Poznejte úžasný život puštíků, jejich chování, habitaty a ochranu. Odhalte tajemství těchto nočních dravců a jejich...
Platón: Které myšlenky se zachovaly v jeho odkazu?

Platón
Platón byl uznávaný řecký filozof, pedagog a matematik. Kterými myšlenkami především proslul a které zajímavé informace se nám dochovaly o jeho životě?

Rané mládí v rodině aristokrata
Především mnoho lidí neví, že dnes obecně známé jméno Platón ve skutečnosti původním jménem tohoto muže nebylo. Jmenoval se Aristoklés, syn Aristóna a Periktiony.
Platón byla pouhá přezdívka, která má základ v rozložité postavě slavného učence. Toto pojmenování pochází z řeckého výrazu „platys“ neboli „široký“. Legendy též praví, že na svět přišel z neposkvrněného početí za přítomnosti božích blesků.
Dostupná fakta nicméně sdělují, že pocházel z aristokratické rodiny, v níž na svět přišel v roce 427 př. n. l. Současné prameny dále uvádějí, že zřejmě pocházel z Atén nebo z ostrova Aigina v Saronském zálivu. Rodinným zázemím i výchovou byl veden především k budoucí kariéře politika.

Z politika filosofem
Díky zámožným poměrům mu bylo dopřáno vynikající vzdělání v oblasti hudby, malířství, poezie i dramatu.
Vděčil za něj především svému strýci Perylampovi, athénskému vyslanci v Persii, který ho vychovával. Vlastní otec mu zemřel, když mu byly pouhé tři roky. Matka, jež byla vznešenou aristokratkou, zůstala tak po této tragické události osamocena se čtyřmi potomky. Nabídek k sňatku sice měla vícero, nakonec však kývla právě tomuto muži.
A ten se svědomitě staral i o malého Platóna. Ostatně hoch projevoval neobyčejnou bystrost a záhy svou touhu po vzdělání uspokojoval i na kurzech filosofie. Mladý Platón se od útlého věku vzdělával mezi sofisty. V raném mládí také psal, vytvořil některé básně a tragédie.

Filosofie ve stínu politické krize
Považován je za jednoho z nejvýznamnějších žáků Sókratových a zachytil i jeho myšlenky. Samotného Sókrata považujeme za zakladatele tzv. morální filosofie. Společně s ním pak Platón obrátil pozornost filosofů od úvah o povaze a původu světa k otázkám zaměřeným prioritně na člověka a lidskou společnost.
Jakožto filosof mimo jiné prokazatelně znal myšlenky Pythágora a byl typicky intelektuálně zaměřen.
Sám na sobě taktéž prožil politickou krizi té doby. Ostře kritizoval athénskou formu demokratického zřízení. Z hlediska schopnosti dobře vládnout nedůvěřoval oligarchii, která se podle něj pouze hnala za svými vlastními cíli. Valně však nesmýšlel v tomto směru ani o prostém obyvatelstvu.
To ho vedlo k odklonu od politiky. V rozporu s tradicí tehdejší řecké filosofie prahl hlavně po praktickém životě. Moudrost se snažil hledat především v soukromí, maximálně v okruhu vlastních přátel.

První formování teorie idejí v dialogu Faidón
V současnosti je Platón pokládán za jednoho z nejvýznamnějších myslitelů historie. Svou filosofii zakládal prioritně na učení o idejích. Za nejvyšší považoval ideu krásy, dobra a pravdy.
Zapsány byly myšlenky tohoto významného muže na papyrech, které byly nalezeny ve staroegyptských hrobech. Jeho dílo bylo objeveno v byzantských a koptských klášterech. Mnohé z úvah tohoto jedinečného filosofa se pak dochovaly pouze zásluhou jeho vlastních žáků.
K nejvýznamnějším dílům se řadí především Faidón, Platónův dialog, v němž jsou zaznamenány poslední chvíle jeho učitele Sókrata. Ústředním tématem dialogu se tak stává nesmrtelnost duše. Zároveň se jedná o první detailní výklad již vzpomenuté nauky o idejích.
Jako ideje se označují formy, rody, obecné rysy bytí. Platónovo učení si za cíl kladlo dosáhnout objektivního poznání prostřednictvím zkoumání pojmů. Zjednodušeně řečeno tedy docílit poznání o skutečném bytí věcí, které by mělo obecnou hodnotu.

Platón a jeho odkaz v myšlenkách nejen Aristotela
Své myšlenky šířil i prostřednictvím četných svých následovníků. Ty vychovávala také Platónova akademie, kterou můžeme považovat za vůbec první evropskou univerzitu. Založena byla přibližně roku 388 př. n. l.
K nejvýznamnějším žákům, kteří jí prošli, se řadí mimo jiné i Aristoteles. Ten zde nějaký čas i přednášel, avšak v čase se rozhodl založit si školu vlastní. Svému učiteli jednoznačně byl důsledným kritikem.
Na odkaz Platóna však nenavazovali jen jeho současníci, ale i mnoho dalších učenců v následujících historických epochách. Raně křesťanští filozofové jako například Klement Alexandrijský či Origénes jej dokonce považovali za osobnost s inspirací darovanou samotným Bohem. Jeho vliv na celou západní filosofii dnes považujeme za nedozírný.
