Josh Swiller se narodil v roce 1972 v New Yorku. V dětství trpěl ztrátou sluchu, což mu způsobilo řadu problémů při...
Pštros: Zajímavosti o nich aneb strkají hlavu do písku?

Pštros
Pštrosa známe hlavně coby hlavního aktéra jazykolamů a někoho, kdo strká metaforicky hlavu do písku.
Dělají ovšem něco podobného pštrosi i ve skutečnosti? A jak vlastně toto zajímavé zvíře žije ve svém přirozeném prostředí?

Jak žije pštros
Pod pojmem pštros se rozumí dva zástupci čeledi pštrosovitých, kterými jsou pštros dvouprstý a pštros somálský.
A pozor, ač se oba pyšní rekordními rozměry a oba jsou nelétaví, neměli bychom si pštrosa plést s jeho australským příbuzným emu. Liší se od sebe také způsobem života, respektive svým jídelníčkem, pštros je totiž poměrně striktní býložravec, zatímco emu je všežravý.
Ačkoli pštros nelétá, vynahrazuje si to jinými schopnostmi. Maximální uváděná rychlost činí 70 km/h. To nejrychlejší člověk v zaznamenané historii, jamajský sprinter Usain Bolt, dosáhl rychlosti „pouze“ necelých 45 km/h.
K čemu jim vlastně rychlý úprk je? Je zajímavé, že skupina podobně rychle běhajících ptáků byla kdysi velmi rozšířená. Úspěšně svou schopností konkurovali velkým býložravým savcům, nicméně dnes už z ní zbylo jen několik málo druhů.
Kromě toho je pštros i poměrně divoký a disponuje značnou silou. Ostatně měřit může až 2,5 metru a vážit kolem metráku. Sílu, jíž disponují, umí totiž pštrosi efektivně využít. Když se cítí v ohrožení, kopou. A člověka údajně umí zabít i jednou dobře mířenou ranou.
Jinak je ale poměrně mírumilovný a vás si všímat nebude. O něco raději má příslušníky vlastního druhu, žije totiž ve smíšených hejnech. Ta často doprovázejí stáda zeber nebo antilop. Zvířata si ostražitostí totiž vzájemně pomáhají.

Strkají pštrosi hlavu do písku?
A pokud se u způsobu života pštrosů zastavíme, jak je to s tím strkáním hlavy do písku? Nic takového ptáci samozřejmě neprovozují. Nicméně naprosto racionální základ okřídlené úsloví má.
Plinius starší, starořímský cestovatel, si spletl typické chování pštrosa, které spočívá nikoli ve strkání hlavy do písku, ale ve sklánění krku. Tím se na sebe pták mající opravdu dlouhý krk snaží neupozorňovat v případě hrozícího nebezpečí.
To je na někoho, o kom se traduje (a je to mimochodem pravda), že má oko větší než mozek, docela solidní výkon.
V případě pštrosů zjevně příroda usoudila, že dobrý zrak jim bude o poznání více platný než rozvinutá mozkovna. Oči tohoto tvora jsou úspěšně adaptovány na suché prostředí afrických savan a polopouští. Díky vysoko umístěné hlavě mají pštrosi i dostatečně široké zorné pole.
Pozoruhodné je rovněž to, že svůj přirozený domov má toto zvíře v Africe, v oblastech jižně od Sahary a pak i v Austrálii. Sem ovšem byl uměle importován.

Jaká je pštrosí symbolika
A společně s tímto zvířetem se začala rozšiřovat i symbolika s tímto stvořením spojená. Věděli jste, že podle směru, kterým běží pštros, můžete dokonce i věštit?
Důležité bylo toto zvíře i pro egyptskou mytologii. Samotná Maat, bohyně moudrosti a spravedlnosti, kterou starověcí Egypťané uznávali, nosila právě pštrosí pero.
A toto pero mělo i jednu zajímavou funkci, používalo se na vahách spravedlnosti k vyvážení srdce zemřelého člověka.
To v Římě se pštrosi aktivně používali při hrách a už v té době se lidé přesvědčili, že pštrosi disponují i chutným masem.
A jestli máte pštrosa spojeného zejména se vzdálenými lokacemi a pradávnými dějinnými epochami, možná vás zaujme i to, že symbolicky zdomácněl i u nás. A to i v současnosti.
Dokonce „fušuje“ do tradičních Velikonoc. Jestli jste si právě vzpomněli na typická obří vejce, vzpomínáte správně.
Šikovní lidoví umělci totiž propracovanými motivy ozdobí ledacos. A impozantní pštrosí vejce není výjimkou. Jen koledu by měl hrdý obdarovaný chlapec, který by si domů nesl tuto raritu, opravdu rychle vyřešenou.
