Východní Timor je malá země v jihovýchodní Asii, která se pyšní bohatou historií, kulturní rozmanitostí a nádhernou...
Pyramida: Co tento symbol znamená?
Pyramida
Pyramida je tajuplným symbolem, který fascinuje lidstvo napříč staletími. Jak vlastně pyramidy vznikly a které jsou ty nejznámější?
Pyramida jako symbol, co ukrývá?
Pokud se oprostíme od nám vlastního náhledu na pyramidu jakožto stavbu s konkrétním účelem, zjistíme, že se jedná vlastně o velmi pradávný symbol nadkulturního rázu. S pyramidami se můžeme setkat v Asii i v Evropě. Budovali je Mayové i Aztékové.
Samotný výraz pyramida je složeninou slov „pyro“, což bychom mohli přeložit jako „oheň“, a „amid“, což znamená ve volném překladu přibližně „nalézat se uprostřed“.
Pyramidy symbolicky propojují nebe a zemi a jsou prakticky pomyslným vysílačem a přijímačem mezi hmotným a duchovním světem. Symbolizují vývoj člověka a jeho růst od animality až k duchovnímu osvícení.
V roce 1935 se dokonce pyramida dostala jakožto symbol na americkou jednodolarovou bankovku. Nejedná se však o žádný důkaz tajného spiknutí, za nímž se skrývají ilumináti, jak s oblibou hlásají někteří vyznavači konspiračních teorií.
Pokud se podíváte pozorně, všimnete si, že zobrazená pyramida disponuje 13 stupni. To zcela jednoduše reprezentuje stejný počet zakládajících států USA, tedy 13 kolonií, které se odtrhly od Velké Británie.
S pyramidami duchovně založení lidé pracují často. Drobná měděná pyramida se používání k čištění a nabíjení krystalů. V této sféře se pyramidy používají pro meditace a léčení.
Pyramida jakožto stavba aneb které jsou ty nejznámější?
Není tak divu, že symbol pyramidy se projevuje různě a inspiroval i architekty. Pokud se zaměříme přímo na fyzickou stavbu, kterou máme ostatně s tímto pojmenovám asociovanou asi nejčastěji, konkrétně u starověkých pyramid si můžeme všimnout opět jednoho typického rysu: Povětšinou mají čtvercový půdorys. Dáno je to tím, že taková stavba je konstrukčně nejjednodušší.
Důkazů o tom, že lidstvo si napříč historií stavělo pyramidy, máme dodnes celou řadu. Toto jsou ty nejvíce zásadní:
Egyptské pyramidy dodnes nevydaly svá tajemství
K nejznámějším pyramidám na světě patří ty egyptské, které vznikly v rozpětí let 2700 a 1700 př. n. l. Údiv vyvolávají dodnes zejména precizním provedením, ale i nádhernou výzdobou.
Za vůbec nejznámější jsou považovány pyramidy v Gíze, které dokonce patří k jednomu ze starověkých divů světa. Největší z nich je konkrétně 4400 let let stará pyramida nazývaná Cheopsova. Proč vlastně vznikly? To netušíme, jejich původ se dodnes snaží soudobí archeologové a historikové rozklíčovat.
Obecně přijímané tvrzení říká, že byly budovány jakožto hrobky králů a posléze i významných manželek nebo matek. Připisuje se jim značný význam náboženský, ideologický, politický i hospodářský.
Pyramidy jsou také dokladem, že egyptský národ byl poměrně na výši a měl minimálně velmi dobré znalosti matematiky. Naprojektovat podobnou stavbu totiž v tehdejších podmínkách nebylo zcela snadné.
Zikkurat zřejmě stál i u zmatení jazyků
Známými stavbami jsou i zikkuraty, které jsou jedinečnými odkazy starověkých kultur. Asi nejznámější jsou zikkuraty mezopotámské.
Ty mají podobu stupňových věží vysokých až několik desítek metrů. Stavěly se z nepálených cihel a sloužily především jako chrámy tamních božstev. Značného rozšíření se dočkaly zejména v období od 3. tisíciletí př. n. l. do 6. století př. n. l.
Pravděpodobně nejznámějšími stavbami tohoto druhu jsou zikkurat z Uru a Babylónská věž, která stála u zmatení jazyků. Zajímavé je, že existence Babylonu byla soudobými odborníky potvrzena. Zmatení jazyků máme naproti tomu za jednu z biblických legend, ale i ona racionální základ má.
Prakticky je totiž za něj přímo zodpovědná právě stavba věže. Tu nebylo možné realizovat jen s dopomocí domácích dělníků. Nabíraly se tak ve velkém i pracovní síly z ciziny. A ti si pochopitelně s domácími příliš nerozuměli. Na místě nastal tedy příslovečný zmatený Babylon.