Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Ryby: Vodní živočich, který je typický podlouhlým tělem
Ryby
Světová fauna je velmi fascinující a nabízí nespočet druhů, které jsou specifické nejen svým vzhledem, ale i způsobem života či prostředím, které je pro ně přirozené.
Říše ryb je specifická životem výhradně ve vodě, vlastně neexistuje žádný druh, který by byl schopen života v jiném než vodním prostředí, což je dáno především dýchací soustavou uzpůsobenou schopnosti získávat kyslík přímo z vody.
Ryby jsou fascinujícím a velmi variabilní říší, jejíž členovou jsou schopni se přizpůsobit až neuvěřitelným podmínkám, co se týče teploty a tlaku a odedávna jsou také velmi důležitým zdrojem potravy nejen dalších druhů, ale také člověka. Není proto divu, že se v různých podobách objevují také v mytologii, kultuře a tradici
Charakteristika ryb
Ve své podstatě je ryba vodní živočich, který je typický podlouhlým tělem skládajícím se z hlavy, trupu pokrytého šupinami a ocasu, resp. ocasní ploutve. Trup ryb není vybaven končetinami, ale ploutvemi, které jim pomáhají v pohybu.
Ryby se řadí mezi obratlovce, jejich tělo je podporováno osifikovanou kostrou, která přechází až do ploutví – jedná se o tzv. ploutevní paprsky. Stavba vnitřních orgánů je také specifická – srdce ryb je pouze dvoudílné (obsahuje jednu komoru a jednu síň), k dýchání používají žábry a jejich tělo obsahuje plynový měchýř, který jim pomáhá v nadnášení.
Členění ryb
Základní klasifikace ryb se odvíjí od jejich prostředí a potravy. Proto primárně rozeznáváme ryby sladkovodní, které žijí ve stojatých vodách (jezera, rybníky) nebo v řekách, a dále ryby mořské, které žijí výhradně ve slané vodě, ryby žijící v brakických vodách (na styku sladké a slané vody, tedy především v ústí řek do moře) a pak ryby tažné.
Tažné ryby jsou obvykle mořské druhy, které se stěhují do řek pro potřeby páření a následně se vrací zpátky do moře (typickým zástupcem je divoce žijící losos). Další způsob klasifikace zahrnuje typ potravy, podle nějž jsou rozeznávány ryby dravci, býložravé a ryby se smíšenou stravou.
Rybí nej
Vzhledem k rozmanitosti této říše, kterou zastupují nejmenší akvarijní rybičky i velcí mořští dravci, lze počítat s řadou různých zvláštností. Kromě klasických nej, mezi které patří nejmenší ryba, za níž je považována Schindleria brevipinguis Watson & Walker, která je dlouhá jen 7 mm a zcela průsvitná.
Největší ryba na světě je prý vyza velká (může vážit až 1 tunu), ze sladkovodních by to pak měla být Arapaima velká, ačkoliv největší ulovenou sladkovodní rybou je prý obří rejnok s hmotností až 300 kg, kterého chytli v Kambodži a překonal tak rekord sumce z Thajska s hmotností 293 kg.
Nejdelší rybou by měl být hlístoun červenohřivý, nejrychlejší plachetní širokoploutvý. V říši ryb je těchto nej ještě mnohem víc (včetně nejošklivější nebo nejděsivější ryby, které zpravidla žijí ve velkých mořských hloubkách.
Symbolika ryby
Vzhledem k obecnosti a globální přítomnosti ryb lze koncept jejich symboliky nalézt prakticky ve všech kulturách, přičemž mnohem silnější je v těch, kde tvoří značný podíl jídelníčku. Standardně je ryba spojována s dlouhověkostí a hojností.
Ve východní kultuře je právě zaužíván druhý zmíněný přístup, nalézáme jej však také v našich tradicích (typický příkladem je schovávání šupin ze štědrovečerního kapra).
V evropských regionech je symbol ryby spojován s křesťanstvím, jelikož navazuje na tradici ranných křesťanů, pro něž byl symbol Ichthys zkratkou Ježíš Kristus, syn Boží a představoval základní heslo rozvíjejícího nového náboženství.
Dodnes je tento znak jako symbol křesťanství využíván. Dalším symbolem spojovaným s říší ryb je symbol zlaté rybky, která má mít pohádkovou moc plnit přání.
Ryby ve šperkařství
Ve šperkařství se využívá převážně základní symbol obecné ryby, resp. dvou ryb jež jsou klasickým zobrazením znamení zvěrokruhu . Tento motiv je ve výrobě šperků docela běžný a vyrábí se z různých materiálů včetně drahých kovů a přírodních kamenů.
Kromě symboliky zvěrokruhu lze narazit také na již zmíněný symbol křesťanství či zlaté rybky, případně se vyskytují speciální ztvárnění druhů ryb – nejčastěji se jedná o ryby s výrazným vzhledem (mořský koník, ďas či rejnok apod.) nebo akvarijní rybičky, které jsou variabilní s ohledem na tvar i zbarvení. Šperky s rybami mají nejčastěji podobu náušnic či přívěšků.