Josh Swiller se narodil v roce 1972 v New Yorku. V dětství trpěl ztrátou sluchu, což mu způsobilo řadu problémů při...
Sokol je nejrychlejší zvíře na světě a také má velmi dobrý zrak

Sokol
Oko jako sokol aneb dravci s nejen skvělým zrakem. Zrak jako sokol má málokdo, ale mají i jiné pozoruhodné schopnosti. Jakými dalšími zajímavými vlastnostmi se mohou pyšnit tito ptáci?

Co je sokol?
Tímto názvem označujeme rod dravců z čeledi sokolovitých. Biologové je rozdělují na větší množství podrodů. Čeština však pro jednotlivé ptáky má samostatná rodová jména. Mezi sokoly tak patří i poštolka nebo ostříž.
Pod samostatným pojmenováním sokol tak můžeme rozumět typicky hlavně sokola stěhovavého. Jedná se o dravce, který velikostí přibližně odpovídá vráně. Samotný sokol není příliš velký, měří pouze kolem 35 až 50 cm. Rozpětí křídel může dosahovat 85 až 115 cm. Poznáte ho i podle typických křídel.
Tento dravec je považován za nejrychlejšího ptáka na světě. Při střemhlavém letu je schopen dosáhnout rychlosti více než 300 km/h. Svou impozantní rychlost využívá hlavně při lovu. Živí se ptáky, ulovit dokáže potravu až do velikosti kachny. Zřídka se do sokolího jídelníčku dostanou položky, jako jsou hraboši nebo krtci.

Sokolů v Česku zase přibývá
Abyste si ovšem v Čechách všimli ve volné přírodě tohoto majestátního zástupce ptačí říše, musíte mít značné štěstí. Na počátku tisíciletí v Česku žilo pouze cca 20 párů. V té době byla populace považována za kriticky ohroženou.
Hlavním důvodem úbytku počtu jedinců se staly sloupy elektrického vedení. Škody způsobil i nadměrný ruch způsobený turistikou, vybírání mláďat z hnízd i vypouštění jedinců původu neověřeného, případně výskyt zjevných kříženců, kteří nemají v tuzemské přírodě své místo.
Druhá polovina 20. století pak znamenala další masivní úbytek. Stálo za tím pravděpodobně používání pesticidů. Tyto látky byly dříve běžně používány v zemědělství a přes potravu pronikaly až do vajec.
Sokol se tak stal symbolem mizející divoké přírody. Ale současně také aktivní ochrany. V současné době se proto sokoli na svá historická hnízdiště zvolna vracejí.

Způsob života sokolů aneb cizí hnízdo i monogamní vztahy
V ČR se momentálně sokol vyskytuje zejména v horských a pískovcových oblastech. Nejvíce příhodné životní podmínky mu poskytuje zejména otevřená krajina nebo lesy přerušované velkými pasekami.
Svému hnízdu jsou tito ptáci příslovečně věrní, byť si ho paradoxně sami nepostaví. Prakticky tak můžeme říci, že ho sokoli obvykle „zasquattují“ jinému druhu.
Pozoruhodnou věrnost vykazují tito živočichové nejen ve vztahu k místu, ale i k jedincům svého druhu. Samotářsky žijící sokol většinu stráví život v jednom páru. Po smrti jednoho z nich si však přeživší druh poměrně rychle najde náhradu, většinou během několika dní.
Hlavním úkolem sokolího páru je samozřejmě přivést na svět mláďata. Ta bývají 2 až 4. Vyváděna bývají v polovině května. Poznáte je i podle charakteristické hnědé barvy. Zbarvení dospělých ptáků je poměrně variabilní a liší se individuálně podle oblasti.

Sokol jakožto symbolické vyjádření
Symbolicky u nás máme sokola spojeného hlavně se stejnojmennou organizací. Tu založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner a jednalo se o tělocvičný spolek. Pomyslným vrcholem činnosti jejich členů pak bývaly tzv. všesokolské slety.
Ovšem sokol není pouze synonymem zdatnosti tělesné. Tento symbol má i silný význam duchovní. Ten je zcela nečekaně značně rozporuplný. Předznamenává totiž smrt a zlo, ale zároveň je i symbolem Slunce a vitality.
Ve starověkém Egyptě ještě přetrvávalo pozitivní vyznění. Sokol znázorňoval boha Hora. Jednalo se o posvátného tvora, který tak byl vnímán jakožto král ptáků. Ambivalentní přístup k tomuto živočichovi zaujalo až křesťanství.
Křesťané ho zpočátku považovali za znamení zla, jiní v něm ale viděli symbol duchovního osvícení.
Číňané v něm spatřují symbol Slunce a představitele války. Pro Řeky byl sokol Apollónovým poslem. Čarodějové ho vnímali jako posvátného. Pro Kelty je sokol symbolem vítězství.
Ve skandinávské mytologii znázorňoval podobu boha Ódina. V indiánské kultuře je tradičním symbolem síly a odvahy.
