Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Co je to pověra a měli bychom jí věřit?
Co je to pověra?
Pověry představují zajímavý kulturní fenomén, který poněkud dráždí moderní vědu i všechny bytostné skeptiky. Velmi úzce souvisejí také s náboženstvím a magickým myšlením.
Obecně řečeno je pověra přesvědčení, které nemá oporu v racionálním uvažování nebo zkušenosti.
Udržuje se lidovou tradicí a jejím objektem je lidská společnost. V tomto ohledu jsou pověry mimořádně univerzální a lze je bez větších rozdílů aplikovat na široké společenské spektrum. Zkrátka se šíří bez ohledu na společenské vrstvy.
Rozšířená definice tohoto fenoménu pak říká, že se jedná o víru v jevy nebo bytosti, která je přímo v rozporu s racionální zkušeností. Někdy se také přímo konstatuje, že pověry jsou v rozporu s vědeckými poznatky.
Stejně tak se uvádí, že pověra vykazuje tendenci přiřadit věcem a dějům nadpřirozenou schopnost ovlivňovat budoucnost. Striktně vzato můžeme jako pověru klasifikovat potenciálně dokonce i náboženství.
Tomuto pojetí se ale některé definice snaží spíše vyhnout.
V převážné míře tedy spadá do oblasti kultury duchovní, ačkoliv se může manifestovat i v hmotné formě – nejběžněji jako talisman, amulet, případně fetiš nebo obětina.
Jak vznikly pověry?
Pověry mají zjevně nahodilý charakter. Ostatně stačí si připomenout například známou pověru o černé kočce. Racionálně zřejmě nikdo nedokáže říci, proč by se měl bát nekonfliktně vyhlížejícího roztomilého chlupáče zrovna s touto konkrétní barvou srsti.
Pověry patří do stejné kategorie jako báje, mýty, legendy a pověsti. Nejčastěji se uvádí, že vznikly z poměrně jednoduchého popudu: Naši předkové si celou řadu jevů, které se kolem nich odehrávali, ještě neuměli vysvětlit.
Dalším východiskem, jež se stalo podkladem pro vznik pověr, jsou také náboženské představy. Stejně tak se další skupina pověr zakládá na magickém myšlení.
Pověrčivost pak svého času mohla ovlivňovat dokonce i důležitá politická a hospodářská rozhodnutí.
V moderní době můžeme víru v tento fenomén považovat již sice vlivem vědeckotechnického pokroku za částečně oslabenou, nicméně nikoli zcela vymizelou. Pověry lidstvo provázejí už stovky let a zřejmě nás budou v doprovodu nejrůznějších okultních nauk provázet i dále.
Proč věříme pověrám?
Přes zjevnou iracionalitu víry třeba v to, že pátek třináctého přináší neštěstí, věří pověrám miliony lidí na celém světě. Bezesporu se tedy nezastaví před racionálním smýšlením a zároveň mají nadkulturní charakter. Proč?
Odborníci na to mají svoje vysvětlení. Podle psychologů jsou součástí lidových tradic a hrají významnou roli v procesu socializace.
Pověry jsou jakýmsi záchranným mechanismem, který nás má ujistit, že vše bude dobré. Jednoduše nemůžeme mít v soudobém světě vše pod kontrolou. Nejsme také schopni ve všem jednoznačně uspět. To v nás může vyvolávat úzkosti. Hledáme tak cestu, jak se s tímto stavem vyrovnat. A věřit zrovna pověrám pro řadu z nás může být cesta, která je úlevná.
I pověry mají svůj smysl
Mnohými je pověra označována vyloženě za přesvědčení patologické. To je ale jistě poněkud příkrý soud. Velmi dobře to ilustruje jednoduchý příklad:
Když maďarský lékař Ignác Filip Semmelweis zkoumal příčiny epidemií horečky omladnic v nemocnicích, záhy měl svou teorii, proč se podobný problém děje. Lékař usoudil, že přenašeči nákazy jsou samotní lékaři.
