi minerály. Jedná se vlastně o zkamenělinu vyhynulého hlavonožce z období druhohor. Tato fosilie je velice vzácná, neboť přibližně pouhých 5% ze všech nalezených kusů se dá využít a dále zpracovávat. Pro amonity je typická schránka ve tvaru spirály, připomínající hlemýždě. Může být také podlouhlá. Setkali se s nimi již lidé ve starověku, jedná se o velmi starý artefakt. Amonitům se přisuzovaly kouzelné účinky. Věřilo se totiž, že člověka ochrání před uhranutím.
Zkameněliny vznikly v mořských vodách
V teplém moři Severní Ameriky Bearpow žili různí mořští živočichové. Mezi nimi také Amoniti. Dalo by se říci, že to byli předchůdci některých živočichů, které známe i dnes. Například sépie, olihně či chobotnice. Amoniti měli zakroucenou skořápku, která byla rozdělena na celkem pravidelné části. Tyto části obsahovaly plyn, který ulitu nadnášel. Měly také hydrostatickou funkci. Pohybovali se pomocí vypuzování vody, jako to známe třeba u chobotnic. Sám živočich pak přebýval pouze v poslední komoře.
Pokud se dostali do nebezpečí, dokázali vypustit barvivo. To mělo pomoci k úniku a zmatení nepřítele. Když amoniti začali vymírat, jejich ulity se propadaly do dna moře. Díky minerálům v něm obsažených tyto ulity zkameněly. Mořské usazeniny obsahovaly různé druhy minerálů, které na ulity působily. Díky tomu schránky hrají mnoha barvami a dostávají až duhový vzhled. Takto vznikl amonit, který byl v roce 1981 uznán Mezinárodní komisí barevných kamenů jako organický drahokam. Zkamenělé schránky slouží geologii a palentologii k určování stáří hornin, proto jsou označovány jako tzv. vůdčí fosilie.
Název amonit získal po egyptském bohovi. Byl inspirován spirálovitým tvarem fosilií, který připomíná beraní rohy. Původně byly tyto zkameněliny pojmenovány římským filozofem Pliniem starším jako „rohy Ammónovy“ podle boha, který byl nejčastěji zobrazován právě s beraními rohy či beraní hlavou.
Amonit jako odkaz starověku
Nejkrásnější amonity se nachází obvykle v Maroku, některé druhy se ale tu a tam najdou i u nás v Čechách. Nejhodnotnější jsou amonity, který mají duhový lesk. Tento lesk je důsledkem perleťové vrstvy z aragonitu. Nejčastějšími odstíny jsou hnědé a žluté. Řez amonitu nechá vyniknout jednotlivým komůrkám, které jsou oddělené přepážkami.
Největší nalezený amonit je 2,3 m vysoký, je to ale spíše rarita. Obvykle se nacházejí amonity, které měří několik centimetrů, případně několik desítek centimetrů.
Amoniti jsou častým předmětem sbírek. Jejich zkamenělé schránky se opracovávají tak, že se vyleští a zachová se vnější schránka živočicha. Častější je ale rozříznutí na dvě části naplocho tak, aby vynikly komory a přepážky, které zaručí líbivý vzhled. Tento řez se vyleští a vznikne artikl, který se hojně využívá ve šperkařství.
Šperky se zkamenělým amonitem
Stříbrné šperky s amonitem bývají velmi zajímavé. Z kombinací s drahými kovy jsou nejčastější stříbrné šperky s amonitem. Zkamenělí amoniti se zasazují nejčastěji do přívěsků, bývají součástí náušnic. Zdobí se jimi také náramky, a to jak samostatně, tak v kombinaci s jinými drahými kameny. Jako velmi neotřelý doplněk lze zvolit stříbrný prsten s amonitem. Tak lze mít na ruce upomínku starověku, jež byla i součástí mytologie. Prsten s amonitem není nic, co by měl doma každý. Většinou se amonit využívá ke zdobení jiných druhů šperků, a tak právě díky prstenu budete mít pocit výjimečnosti. Hodit se bude převážně k oděvům přírodních barev a stylu. Zkombinovat se ale dá jistě i s jinými styly, čímž šperk vynikne jako solitér.
P.S. Máme pro Vás odměnu:
Přejeme Vám příjemný den.
Publikováno v: Šperky s přírodními kameny