Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Rembrandt: Mistr "selfie" obrazů
Rembrandt van Rijn
Asi málokdo nikdy neslyšel jméno Rembrandt. Méně z nás slyšelo delší variantu jeho jména Rembrandt van Rijn, a pravděpodobně naprostá většina smrtelníků (pochopitelně odborníky na umění zcela vyčleňujeme) se nikdy nesetkala s jeho celým jménem Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Barokní malíř, kreslíř, grafik a rytec se celosvětově proslavil velkým obrazem Noční hlídka, který můžete obdivovat v Rijksmuseu v Amterdamu.
A zrodilo se baroko
Baroko je umělecký styl, který vystřídal renesanci. Šířilo se od 17. do 18. století. Jako většina uměleckých stylů vznikl v Itálii, odtud se rozšiřovalo do západní Evropy, následně i do východních částí kontinentu. Jelikož měly evropské velmoci budovaly koloniální panství, umělecký styl se rozmáhal i mimo Evropu. Pozdní fáze baroka se nazývá rokoko.
Odkud se vzal název?
V 17. století lidé netušili, že žijí a tvoří v období baroka. Název směru vznikl až později. Teorií o původu názvu existuje několik, nejpravděpodobnější se zdá být tato: název je odvozen od portugalského výrazu perles baroques, tedy perla nepravidelného tvaru.
Stavební pilíře slohu
Jak bývalo zvykem, nový umělecký směr byl naprostým protipólem stylu předchozího. Baroko se tedy oproti renesanci odvrátilo od konzumního pozemského života, začalo vzhlížet k Bohu a katolické církvi (především jezuitům).
Bůh byl vše, Bůh byl středem veškerého dění a pozornosti, byl nekonečný, dokonalý, všemocný. Církev si znovu vydobyla velký vliv ve společnosti i politice. Kladl se důraz na cit. Baroko mělo ohromit a uchvátit.
Ve výtvarném umění mělo baroko následující znaky: důraz na city, souměrnost, oblé linie, monumentálnost, patos, přílišná zdobnost (zlato, mramor, slonovina, želvovina, vzácné dřevo, ozdobné prvky).
Lesk a bída Rembrandta
Pod tímto jménem se skrývá nizozemský malíř, kreslíř a rytec. Tvořil v 17. století v Nizozemí, v době, která je nazývaná zlatým věkem nizozemské kultury. Je považován za jednoho z nejlepších malířů vůbec.
Co se motivů týče, tvořil portréty (snad největší procento představují autoportréty), dále zobrazoval krajinu a biblická či mytologická témata.
Dětství a umělecké začátky
Narodil se roku 1606 v Leydenu do rodiny mlynáře. Jelikož rodina nepatřila mezi chudé, mohl jejich syn na studie. Původně pro něj zamýšleli kariéru pastora, s čímž se ovšem mladík políbený múzou neztotožnil. V patnácti se stal učněm u místního umělce. O tři roky později odešel do Amsterdamu za renomovanými mistry malířského umění.
Zde se zdokonaloval v technice. Když si byl jistý sám sebou, krátce se vrátil do rodného Leydenu. Zde přijímal žáky a věnoval se portrétování místních starců. Byl totiž naprosto fascinován stářím. Po sedmi letech se stěhoval naposledy, a opět do Amsterodamu, kde setrval až do konce života.
V Amsterodamu si našel budoucí ženu a početnou klientelu, skvěle vydělával, a tak si mohl dovolit investovat do starožitností, šperků, kostýmů a děl italských mistrů. Štěstí známého malíře ovšem netrvalo dlouho, po osmi letech manželství zemřela jeho milovaná Saskia, Rembrandt zůstal sám na malého syna (jediný přeživší ze čtyř dětí).
Najal si tedy chůvu. Umělec se později dokázal znovu zamilovat, udržoval nemanželský vztah s Hendrickijí až do její smrti. Ačkoli v tomto období vznikla jeho nejslavnější díla, zákazníků začalo ubývat, propadal se postupně do dluhové pasti, jelikož stále doplňoval svou sbírku cenností.
Nakonec dům i obrazy musely do aukce. Zbytek života je opředen neznámem. Existuje několik teorií. Nejpravděpodobněji zůstal sám, opuštěný, zemřela mu láska i syn, skončil bez peněz. Sice mezinárodně uznávaný, ale bez peněz. Zemřel roku 1669.
Šerosvit
Šerosvit, technika založená na práci se stínem a světlem. Ústřední motivy, umístěné pochopitelně v popředí, jsou zalité světlem. Směrem dozadu ubývá důležitost motivů a pozvolna se noří do stínu, do šera.
Není objevitelem této techniky, ale vnáší do ní inovace. Nejslavnější dílo vytvořené pomocí šerosvitu je bezesporu Noční hlídka. Z dalších slavných obrazů jmenujme např. Hodina anatomie u doktora Tulpa či Snímá z kříže.