Vídeň je hlavní město Rakouska, známé svou bohatou historií, kulturním dědictvím a krásnou architekturou.
Plankton: Tajemný život pod hladinou
Co je plankton?
Vůbec poprvé použil výraz plankton německý fyziolog Victor Hensen v roce 1887. Tento termín je odvozen z řeckého výrazu „planktos“, které můžeme přeložit jakožto „putovat bez cíle“ nebo „bloudit“. Někdy se také uvádí význam „tulák“.
Mezi ony mikroorganismy, které lze označit termínem plankton, můžeme zařadit viry, sinice a jiná prokaryota, řasy, prvoky i drobné živočichy.
Dle typu organismů jej můžeme rozdělit na:
- bakterioplankton
- fytoplankton (převážně autotrofní organismy)
- zooplankton (převážně heterotrofní organismy)
Velikost planktonních organismů se pohybuje v rozmezí od pouhých několika tisícin milimetru až po rozměry, kdy už je možné je vidět pouhým okem.
Většina těchto tvorů sice skutečně dosahuje mikroskopických rozměrů. Makroskopičtí planktonní živočichové nicméně mohou i dorůstat rozměrů v řádech centimetrů. A do kategorie planktonů lze dokonce zařadit i některé zástupce největších, až mnohametrových bezobratlých.
Podle velikosti těchto mikroorganismů odborníci rozlišují také:
- femtoplankton (0,02–0,2 μm)
- pikoplankton (0,2–2,0 μm)
- nanoplankton (2,0–20 μm)
- mikroplankton (20–200 μm)
- mesoplankton (0,2–20 mm)
- makroplankton (2–20 cm)
- megaplankton (20–200 cm)
Specifické je pro plankton to, že se pasivně vznáší ve vodním sloupci. Pohyb mu zajišťují vodní proudy a turbulence.
Nicméně někteří živočichové mohou k pohybu po ukončení tzv. planktonní etapy využívat také vlastních sil. Typickým příkladem takového organismu je medúza.
Kde se plankton vyskytuje?
Obecně lze říci, že se tyto organismy mohou vyskytovat v jakémkoli prostředí, kde mají pro svůj život optimální podmínky a dostatek potravy.
Objevují se tak jednak v chladných vodách oceánů a moří, ale i ve vodách sladkých. Momentálně je zaznamenáno nejvíce druhů planktonu v tropických a subtropických oblastech moří a nejméně naopak v mořích polárních. Na některých místech může plankton tvořit až několik miliard jedinců.
Typická je pro plankton tzv. vertikální migrace, která je většinou řízena světelnou intenzitou. Platí, že některé druhy řas se nevyskytují v příhladinové vrstvě, nýbrž obývají spodnější vrstvy pod hladinou.
Proč je plankton důležitý?
Plankton je z hlediska života pod hladinou velikostně sice nenápadný a nelze ho většinou vidět pouhým okem, ale svým významem zcela klíčový.
Tvoří totiž součást přirozeného jídelníčku mnoha živočišných druhů. Nejčastěji se jedná o ryby či kytovce, ale také o vodní ptactvo nebo tuleně. Pro představu, jeden plejtvák za den pozře přibližně 4 tuny planktonu.
Vědci také přišli na to, že plankton je zásadní i proto, že v oceánech přirozeně migruje. Tím vykonává pohyb a prakticky tak „míchá“ vodu v oceánu. Společně s ní specifickým způsobem mísí i živiny, které jsou pro život v oceánech zcela zásadní.
Rovněž podle odborníků významně ovlivňuje celoplanetární klima. Fytoplankton obývající oceány ve fotosyntetických aparátech vytváří srovnatelné množství kyslíku jako ekosystémy suchozemské. Uvádí se, že fytoplankton dokáže vyprodukovat nejméně 50 % veškerého kyslíku do naší atmosféry.
Jaký je rozdíl mezi planktonem a krilem?
Výraz kril se používá pro malé býložravé korýše (krunýřovky), kteří obývají moře. Jsou příbuzní krevetám. Plankton je naproti tomu tvořen rozmanitou skupinou organismu. Kril se na rozdíl od planktonu dokáže pohybovat proti proudu. Vajíčko a larvální stádium krilu lze ovšem také označit termínem plankton.
Kril stejně jako plankton slouží jako zdroj potravy dalším živočichům. Být to mohou vodní obratlovci i bezobratlí, jako jsou ryby, ptáci, tuleni, ale i krakatice. Sami tito korýši se živí fytoplanktonem i zooplanktonem. Žijí hlavně v polárním pásu. Kril i plankton patří na spodní linii potravního řetězce.