Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Řetízky
Řetízky
Šperky jsou staré prakticky jako lidstvo samo. Pro různé náhrdelníky a řetízky to platí rovněž. Jaké řetízky se nosily v historii a jak je můžete nosit dnes?
Náhrdelník má mnoho podob
Náhrdelníky jsou velmi rozmanitým typem šperku. Kovové řetězy a řetízky jsou právě jedním ze specifických typů náhrdelníku. Vyrobeny mohou být z drahých i jiných kovů.
Jde o typ ozdoby, která se skládá z volně pohyblivých a do sebe zavěšených článků. Tvořeny jsou tyto šperky kulatými či častěji oválnými oky. Ozdobné řetězy mohou mít i jednoduché články, často však bývají mnohem složitější. Na koncích mají upevněn větší kroužek a závěr pro zapnutí.
Navíc mohou být opatřeny různými medailony, navlékají se na ně i přívěsky, křížky a plakety. Řetízky tak mnohdy slouží kromě nošení čistě estetického rázu i k rituálním účelům.
Jak vypadaly řetízky ve starověku
Zásadní zlom do dějin šperků přinesla hlavně doba bronzová. Do té doby se využívaly primárně přírodní materiály. Právě v tomto období se však člověk již naučit zpracovávat kovy.
Už ve starověku se šperkařství dostalo na mimořádně vysokou úroveň. Známí svou technickou zručností při výrobě šperků byli Féničané. Archeologické nálezy odtajnily busty, které zdobily luxusní účesy s mnoha řetízky.
Později proslulo produkcí velice jemných řetízků především etruské zlatnictví, na které navázalo i to řecké. Ostatně ne nadarmo se pro Etrusky ujala přezdívka „otcové antiky“. Ukázkou řeckého šperkařského umění bezesporu jsou například náušnice s řetízky. Pro tuto éru šperkařství jsou typické především florální motivy.
Už v tomto období se nosily náhrdelníky složené z řetízků ze spleteného zlatého drátu. Ten navíc býval zdoben i menšími řetízky se závěsky v podobě palmetek či jiných ozdob tvořených technikou filigránu. Na řetízky se přidávaly i medailony.
Římský šperk můžeme posléze charakterizovat jako extravagantní, nicméně už nikoli tolik propracovaný jako v předešlém období. Specifické pro něj byly především amulety pověšené na jednoduchém řetízku.
Středověk aneb jak to bylo se šperky dál
Šperky se během období Byzantské říše odkazovaly na původní tradici Řecka a Říma. Svůj vliv již však mělo pronikající křesťanství.
Dokládají to i řetízky složené ze zlatých kruhových destiček s křesťanskými motivy, které byly zhotoveny technikou smaltování. Častým typem byzantského šperku byla také brož, ze které visely tři řetízky.
Zkrášlování mělo zelenou i v románském období. V hojném počtu jste se mohli setkat především s ozdobami hlavy. Dnes je nám například z českých zemí známa podoba čelenky, která měla na řetízcích zavěšeny esovité záušnice.
Středověcí šperkaři se dále zaměřovali v první řadě na šperky, které nebyly osobní. Vyráběli proto ve velkém počtu panovnické insignie a sakrální předměty. Oblíbeným typem šperků tohoto období byly například heraldické řetězy.
Panovníci, duchovenstvo a společensky významné vrstvy obyvatel si v této éře potrpěli na šperky, které symbolizovaly moc. Kromě symbolů, jako byla koruna, se jednalo právě také o různé řetězy.
Jaké řetízky se nosily v éře novověku
Renesanci vládly řetízky nebo brože s pery a drahokamy, což dokládají i četná díla renesančních umělců. Populární v tomto období byly i iniciály v podobě ornamentiky z propletených písmen „M“, „EE“, „H“, „K“ nošených jako řetízek.