Po svých kolezích v bílém plášti požadoval jednoduché opatření: Ať si myjí ruce. Co ve své době působilo jako pověra a tehdejšími vědeckými poznatky rozhodně nebylo účinně zdůvodnitelné, to nakonec napomohlo formovat převratný medicínský objev - zásady antisepse.
Lze tedy říci, že to, že něčemu v daném okamžiku zatím nerozumíme a nedokážeme si to vysvětlit, nemusí znamenat, že do budoucna logické zdůvodnění neobdržíme. Neměli bychom takové teze proto zcela odmítat.
30 zajímavostí o pověrách
- Pověry jsou často založeny na starých lidových příbězích a mýtech.
- Mnoho pověr je spojeno s přírodními jevy, jako jsou zemětřesení, západy slunce nebo fáze Měsíce.
- Některé pověry jsou spojeny s určitými zvířaty, jako jsou černé kočky, sovy nebo havrani.
- Pověry mohou být také spojeny s určitými čísly, jako je 13, které je v některých kulturách považováno za nešťastné.
- Mnoho pověr je spojeno s událostmi v lidském životě, jako je narození, svatba nebo smrt.
- Některé pověry jsou založeny na víře v nadpřirozené bytosti, jako jsou duchové, čarodějnice nebo démoni.
- Pověry mohou také odrážet lidové léčebné praktiky nebo rituály.
- Mnoho pověr je spojeno s určitými předměty, jako jsou zrcadla, žebříky nebo podkovy.
- Některé pověry jsou založeny na astrologii nebo jiných formách věštění.
- Pověry mohou také odrážet lidovou moudrost nebo zkušenosti s přírodními jevy.
- Mnoho pověr je spojeno s určitými časy roku, jako jsou svátky, změny ročních období nebo dny v týdnu.
- Některé pověry jsou založeny na věře v karmu nebo předurčení.
- Pověry mohou také odrážet kulturní nebo etnické zvyky a tradice.
- Mnoho pověr je spojeno s jídlem a stravováním, jako je například pověra, že je nešťastné převrátit sůl.
- Některé pověry jsou založeny na věře v magické síly nebo zaklínadla.
- Pověry mohou také odrážet strachy a obavy lidí, jako je strach z temnoty, smrti nebo neznámého.
- Mnoho pověr je spojeno s tělesnými funkcemi a zdravím, jako je například pověra, že kýchání znamená, že někdo o vás mluví.
- Některé pověry jsou založeny na věře v ochranné talismany nebo amulety.
- Pověry mohou být také spojeny s určitými barvami, jako je například pověra, že zelená barva přináší štěstí.
- Některé pověry jsou spojeny s rostlinami a květinami, jako je například pověra, že čtyřlístky přinášejí štěstí.
- Mnoho pověr je spojeno s určitými gesty, jako je například pověra, že překřížení prstů přináší štěstí.
- Pověry mohou také odrážet historické události nebo zvyky, jako je například pověra, že je nešťastné chodit pod žebříkem, což se vysvětluje tím, že tvoří trojúhelník, symbolizující Svatou Trojici v křesťanství, a procházením pod ním by se tato svatost porušila.
- Některé pověry jsou spojeny s přírodními útvary, jako jsou například pověry o duhách a jejich možném významu.
- Mnoho pověr je spojeno s určitými činnostmi, jako je například pověra, že je nešťastné otevřít deštník uvnitř domu.
- Pověry mohou také odrážet náboženské zvyky a věření, jako je například pověra, že nosit křížek na krku chrání před zlem.
- Některé pověry jsou spojeny s těhotenstvím a porodem, jako je například pověra, že těhotná žena by neměla jíst určité potraviny, aby neublížila svému dítěti.
- Mnoho pověr je spojeno s láskou a vztahy, jako je například pověra, že kdo najde první sněženku na jaře, ten se do roka ožení nebo vdá.
- Pověry mohou také odrážet společenské normy a hodnoty, jako je například pověra, že je neslušné ukázat na někoho prstem.
- Některé pověry jsou spojeny s měnami a bohatstvím, jako je například pověra, že najít minci na zemi přináší štěstí.
- Mnoho pověr je spojeno s hudbou a tancem, jako je například pověra, že zpívat před snídaní přináší smůlu.