Objevte fascinující svět sumečků - tajemných ryb s unikátním vzhledem a zvláštními schopnostmi. Přečtěte si o jejich...
Rolex
Rolex
Aktuální portfolio značky Rolex:
- Date Just
- Day Date
- Daytona
- Deepsea
- Exploler
- GMT-Master 2
- Milgauss
- Submariner
- Yacht-Master
Rolex Oyster Perpetual GMT Master
Hned v roce 1955 se na svět podíval další nový model. Výjimečné byly Rolex Oyster Perpetual GMT Master tím, že se jednalo o první hodinky s vícero časovými pásmy.
Vyrobeny byly z popudu dvou leteckých společností, šlo o Pan American Airlines, druhým hybatelem vzniku tohoto modelu byla patrně italská společnost Alitalia. Původně šlo o navigační pomůcku pro profesionály, kteří často cestují a schopnost hodinek odečítat čas ve dvou různých časových pásmech zároveň se jim proto zvláště hodila.
Na svou dobu se jednalo o nezvykle pojatý model s ukazatelem data a lupou pro jeho lepší čitelnost. Od roku 1982 se tyto hodinky vyrábějí ve verzi II. Dosud si však uchovávají zcela nezaměnitelný vzhled a precizní funkčnost. Vybaveny jsou ručičkou se šipkou, která oběhne číselník jednou za 24 hodin. Stejně tak disponují obousměrnou otočnou 24hodinovou lunetou. Zaujmou i náramkem Jubilee s pětiřadým tahem. Číselník vykazuje výjimečnou čitelnost obdobně jako jiné modely hodinek Rolex.
Rolex Oyster Perpetual Day-Date
Luxusní hodinky ve zlatém nebo platinovém provedení se zrodily v roce 1956. Pokud má někdo na ruce „Rolexky“, aby na veřejnosti definoval svůj společenský status, podívejte se mu na zápěstí pozorně. Pravděpodobně se jedná o Rolex Oyster Perpetual Day-Date.
Pravděpodobně nenajdeme model hodinek, který by v sobě mohl nést výrazněji symbol prestiže a nemůžeme se tak v zásadě příliš divit, že se stal i terčem snah jej více či méně zdařile napodobit. Tento model se začal vyrábět pouze ve variantě osmnáctikarátového zlata nebo platiny. Opatřen byl náramkem typu President, speciálně navrženým právě pro tuto to varietu.
Výjimečné však nebyly tyto hodinky jen svým vzhledem, ale i funkčností. Jednalo se o svého druhu první náramkové hodinky disponující kalendářem, které byly kromě data schopné zobrazit i den. Za jedinečný vzhled, ale i čitelnost, pak model Rolex Oyster Perpetual Day-Date vděčí jedinečnému číselníků s indexy z pravého osmnáctikarátového zlata.
Rolex Oyster Cosmograph Daytona
Rolex Oyster Cosmograph Daytona pocházejí z roku 1963. Jde o hodinky s chronografem a tachymetrickou stupnicí pro měření průměrné rychlosti.
Sloužily proto automobilovým závodníkům a na ruce je měl i legendární Paul Newman. Chronograf nové generace ostatně dostal i svůj název Daytona právě na oslavu slavného závodního města. Právě v něm slavný herec vyhrál třídu GTS-1 v závodě Rolex 24 a hodinky pak dostal coby odměnu.
Exkluzivní série hodinek se prodává dodnes. Vznikly tak hned tři řady, které jsou si na první pohled podobné. Avšak existují mezi nimi i zřetelné rozdíly. Konkrétně druhá řada byla vybavena samonatahovacími strojky, zatímco hodinky z první série se natahují ručně. U třetí řady z roku 2000 byla zavedena výroba strojku přímo ve společnosti Rolex.
Soudobé Rolex Oyster Cosmograph Daytona zaujmou číselníkem z metalického meteoritu i lunetou s lisovanou tachymetrickou stupnicí, která slouží pro měření průměrných rychlostí až do hodnoty 400 mil. Luneta je extrémně trvanlivá a stupnice výjimečně čitelná.