Renesanční šperk se nesl také ve znamení dlouhých masivních řetězů, které ke slovu přicházely mimo jiné i při státních příležitostech.
Od 16. století pak dominují šperkům náhrdelníky ve formě několikrát obtočeného řetízku či hned několika řetězů. Náhrdelníky se dostaly do popředí, protože nošení náušnic nemělo kvůli módě rozpuštěných vlasů příliš význam. Pánské řetízky se zavěšovaly přes ramena, pro obě pohlaví byly poměrně rozšířené těžké dlouhé řetězy. Dámy se také zdobily zlatými řetízky s drahokamy.
Během renesance do určité míry ustoupilo náboženské pojetí šperku a upřednostňovala se jejich dekorativní funkce. Velmi často se proto objevovaly i řetízky s různými přívěsky. Od 16. století se při pohledu do historie nemůžeme opominout hodinky na řetízku. Tato móda se udržela až do baroka.
Ve vývoji šperků bylo zásadním obdobím 19. století, které učinilo krok k tomu, že si šperky mohly dovolit širší vrstvy obyvatelstva. Do výroby různých ozdob zasáhla jak strojová výroba, tak i objev levnějších materiálů.
Bižuterie ale samozřejmě není novověkou výsadou. Už doba kamenná se pokoušela o tvorbu levnějších kopií drahých kamenů.
Ve 20. století se pak vystřídaly návrat ke zdobnosti, stylová čistota i punková rebelie, která je jakýmsi dozvukem postmodernismu. V punkové módě se jako zdobné prvky nosí žiletky a zavírací špendlíky a místo klasických náramků punkeři navlékají rovnou masivní řetězy.
Řetízky dnes
Historie zná skutečně velmi rozmanité pojetí řetězů a řetízků. A móda přeje kreativitě i dnes. Kromě tradičního nošení na krku lze řetízek nosit i na ruce v podobě náramku nebo méně běžně také kolem kotníku. Svébytnou podobou řetízků jsou i moderní pásky hodinek.
Zlaté řetízky
Zlaté řetízky jsou neodmyslitelnou součástí dámských i pánských šperkovnic. Pánové volí zpravidla řetízky v o něco masivnější podobě, dámy si spíše potrpí na jemné a subtilní šperky.
Ženy a dívky mají také víc možností nejen co do stylu, ale i ohledně délky řetízku. Běžně se nosí ty s délkou 42 nebo 45 cm. Podle konkrétního stylového ladění, příležitosti i v závislosti na právě zvoleném oblečení však některé ženy sahají i po řetízcích dlouhých, mnohdy končících až pod prsy, případně naopak po na krk těsněji přiléhajících chokerech.
Dámy by si také měly pamatovat jednoduché pravidlo, že masivní a dlouhé řetízky na krk upozorní. Pokud tak chcete upoutat pozornost na ladnou šíji, jsou pro vás ideální. Jestliže si naopak přejete opticky tuto partii spíše zjemnit, volte i decentní řetízek.
Zlatý řetízek existuje patrně ve všech myslitelných provedeních. Hodí se proto ke slavnostním večerním šatům, k formálnímu oděvu do zaměstnání i pro volný čas. Zlato je symbolem trvanlivé hodnoty a lze ho proto nosit prakticky vždy.
Stříbrné řetízky
Máte ve své sbírce stříbrný řetízek, ale nedokážete se vzdát ani zlata? Vezměte si jednoduše oba najednou. Vrstvení už není jen výstřelkem jediné sezóny a trendem, jehož síla záhy pomine mezi jinými módními proudy. V kurzu je už několikátou sezónu a jedná se o plně akceptovatelný způsob, jak nosit šperky.
Stříbrné šperky obecně mají výhodu především v nižší pořizovací ceně. Nošením ale mohou oxidovat, a tedy černat. Doporučuje se proto ponechat si stříbrné řetízky spíše na občasné nošení, případně jej vystřídat i s jinými kovy. Pokud se nechcete vzdát bílé barvy kovu pro každodenní doladění outfitu, volte bílé zlato.
