Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Slepice aneb kur domácí je obvyklé zvíře na našich zahrádkách
Slepice
Slepice aneb kur domácí je obvyklé zvíře na našich zahrádkách. Chová se pro vajíčka již od dávných dob. Slepice provázela člověka po staletí.
Jaký je slepičí život?
Slepice žije s člověkem od roku 3200 př. n. l. a byla domestikována v jihovýchodní Asii. Později se chov slepic přenesl také do Egypta a Číny. Slepice byly chovány jako okrasná zvěř a volně běhaly po parcích a dvorech statků. Od 19. století byly šlechtěny a vystavovány na výstavách drůbeže.
Slepice jsou chovány také na maso nebo pro peří. Slepičí trus je kvalitní přírodní hnojivo, které se prodává jako biohnojivo. Kouhouti také kvůli kohoutím zápasům, protože jsou hodně agresivní. A rádi kokrhají. Ve středověku na vesnicích byli lidé buzeni kohoutím zakokrháním v ranních hodinách. Motiv kohouta se objevoval také na větrných korouhvičkách nebo vývěsních štítech či erbech.
Jak se chová slepice?
Slepice se krmí vším, co zbyde v domácnosti. Stačí jí mokrý chleba, kukuřičný šrot a zrní. Má ráda i zelené listy, trávu a kopřivy nebo ovoce. Slepice by měla mít oplocený výběh a ráda hrabe v hlíně. Vyhrabává si díry v zemi, ve kterých se popelí. Dostává hlínu a prach do peří, aby odstranila parazity. Slepice jsou zvířata velmi učenlivá a snadno se naučí chodit do kurníku i po žebříčku.
Snášejí přibližně jedno vajíčko denně. Jednou za čas začnou kvokat a sedět na vejcích. Po několika týdnech vysedí malá žlutá kuřátka. Ty je potřeba krmit rozmixovanou mrkví nebo řepou nebo jáhlama. Pro lepší barvu žloutků je také dobré zařadit do stravy dostatek zelených rostlin a mrkev. Můžete jim dát i drobné kousky masa, obyčejně jedí i brouky nebo žížaly.
Musí mít dostatek čisté vody a v zimě je dobré dát slepicím teplou, aby pomaleji chladla a rozbíjet led. Slepice se dá i ochočit a naučit pár triků. V kurníku by měly být budky vystlané slámou, tak aby si každá slepice mohla v klidu snést vajíčko. Někdy najdete vajíčka i v ohradě, protože ne vždy slepice snese do kurníku.
Jaké známe druhy slepic?
- Je mnoho plemen slepic. Nejčastěji chovaným druhem u nás jsou hybridky. Snášejí nejvíce vajíček a mají klasickou hnědou barvu nebo jsou také kropenaté. Mohou být i černé. Jsou středně velké a vyskytují se často na českých zahradách.
- Leghornky pocházejí z Toskánska a jsou celé bílé. Vajíčko je také bílé a oblíbené obzvláště na Velikonoce, protože se snadno barví. Dalším obvyklým druhem jsou plymutky nebo sussexky.
- Slepičím plemenem, které je zajímavé je hedvábnička. Má jemné peří a působí jako by byla slepice chlupatá. Pochází z Číny a je okrasným plemenem. Hedvábničky do Evropy přivezl Marco Polo a k nám se dostaly až ve 20. století. Chová se větší a menší druh, které mají od 0,5 do 1,6 kg. Mají klidnou povahu a dají se ochočit i jako domácí mazlíčci. Vyskytují se v různých barvách, šedé, černě strakaté, modročerné, žluté, modře žíhané nebo bílé.
- Holandské chocholaté slepice mají na hlavě chocholatou peří a jsou velmi krotké a přítulné. Jejich chochol připomíná čepičku. A původ této slepice je v Rusku. Byly vyšlechtěny v Holandsku a chovají se v několika barvách. Černá, bílá, hnědá a kropenatá.
- Paduánka je slepice, která vypadá také velmi zdobně. Pocházejí z Anglie a byly šlechtěny od roku 1870. Nachází se v mnoha barvách a je potřeba jim čistit peří. Slepičky jsou klidné a hodné. Snadno se ochočí a jsou velmi krotké.
- Slepice asilka je vysoká štíhlá slepice s kropenatým tělem pocházející z Indie a patřící k nejstarším plemenům. Původně ji chovala šlechta a chová se dodnes. Slepice jsou velmi bojovné a mají vzhled připomínající dravce. Produkuje i vajíčka a je také hvězdou na slepičích výstavách.
- Kadeřavá slepice se také chovají jako okrasné a pocházejí z Asie. Je v 15 barvách, včetně černé s fialovým leskem, v modré, rezavé nebo slámové barvy.