Dámy mohou svoje stříbrné řetízky doplnit i jemnými motivy v podobě srdíček, iniciál nebo slunečního znamení.
S velikostí přívěsku ani jeho zdobností to však příliš nepřehánějte. Trendem soudobého šperkařství je neokázalý luxus, který na sebe na první pohled nestrhává přemrštěnou pozornost. Neutrální bílá barva stříbrného kovu je k tomuto záměru jako stvořená. Odborníci doporučují vsadit na nadčasové pojetí a kvalitní řemeslné zpracování.
Řetízky z chirurgické oceli
Vedle drahých kovů se dnes již objevuje i chirurgická ocel. Její výhodou je především to, že je mimořádně levná a trvanlivá. Její barva je spíše matná, proto bývá oblíbená mezi muži.
Pánské řetízky obvykle jsou o něco delší než dámské verze, běžně měří kolem 50 až 55 cm. Délku bychom měli vyhodnotit především podle toho, jak a k čemu ho budete nosit. Móda sice mužům nenabízí takovou variabilitu jako ženám, existují však přece jen detaily, na které je vhodné dát si pozor.
Muži povětšinou primárně řeší, zda nosit řetízek pod tričkem či košilí nebo na něm. Většinou se módní experti přiklánějí k názoru, že je vhodné mít řetízek přímo na těle. V případě, že tak nechcete řešit šperk nevzhledně „plandající“ přes lem trička, kupte si adekvátně takový, který bude ke krku přiléhat těsněji.
Ani pánové se nevyhýbají řetízkům s přívěskem. Oblíbený je mezi nimi především motiv kříže, ale také například tzv. psí známky.
Řetízky podle typu
Kromě materiálu lze řetízky rozdělit i podle typu. Některé jsou univerzální, jiné jsou předurčeny přímo pro konkrétní pohlaví.
Anker
Vzor Anker je příkladem unisex řetízku. Typické pro něj je posazení jednotlivých článků kolmo na sebe. Očka mohou být různorodého tvaru, ať už oválná, kulatá či dokonce hranatá. V masivním provedení ho preferují pánové, jemné pojetí je určeno dámám.
Figaro
Řetízky zvané Figaro jsou svým designem opět vhodné pro obě pohlaví. Složeny jsou z plochých oválných oček, které se vždy po dvou či třech střídají se články kulatými. Tento typ se považuje za variantu řetízku Curb, tedy takového, který má při položení do roviny patrny překrývající se články.
Valis
Řetízky typu Valis jsou vhodné pro dámy. Sestaveny jsou ze zapletených řetízků a jejich vzhled bývá připodobňován k točícímu se lanu. Tento typ vypadá velmi elegantně. Protože už sám o sobě je velmi originální, zpravidla se jeho půvab již nepřebíjí žádným přívěskem.
Pancer
Řetízek Pancer sestává z kulatých oček, která jsou přetočena na plocho. Právě tím se liší od řetízků Anker. Nosit se dá samostatně, skvěle vypadá i v kombinaci s přívěskem. Pojmout ho lze jako pánský i dámský šperk.
Lambada
Řetízek, kterému se říká Lambada nebo též Singapur, je kroucený. Velmi dobře odráží světlo, což se líbí především slečnám. Vhodný je díky své zdobnosti i pro samostatné nošení bez přívěsku. Doplnit dalším přívěskem jej však pochopitelně můžete. Někdy bývá ozdoben i kuličkami.
Rombo
Rombo je dalším typem designu řetízků, který nerozlišuje dámskou a pánskou variantu. Tvořen je do sebe zapadajícími spletenými články. Originální vzor není již nutné doplňovat přívěskem, slušivý je i samostatně, ale je to samozřejmě možné, pokud budete chtít.
Publikováno v: Druhy šperků